Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
o parere, va rog... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


o parere, va rog...

4 replies to this topic

#1 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 21 December 2005 - 07:11 PM

Am avut o discutie cu seful meu ... el vrea sa mai deschida un punct de lucru (un magazin in care se vand televizoare, electrocasnice) eu am spus ca trebuie sa ia casa de marcat ..... el spune ca nu ...... Pentru a putea ajunge la o intelegere ... a sunat un amic de-al lui care lucreaza la GF si acesta a spus ca nu are nevoie de casa de marcat pt ca comercializeaza bunuri de folosinta indelungata .....
Poate cineva sa ma lamureasca ... o telecomanda e bun de folosinta indelungata? :shock:
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#2 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 21 December 2005 - 07:24 PM

sa ne intelegem : daca vinde la populatie e obligatoriu bon fiscal cf. art.1 din OUG 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale.
In ceea ce privesc bunurile de folosinta indelungata e obligatoriu si emiterea de factura fiscala , indiferent ca marfa o vinzi unei persoane fizice sau juridice.
Ptr bunurile de folosinta sub 1 an , emiti factura fiscala ptr persoane juridice , precum si bon fiscal. Ptr persoane fizice numai bon fiscal.




#3 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 21 December 2005 - 07:46 PM

asta i-am spus si eu ... daca face prestari de servicii sau livrari de bunuri catre populatie ... ii trebuie casa de marcat ... dar el nu, nu si nu ... ca sunt bunuri de folosinta indelungata si nu trebuie
ce nu inteleg eu ... cum poti sa spui ca o telecomanda sau un prajitor de paine e bun de folosinta indelungata?
Poate cineva sa imi spuna cineva unde gasesc definitia bunului de folosinta indelungata?
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#4 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 December 2005 - 08:48 PM

Un alt criteriu important, pentru activitatea de marketing, de clasificare a produselor îl reprezintă durabilitatea sau caracterul tangibil, conform căruia distingem:

1. bunuri durabile sau de folosinţă îndelungată � sunt produse fizice foarte rezistente la uzură mai ales fizică, dar şi morală într-o anumită măsură, ce se utilizează pe perioade lungi de timp şi au folosire repetată (mobilă, electrocasnice etc.).

Pentru acest gen de bunuri accentul se pune pe fiabilitate, service, garanţie, calitate.

2. bunuri de scurtă folosinţă sau non-durabile � sunt cele ce se consumă într-un timp scurt, în una sau mai multe utilizări, se uzează rapid fizic şi sunt sensibile la uzura morală, la orientările modei.




#5 Nicolae Camelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 27 December 2005 - 10:27 PM

Nu are nici o legatura faptul c vinde sau nu bunuri de folosinta indelungata. Problema este ca daca vinde trebuie sa detina casa de marcat. Numai daca vinde en gross nu are nevoie de casa de marcat. Asta este...si este simplu. Daca nu-si doteaza magazinul cu casa de marcat risca sa plateasca amenda mare si sa-i inchida pravalia...ba chiar sa i se confiste veniturile.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL