Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PLATI CARD VISA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


PLATI CARD VISA

20 replies to this topic

#21 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 07 November 2006 - 07:50 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Nov 7 2006, 07:12 PM, a spus:

Vezi postarealucis, la Nov 7 2006, 02:47 PM, a spus:

M-am consultat cu o experta si mi-a zis sa trec toate sumele care apar pe extrasul din valuta asa:581=5124 la cursul indicat pe extras peurma sa fac 5311=581, de aici fac platile catre furnizori, ca pe bonuri de combustibil si altele sumele tot sint in lei. Este vorba de card pe firma si banii pe care ii ridica sau plateste la furnizori administratorul trebuie sa ii aratam prin casa in lei. Asta e, nu cred ca este gresit cum m-a sfatuit Doamna experta.
cum mama masii sa inregistezi in 5311 daca banii aia nici nu s-au vazut la culoare nici la miros ?
eu as folosi 5124 in relatie cu 401 (daca e factura) si conturi de cheltuieli daca nu exista factura
e ca si cum platesti ceva prin banca ... prea greu nu e
o sa apare dif de curs si se vor inregistra in 665/765
Pai sau vazut la culoare si chear i-a si mirosit ca ii ridica de la bancomat. :angry:

Vezi postareaGAMA, la Nov 7 2006, 07:17 PM, a spus:

Vezi postarealudmila, la Nov 6 2006, 08:31 PM, a spus:

Vezi postareacarabela.anca, la Jan 4 2006, 07:55 PM, a spus:

transferul se face prin 5124
Am si eu un cont de card pe firma Visa, pe extras apar tot felul de plati(combustibil etc) precum si ridicari de numerar, dar apar pe extras sumele si in lei si in Euro.Pentru o parte din sume imi aduce administratorul firmei care e si asociat, dar nu e angajat bonuri de combustibil cu chit in fata, ca sa platit prin card. Voi aveti asa ceva? Cum faceti inregistrarile de palti si de retrageri de numerar.Duceti sumele ridicate prin 581=5124 in casa 5311=581?Poate ma ajuta cineva. Va multumesc.
"Pentru o parte din sume "- adica? pentru altele nu aduce nici o justificare? cel mai bine inregistreaza sumele ridicate in 542,daca ele nu au intrat in casa firmei si in casa numai pe cele pentru care ai documente. Dar,bonurile de combustibil,au trecute pe ele datele firmei si nr.auto? Este auto inregistrat pe firma,sau inchiriat,sau in comodat? sau este alta masina care nu are legatura cu firma?
Cu 542 este si acolo dichisita treaba,ca si acele sume trebuie justificate ulterior prin documente. Daca nu are docum.,ce faci? Nu are dividende din 2005? Mai bine faci ridicare de dividende(daca are) si il pui sa plateasca impozitul aferent de 16%,chiar daca este cu intarziere.Dar pana la finele anului nu mai ai mult si este mai bine sa rezolvi problema acum. Parerea mea...
Masina e pe firma cu contract de comodat. Mersi mult.

Vezi postareaBica Rodica, la Nov 7 2006, 07:28 PM, a spus:

Vezi postareaGAMA, la Nov 7 2006, 06:17 PM, a spus:

Vezi postarealudmila, la Nov 6 2006, 08:31 PM, a spus:

Vezi postareacarabela.anca, la Jan 4 2006, 07:55 PM, a spus:

transferul se face prin 5124
Am si eu un cont de card pe firma Visa, pe extras apar tot felul de plati(combustibil etc) precum si ridicari de numerar, dar apar pe extras sumele si in lei si in Euro.Pentru o parte din sume imi aduce administratorul firmei care e si asociat, dar nu e angajat bonuri de combustibil cu chit in fata, ca sa platit prin card. Voi aveti asa ceva? Cum faceti inregistrarile de palti si de retrageri de numerar.Duceti sumele ridicate prin 581=5124 in casa 5311=581?Poate ma ajuta cineva. Va multumesc.
"Pentru o parte din sume "- adica? pentru altele nu aduce nici o justificare? cel mai bine inregistreaza sumele ridicate in 542,daca ele nu au intrat in casa firmei si in casa numai pe cele pentru care ai documente. Dar,bonurile de combustibil,au trecute pe ele datele firmei si nr.auto? Este auto inregistrat pe firma,sau inchiriat,sau in comodat? sau este alta masina care nu are legatura cu firma?
Cu 542 este si acolo dichisita treaba,ca si acele sume trebuie justificate ulterior prin documente. Daca nu are docum.,ce faci? Nu are dividende din 2005? Mai bine faci ridicare de dividende(daca are) si il pui sa plateasca impozitul aferent de 16%,chiar daca este cu intarziere.Dar pana la finele anului nu mai ai mult si este mai bine sa rezolvi problema acum. Parerea mea...
Daca nu, problema lui cum justifica soldul din 542 in fata organelor de control, ca doar am inteles ca este si asociat si administrator.
Asa este e asociat si administrator Multumesc :good:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL