Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
o noua declaratie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


o noua declaratie

41 replies to this topic

#21 CristinaI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 10 January 2006 - 11:39 AM

tot in modificarea asta in art 9 zice ca vom fi obligati sa depunem la ITM-urile INCLUSIV DE LA PUNCTELE DE LUCRU daca sunt in alt judet actele privind incheierea, executarea, suspendarea.... etc
ce stiti de treaba asta??



#22 stan maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 10 January 2006 - 12:53 PM

Asta ma intrebam si eu...........
Depunem contracte,decizii,state si la ITM-sediul social si la ITM- punct de lucru?
Mi se pare aberant.
A aflat cineva?

maria



#23 mteddy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filme bune, muzica

Postat 11 January 2006 - 11:17 PM

Intr-adevar a aparut o modificare la Legea 130/1999,care reglementa contractele de munca, depunerea statelor de salarii la ITM-uri, inclusiv conventiile civile. Noi in NOV-2005, am inaintat o cerere la Min.Muncii pentru a putea eventual sa trimitem prin email astfel de state catre ITM Bucuresti, gen ANOFM, am primit raspuns oficial, pe 23-12-2005, (il putem anexa aici in original scanat), ca nu se poate face acest lucru, intrucat nu exista baza legala din Legea 130/1999, si ca vom fi informati daca apar modificari ulterioare la aceasta lege, legate de transmiterea electronica. Iata ca a aparut o astfel de modificare, la care noi personal nu am fost informati, conform instiintarii, care dealtfel da peste cap complet ITM-ul, intrucat inspectorii nu vor mai avea timp sa-si inchida practic situatiile locale.
De aceea trebuie sa fim de acord cu "ctanela" care a scris:

"Eu chiar ma gandeam zilele astea sa le cerem bani, pentru ca le tinem evidentele incasarilor la diverse bugete, ca de fapt asta facem"
asa ca evident avem deja date la dosar pentru a chema in instanta cum dealtfel este si democratic Min.Muncii, sa vedem ce e cu ITM-ul si modul in care se respecta legislatia in vigoare.
Putem anexa la cerere si raspunsul oficial de la Min.Muncii, avand dovada ca s-a modificat legislatia peste noapte, deci se incadreaza perfect pentru un contencios, care se pare ca cei din functiile de decizie il cauta cu lumanarea, si au nevoie probabil si de astfel de evenimente, ca sa devina mai eficienti.

RADET-ul e deja dat in instanta pentru recalcularea apei calde, introdusa pe facturi fraudulos, in anul 2005, si urmeaza cat de curand APA NOVA pentru canalizarea apei calde, incorect introdusa pe facturile ultimelor 6 luni, asa ca iata exista si lucruri mai "simpatice".

Sa vedem ce facem totusi cu SC TERMOELECTRICA SA, listata si la Min.Finante pe site-ul www.mfinante.ro, la categoria obligatii catre buget mari contribuabili, cu valoarea totala de 640mil RON. Ca de acolo pleaca durerea tuturora (sau cel putin majoritatea).
Mircea Teodorescu



#24 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 January 2006 - 11:35 PM

Imputiti si nenorociti ... cum vor ei sa intram in europa, nesimtitii dracului, cand ei incurajeaza birocratia si coruptia pe zi ce trece?
de fapt care era problema lor cu ITM ce-i deranja? nici macar nu sunt considerati bugetari aia... comisionul de ce dracu il platim ca sa mergem acum lunar acolo sa stam gramada ca idiotzii la cozi si sa le suportam fitzele la toate grasele din birouri? :smt013
vrem delegatii , vrem spagi, suntem prost platite, nu avem timp nici sa respiram, nu ai stampila , nu ai sapca ? etc....
mama ce i-as mai impusca si pe aia care se imbuiba in parlament din banii nostrii si-si bat joc de tara asta (si fraierii care inca mai stau in ea) cu aberatii de legi !!!
Na ca m-am racorit :smt027
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#25 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 11 January 2006 - 11:56 PM

LUCK33RO a spus:

Na ca m-am racorit :smt027

"elegant" si adevarat ai analizat :D
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#26 mteddy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filme bune, muzica

Postat 13 January 2006 - 12:39 AM

Acuma nu trebuie sa sarim la pistoale, e foarte trist si adevarat ce spune LUCK33RO si pestesa, speram ca odata Iliescu trecut in neant lucrurile se vor moderniza, in schimb iata ca nu este asa defel. WWW.E-GUVERNARE.RO a ramas un mit, a mai aparut si prostia asta cu ITM-ul lunar, este absolut sigur ca 0.75% nu ajunge la ITM, intrucat dotarea acolo este sub orice critica, faceti un calcul simplu la o marja virata lunar, si o sa-mi dati dreptate. SUNTETI cu totii contabili pana la urma.

Eu cred ca asistam defapt la o faza avansata de descompunere a structurilor de stat, la care toti ne asteptam sa faca si sa dreaga, in schimb o incasam cu totii de fiecare data in mod am zice noi intentional. Se vine in schimb cu articole de "cacao" in presa, de exemplu ca n-ar fi functionat sistemul de carti de munca electronice in Ungaria, de parca asta are vreo relevanta in ROMANIA.
In schimb avem din plin gripe aviare si tot felul de basme care evident chiar nu intereseaza mai pe nimeni am putea spune.
DECI rabdare si rezistenta va dorim si dvs momentan ..........
Mircea Teodorescu



#27 hombre

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 15 January 2006 - 03:25 PM

Cred ca pana nu facem si noi o greva fiscala, sa vada imbuibatii din guvern sau parlament ca nu au bani de salarii, nu vom putea sa ne opunem 'schimbarilor de bine' pe care ni le tot ofera fara sa gandeasca. Chiar si cu atatea organizatii si uniuni patronale, de breasla, de activitati etc, etc, cei care ar trebui sa sara ca arsi (adica patronii si administratorii) nu sunt in stare sa ia atitudine. Tot directorii economici sau contabili vor trebui sa (se) descurce in haosul acesta legislativ si procedural. Mai bine cerem integrarea cu Polul Nord....Acolo nu avem legislatie de 'armonizat'.



#28 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 19 January 2006 - 09:33 AM

nu are lg cu subiectul dar sa va spun ce am patit eu la itm cta ieri
pe data de 05.01.2006 am mers cu modificare pt un min pe economie la 330 ron pt un salariat .pe data de 17.01.2005 merg pt acelasi salariat cu act aditional de marire a salariului si d-na nu vrea sa mi-l primeasca pt ca nu se pot face modificari la sal de 2 ori in aceeiasi luna. am rugat-o sa-mi spuna baza legala pt ca eu nu stiu si mi-a raspuns ca nu am cum sa depun 2 state de salarii in aceiasi luna pt acelasi angajat, m-am enervat si am facut-o proasta si nepregatita si am plecat, binentels fara sa depun asctul aditional.
ce parere aveti?



#29 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 January 2006 - 10:42 AM

Ce parere avem vis-a-vis de ce?
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#30 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2006 - 10:51 AM

cameliatin a spus:

nu are lg cu subiectul dar sa va spun ce am patit eu la itm cta  ieri
pe data de 05.01.2006 am mers cu modificare pt un min pe economie la 330 ron pt un salariat .pe data de 17.01.2005 merg pt acelasi salariat cu act aditional de marire a salariului si d-na nu vrea sa mi-l primeasca pt ca nu se pot face modificari la sal de 2 ori in aceeiasi luna. am rugat-o sa-mi spuna baza legala pt ca eu nu stiu si mi-a raspuns ca nu am cum sa depun 2 state de salarii in aceiasi luna pt acelasi angajat, m-am enervat si am facut-o proasta si nepregatita si am plecat, binentels fara sa depun asctul aditional.
ce parere aveti?
Salariul de incadrare este lunar. Este firesc sa nu poti avea doua salarii diferite in aceeasi luna. De exemplu somaj 1% care se retine la salariul de incadrare cum il faci in luna cu 2 salarii si cum declari, tinand cont ca nici unul din programele de declaratii la contributiile sociale nu permite doua inregistrari cu acelasi cod numeric.



#31 gfecker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 19 January 2006 - 11:01 AM

Ca sa va mai racoriti cu cei de la ITM,am mai vazut un proiect la ei:depunerea RGES in format electronic. Oare de ce a trebuit sa cumparam RGES,sa-l numerotam,sa facem cerere de inregistrare....si sunt absolut sigur ca pana la anul va fi scos din circulatie. Tot ma intreb cu cei de la ITM,au sedii noi,sau cel putin puse la punct,dotare informatica,superpersonal(niciodata nu il gasesti pe cel cautat din prima..) si sa nu uitam!!!!-toate aceste din banii nostri. Nu sunt in stare sa isi faca o legatura cu cei de la finante ca sa vada fisa platitorului ...ce sa va mai spun? :oops:



#32 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 19 January 2006 - 03:12 PM

sa vada ce in fisa platitorului?



#33 cristiang

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 January 2006 - 10:42 PM

Azi am fost la ITM sa-mi vizeze statele pe oct, nov., dec. 2005.


Mi le-a vizat si mi s-a comunicat ca incepand cu 1 ianuarie 2006 se vor depune LUNAR statele + copii zeroz dupa OP - comsion 0.75%.

NOUTATE: cica se va depune lunar cu softul lor.

- care soft?

- cautati pe "internet" pe siteul nostru. (Raspunsul doamnei)


Stie cineva ceva?



#34 gfecker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 19 January 2006 - 11:18 PM

Lui ciprian. In fisa platitorului se poate vedea clar daca mi-am platit datoriile aferente salariilor si cat trebuie sa platesc si cat si cand am platit,iar pt comisionul lor :?: eu unul ma gandesc ca au si ei un compariment de contabilitate,sau asa ceva... :wink:



#35 XENIAMARIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 20 January 2006 - 12:16 AM

DACA O FIRMA DESFACE TOATE CONTACTELE DE MUNCA ALE ANGAJATILOR IN IDEEA DE AI TRECE PE O ALTA FIRMA CE SE INTAMPLA CU PERSOANELE AFLATE IN ACEL MOMENT IN CONCEDIU DE INGRIJIRE COPIL? RAMAN CU CONTRACTUL DE MUNCA LA SOCIETATEA RESPECTIVA PANA IN MOMENTUL EXPIRARII CONCEDIULUI CAND SE FACE TRECEREA PE CEALALTA FIMA SAU EXISTA SI O ALTA POSIBILITATE :oops:



#36 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2006 - 12:24 PM

[quote="cristiang"]NOUTATE: cica se va depune lunar cu softul lor.

- care soft?
- cautati pe "internet" pe siteul nostru. (Raspunsul doamnei)
quote]

Daca o fi ca la sanatate, la primavara aflam de pe site-ul lor ca sunt bune programele de la Olt :lol: .



#37 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 21 January 2006 - 07:55 PM

care soft ?
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#38 Danuta42000

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 27 January 2006 - 04:56 PM

[quote="GABRIELAD"]dragii mei ni se pregateste o noua declaratie de intocmit lunar plus o declaratie inventar ambele referitoare la comisionul catre camera de munca cum bine a zis Otilia/Ctanela(nu retin exact) Mosul ne aduce daruri multe... Sa ne bucuram !

Despre ce declaratie inventar este vorba???un model ceva..plss



#39 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 28 January 2006 - 12:53 PM

Lege nr. 403 din 27/12/2005:
"Art. II. - (1) Platitorii de comision prevazuti la art. 8 din Legea nr. 130/1999 privind unele masuri de protectie a persoanelor încadrate în munca, cu modificarile si completarile ulterioare, care înregistreaza la data intrarii în vigoare a prezentei legi obligatii restante si neachitate reprezentând comision datorat inspectoratului teritorial de munca, au obligatia sa depuna o declaratie-inventar ce va cuprinde comisionul datorat, pe ani fiscali, împreuna cu dobânzile si penalitatile de întârziere, sume stabilite pe propria raspundere, conform evidentei contabile. Declaratia-inventar constituie si înstiintare de plata.
(2) Modelul declaratiei-inventar se aproba prin ordin al ministrului muncii, solidaritatii sociale si familiei, în termen de 30 de zile de la data intrarii în vigoare a prezentei legi. Ordinul se publica în Monitorul Oficial al României, Partea I.
(3) Declaratia-inventar se depune în termen de 60 de zile de la data intrarii în vigoare a ordinului privind aprobarea modelului declaratiei-inventar la inspectoratele teritoriale de munca în a caror raza teritoriala se afla sediul sau, dupa caz, domiciliul angajatorilor. Declaratia-inventar devine titlu de creanta la data depunerii la inspectoratul teritorial de munca.
(4) Termenele de prescriptie a dreptului de a stabili comisionul datorat, dobânzile si penalitatile de întârziere aferente, supuse prevederilor prezentului articol, se întrerup la data intrarii în vigoare a prezentei legi, dupa aceasta data urmând sa curga un nou termen de prescriptie.
(5) Nerespectarea de catre angajator a prevederilor alin. (1)-(4) constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 3.000 lei (RON) la 6.000 lei (RON)."



#40 adriana bala

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:tm
  • Interests:conta

Postat 01 February 2006 - 09:38 AM

are cineva softul?
adita






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL