Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deductibilitatea cheltuielilor de transport (taxi) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Deductibilitatea cheltuielilor de transport (taxi)

22 replies to this topic

#1 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 January 2006 - 04:33 PM

Conform Codului fiscal sunt deductibile "cheltuielile de transport și cazare în țara și în străinătate efectuate de către salariați și administratori, în cazul în care contribuabilul realizează profit în exercițiul curent și/sau din anii precedenti".

Deci, daca societatea inreg. profit pot include la deductibile cheltuielile de deplasare cu taxi efectuate de salariati? Nu exista nici o limita?

Iar in cazul in care societatea se afla in pierdere, cheltuielile de transport si cazare sunt limitate la nivelul stabilit pentru institutiile publice? Exista vreun act normativ in care sunt specificate aceste limite?

Multumesc.



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2006 - 11:56 PM

cheltuielile cu diurna delegatilor in tara sau strainatate sunt deductibile la nivelul stabilit pentru institutiile bugetare, daca societatea inreg profit. Daca e pierdere, nu mai sunt deductibile.
Din cate stiu bonurile de taxi nu prea sunt permise la deductibilitate pt ca sunt doar bonuri fiscale pe baza carora inreg in reg de casa iesirea banilor. dar pt deductibilitate e nevoie de factura!!!

Madalina



#3 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 07 January 2006 - 01:45 AM

asa e

Companiile de taxiuri va trebui să pună la dispoziția șoferilor facturi fiscale


De la 1 ianuarie 2006 bonul fiscal emis de aparatele de marcat electronice fiscale nu mai este document justificativ pentru înregistrarea cheltuielilor contabile, potrivit Ordinului MFP nr. 1714/14 noiembrie 2005. Măsura este conformă cu reglementările din Uniunea Europeană unde bonul fiscal este utilizat numai ca document de înregistrare a plăților în Registrul de Casă nu și pentru înregistrarea în contabilitate a cheltuielilor. Începînd cu acest an, factura a rămas singurul document care trebuie solicitat la achiziționarea unui produs ori serviciu prestat dacă se dorește înregistrarea în contabilitate a cheltuielilor în cauză, altfel inspectorii fiscali sau comisarii Gărzii Financiare vor aplica amenzi celor care nu respectă acest ordin.

De la respectarea acestei prevederi sînt exceptate bonurile fiscale aferente carburanților auto care sînt acceptate doar dacă sînt ștampilate și au înscrise denumirea cumpărătorului și numărul de înmatriculare al autovehiculului", a declarat Mariana Forfolea, reprezentant al Compartimentului de Relații cu Publicul din cadrul Direcției Generale a Finanțelor Publice Constanța. Măsura nu are un impact semnificativ asupra firmelor, întrucît majoritatea solicitau factura fiscală chiar dacă aceasta nu era obligatorie. În general, comercianții mai mari sau mai mici completau și pînă în prezent facturi la cererea clienților. Singurele societăți afectate sînt companiile de taxiuri care eliberau, pînă la sfîrșitul anului trecut, numai bonuri fiscale emise de aparatele electronice de la bordul mașinilor. Cu alte cuvinte, toate companiile de taxiuri va trebui să pună la dispoziția șoferilor facturi fiscale.

Vasile STROE

Telegraf
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#4 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 January 2006 - 03:38 PM

madalinab a spus:

cheltuielile cu diurna delegatilor in tara sau strainatate sunt deductibile la nivelul stabilit pentru institutiile bugetare, daca societatea inreg profit. Daca e pierdere, nu mai sunt deductibile.  

Multumesc pt informatii. O mica corectie insa:

"(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
[...]
B) suma cheltuielilor cu indemnizația de deplasare acordată salariaților pentru deplasări în România și în străinătate, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituțiile publice, în cazul în care contribuabilul realizează profit în exercițiul curent și/sau din anii precedenti. Cheltuielile de transport, cazare și indemnizația acordată salariaților, în cazul contribuabilului care realizează pierdere în exercițiul curent și/sau din anii precedenti, sunt limitate la nivelul legal stabilit pentru instituțiile publice;"

Deci, limita deductibilitatii este de 2,5 ori limita pt institutiile publice in cazul in care exista profit.

Iar daca societatea are pierdere, limita este aceeasi ca pt institutiile publice.



#5 cabira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2006 - 10:24 PM

pestesa a spus:

Singurele societăți afectate sînt companiile de taxiuri care eliberau, pînă la sfîrșitul anului trecut, numai bonuri fiscale emise de aparatele electronice de la bordul mașinilor. Cu alte cuvinte, toate companiile de taxiuri va trebui să pună la dispoziția șoferilor facturi fiscale.

Din punctul meu de vedere nu doar taximetristii vor avea de suferit, ci si "nefericitii" care vor trebui sa-si deconteze deplasarile cu taxi.
Iar daca cineva isi imagineaza ca un taximetrist isi va pierde 10 min sa intocmeasca o factura, cand in acest timp poate efectua o cursa....eu cred ca se inseala.
Deja angajatorii refuza sa mai deconteze bonurile de taxi, din cauza acestui ordin.
Ceea ce mi se pare stupid, este faptul ca atunci cand stai peste program, din motive independente de vointa ta, te trezesti ca-ti platesti din propriul buzunar intoarcerea acasa.
Asa ca...tot noi vom avea de suferit....
Iar pana or sa-si achizitioneze toti taximetristii facturiere, sa mai tot treaca vreo doua luni.
Si as mai avea o intrebare:in cazul in care factura este eronat intocmita, si bietul om isi da seama abia cand ajunge cu ea la contabilitate, ce face ?
Va trebui sa gaseasca acelasi taximetrist care i-a emis-o, si il roaga sa fie atat de amabil incat sa-i emita alta?



#6 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 January 2006 - 07:23 AM

chitantele elibrate de notariat in momentul autentificarii unor acte pe numele societatii se pot deconta? Nu mi s-a eliberat factura iar cheltuielile sunt de aproape 4 mil....



#7 bibi2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 11 January 2006 - 09:51 AM

ce se intampla cu ch. de parcare?



#8 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 11 January 2006 - 10:08 AM

cristianamatache a spus:

chitantele elibrate de notariat in momentul autentificarii unor acte pe numele societatii se pot deconta? Nu mi s-a eliberat factura iar cheltuielile sunt de aproape 4 mil....

Daca ceri factura , sunt obligati sa iti dea .....



#9 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2006 - 11:17 AM

Cred ca ar fi o solutie atasarea bonului fiscal la decontul salariatului in delegatie pe baza referatului de activitate. S-ar justifica astfel beneficiarul transportului si necesitatea cheltuielii ( lucru important pt. fisc). Asa mi se pare logic ( dar ce mai este logic la noi?).
Iar taximetristului nu vad la ce i-ar folosi mentionarea beneficiarului in factura.
Zic si eu :) nu dau cu parul.



#10 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2006 - 01:06 PM

O mica corectie insa:

"(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
[...]
B) suma cheltuielilor cu indemnizația de deplasare acordată salariaților pentru deplasări în România și în străinătate, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituțiile publice, în cazul în care contribuabilul realizează profit în exercițiul curent și/sau din anii precedenti. Cheltuielile de transport, cazare și indemnizația acordată salariaților, în cazul contribuabilului care realizează pierdere în exercițiul curent și/sau din anii precedenti, sunt limitate la nivelul legal stabilit pentru instituțiile publice;"

Deci, limita deductibilitatii este de 2,5 ori limita pt institutiile publice in cazul in care exista profit.

Iar daca societatea are pierdere, limita este aceeasi ca pt institutiile publice.[/quote]

Asa este, ai dreptate. Imi cer scuze pt. aceasta scapare importanta.
Madalina



#11 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 18 January 2006 - 11:38 AM

Tatiana Topan a spus:

cristianamatache a spus:

chitantele elibrate de notariat in momentul autentificarii unor acte pe numele societatii se pot deconta? Nu mi s-a eliberat factura iar cheltuielile sunt de aproape 4 mil....

Daca ceri factura , sunt obligati sa iti dea .....

Nu iti da factura decat pentru onorariu, dar la notar se mai platesc niste taxe de timbru si alte cateva taxe catre bugetul local, pentru care se elibereaza doar chitanta.

Ce facem cu aceste chitante? Le deducem sau nu?



#12 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2006 - 11:50 AM

In acest caz chitanta este echivalentul chitantei eliberate de Adm. locala pt taxe locale. Normal ca se contabilizeaza ( pe 635 le trec eu).



#13 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 18 January 2006 - 11:57 AM

Si in cazul uneui transfer imobiliar se mai plateste o taxa publicitare catre Agentia Nationala de Cadastru si Publicitate Imobiliara (ANCPI) pentru care asemenea se elibereaza doar chitanta.
Se poate asimila si asta la impozite si taxe catre bugetele locale sau alte institutii administrative ale statului, si sa fie deduse cheltuielile?
Eu cred ca da.

Oricum, la nivel de principiu cred ca ar trebui sa functioneze (in mod normal) discernamantul celor care efectueaza un control si sa faca distinctie intre acele cheltuieli facute in interesul si pentru firma in scopul obtinerii de venituri impozabile, si acele cheltuieli facute din alte interese.



#14 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 20 January 2006 - 07:16 AM

Ordin nr. 1714/2005
(care trebuie citit cu atentie)

Art. 1. -
(2) Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite incepand cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de inregistrare a platilor in Registrul de casa. Fac exceptie bonurile fiscale emise conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata, utilizate pentru justificarea taxei pe valoarea adaugata, aferenta carburantilor auto achizitionati in vederea desfasurarii activitatii si pentru inregistrarea in contabilitate a cheltuielilor cu aceste achizitii, daca sunt stampilate si au inscrise denumirea cumparatorului si numarul de inmatriculare al autovehiculului.
(3) Pentru inregistrarea in contabilitate a cheltuielilor, agentii economici vor solicita furnizorilor de bunuri sau de servicii sa emita factura fiscala in conformitate cu prevederile art. 155 alin. (9) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, factura, alte documente specifice aprobate prin ordine ale ministrului finantelor publice, emise in baza Hotararii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiara si contabila si a normelor metodologice privind intocmirea si utilizarea acestora, factura fiscala pentru material lemnos sau bonul de vanzare fiscala, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 427/2004 pentru aprobarea Normelor privind circulatia materialelor lemnoase si controlul circulatiei acestora si al instalatiilor de transformat lemn rotund, cu modificarile si completarile ulterioare, dupa caz.

Deci bonurile fiscale se folosesc numai pt.inreg.platii in numerar, nu si pt.inreg.obligatiei de plata (cheltuieli, stoc, etc), cu exceptia carburantilor.
Pt.inreg.pe chelt/stoc/etc se cere factura fiscala (de la platitorii de TVA), factura (de la neplatitorii de TVA) sau alte doc.specifice aprobate prin OMF (de la cei ce au primit aprobarea prin OMF respectiv: chitanta posta, bon val.fixa, factura METRO/SELGROS/CONNEX, chitanta pt.creante bugetare, chitanta pt.taxe locale, etc - astea trebuie sa aiba inscris pe ele ca sunt aprobate printr-un OMF emis in aplicarea HG 831/1997 - adica asa cum a fost si pana acum).
Singurul lucru ce se schimba este faptul ca bonul fiscal (adica de la casa de marcat) nu mai poate fi folosit pt.inreg.pe chelt/stoc/etc. Nu zice "pe chelt.deductibile", ci pe orice fel de chelt. Deci nu mai pot servi la inreg. obligatiei de plata. Poate, daca le veti inregistra in ctb.ca si pana acum, le va interpreta fiscul drept plati nedatorate sau ca dividende. Ramane de vazut.


Art. 5. - (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2006, formularele cu regim special prevazute in anexa care face parte integranta din prezentul ordin nu se vor mai tipari, inseria si numerota in conformitate cu prevederile art. 1 alin. (5) din Hotararea Guvernului nr. 831/1997.

(2) Persoanele prevazute la art. 1 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, neplatitoare de TVA, vor emite la solicitarea clientului formularul Factura cod 14-14-10/aA.

Rezulta ca pt.neplatitorii de TVA care emiteau inainte doc. cu regim special din Anexa (note de plata, bon de comanda, etc.) exista obligatia emiterii facturii la solicitarea clientului. Iar clientul, daca vrea sa inreg.in ctb. obligatia de plata, o va cere, in virtutea Art. 1 (3) de mai sus.

(3) La solicitarea beneficiarului de bunuri livrate sau de servicii prestate, prevazute la art. 155 alin. (9) din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, persoanele impozabile inregistrate ca platitori de taxa pe valoarea adaugata vor emite Factura fiscala cod 14-4-10/A.

Zice acelasi lucru ca la Art. 1 (3): clientii, daca vor, trebuie sa solicite factura fiscala, iar in acest caz, furnizorii ce emiteau inainte doc.din Anexa - platitori de TVA - sunt obligati sa o emita.
Deci, iarasi, daca ai solicitat factura de la cei ce nu erau obligati s-o faca pana acum, si ai si primit-o, ai baza legala pt.inreg. obligatiei de plata.



Exista o nuanta in acest ordin: in cazul taximetristilor si a com.cu amanuntul, daca nu primesti factura, nu poti inreg. obligatia de plata in ctb. pt.ca ai doar bon fiscal, iar acesta nu e agreat de fisc, in timp ce in cazul celor ce folosesc doc.specifice aprobate prin OMF, aceste doc.specifice sunt agreate de fisc (sunt enumerate laolalta cu factura si factura fiscala drept doc.ce dau dreptul de a inreg.in ctb.obligatia de plata). Daca vrei, poti sa ceri si pt.acestea factura, dar nu e obligatoriu pt.inreg.in ctb.a obligatiei de plata.

Probabil ca fiscul se va trezi si va modifica aberatia asta, avand in vedere ca s-au facut numeroase interventii in acest sens.
Aberatia provine din ideea fixa a fiscului ca bonurile fiscale, neavand nominalizat clientul, pot fi folosite de catre agentii economici dupa bunul lor plac. Ceea ce, in multe cazuri, se si intampla.
Mult mai oportun ar fi ca fiscul sa permita inregistrarea in ctb. a chelt. in baza bonurilor fiscale, dar sa prevada deducerea lor in mod limitat, de ex. in limita unui procent din cifra de afaceri.
Unul din argumentele in favoarea agrearii de catre fisc a doc.specifice aprobate prin OMF pt. inreg.obligatiei de plata este faptul ca acestea nominalizeaza clientul in cuprinsul lor.




#15 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 20 January 2006 - 08:23 AM

Eu as propune ca bonurile fiscale emise la taximetre sa fie deductibile ca si bonurile fiscale pentru carburanti sau macar numai pentru cheltuieli, fara TVA.

Deductibilitatea acestor cheltuieli cu transportul este oricum conditionata prin Codul fiscal :
''Art. 21 - Cheltuieli
.......
(2) Sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri şi:
.......
e) cheltuielile de transport şi cazare în ţară şi în străinătate efectuate de către salariaţi şi administratori, în cazul în care contribuabilul realizează profit în exerciţiul curent şi/sau din anii precedenţi;''

Mi se pare ca exista deja introdus in lege un criteriu mai bun decat cel al unui procent din cifra de afaceri.

Pe de alta parte, am si eu o intrebare : daca o firma avand ca obiect prestarile de servicii la sediile clientilor inregistreaza pierdere, poate sau nu sa deduca cheltuielile cu transportul salariatilor sai la aceste sedii?
Codul fiscal, citat mai sus introduce o restrictie, dar tot el stabileste, la acelasi articol, ca :
''Art. 21 - Cheltuieli
(1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare.''



#16 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2006 - 12:16 PM

contax a spus:

...    e) cheltuielile de transport și cazare în țară și în străinătate efectuate de către salariați și administratori, în cazul în care contribuabilul realizează profit în exercițiul curent și/sau din anii precedenți;''
''Art. 21 - Cheltuieli
   (1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare.''

deci realizare de venituri impozabile si nu de profituri ( brute impozabile) :twisted: .

Si daca am pierdere, transportul la clientii care mi-au adus venituri impozabile este nedeductibil ?( se contrazice in acelasi articol)



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2006 - 03:03 PM

lorenzo, ca de obicei, e taticul nostru pe meserie :P
multumesc frumos de ajutor. :smt058



#18 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 20 January 2006 - 04:07 PM

Si mai sunt in Codul fiscal prevederi contradictorii.
Da' la guvern toata lumea-i multumita : avem cel mai bun ministru de finante.
Deci problema nu se va rezolva, pentru ca inca nu si-au pus-o. De ce sa imbunatatesti ceva daca-i perfect si nu ies comisioane din asta! Regula de aur este sa modifici doar ce functioneaza, sa nu fie un exemplu prost.

P.S. : problemele lui Horvai sunt tot din cauza guvernului, il inteleg si nu-i reprosez nimic.



#19 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 20 January 2006 - 04:47 PM

contax a spus:

Eu as propune ca bonurile fiscale emise la taximetre sa fie deductibile ca si bonurile fiscale pentru carburanti sau macar numai pentru cheltuieli, fara TVA.

Deductibilitatea acestor cheltuieli cu transportul este oricum conditionata prin Codul fiscal :
''Art. 21 - Cheltuieli
   .......
   (2) Sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri și:
   .......
   e) cheltuielile de transport și cazare în țară și în străinătate efectuate de către salariați și administratori, în cazul în care contribuabilul realizează profit în exercițiul curent și/sau din anii precedenți;''

Mi se pare ca exista deja introdus in lege un criteriu mai bun decat cel al unui procent din cifra de afaceri.

Pe de alta parte, am si eu o intrebare : daca o firma avand ca obiect prestarile de servicii la sediile clientilor inregistreaza pierdere, poate sau nu sa deduca cheltuielile cu transportul salariatilor sai la aceste sedii?
Codul fiscal, citat mai sus introduce o restrictie, dar tot el stabileste, la acelasi articol, ca :
''Art. 21 - Cheltuieli
   (1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare.''



Ideea criteriului deductibilitatii in functie de cifra de afaceri a cheltuielilor justificabile cu bonuri fiscale era de a permite deducerea oricaror cheltuieli, nu numai a celor de transport cu taxiul...

Chelt. cu transportul si cazarea de la Art. 21 (2) e), fiind "efectuate de catre salariati si administratori", deci nu cheltuieli efectuate de firma, reprezinta cheltuielile ce se deconteaza cu delegatia.
De altfel, in acest sens, Normele CF, la TVA, pct. 51 (2) ultima propozitie, zic asa:


Facturile fiscale sau alte documente legale emise pe numele salariatilor unei persoane impozabile aflati in deplasare in interesul serviciului, pentru transport sau cazarea in hoteluri sau alte unitati similare, sunt documente legale de deducere a taxei pe valoarea adaugata, insotite de decontul de deplasare.

Pe de alta parte, cheltuielile cu transportul salariatilor ce-si desfasoara activitatea la sediul clientilor (adica chelt.cu transportul la si de la locul de munca) reprezinta:

a. cheltuieli ale firmei, daca:
a.1. exista contract cu transportatorul;
a.2. in contractele de munca ale angajatilor este prevazut ca munca se desfasoara la sediul clientilor;
a.3. exista documente fiscale (facturi) emise pe numele firmei.

b. cheltuieli ale angajatului ce pot fi decontate de catre firma, daca:
b.1. exista delegatie;
b.2. durata deplasarii si/sau distanta depasesc limitele admise pt. ca deplasarea sa fie considerata delegatie in interesul serviciului;
b.3. documentele justificative sunt emise pe numele angajatilor si sunt decontate cu delegatia (pot fi si bonuri fiscale, fara factura, fiind emise catre p.f.)

In cazul a chelt.sunt deductibile indiferent daca firma are sau nu profit, fiind chelt.integral ded. cf. Art. 21 (1).
In cazul b chelt.sunt deductibile numai daca firma are profit, fiind chelt.ded.conditionat cf. Art. 21 (2) e).

Rezulta de aici posibilitatea ca bonurile fiscale de taxi, biletele de transport in comun, etc. sa devina chelt.ded. daca sunt decontate de catre un angajat cu o delegatie in interesul serviciului.




#20 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 20 January 2006 - 04:56 PM

Si mai sunt in Codul fiscal prevederi contradictorii.
Da' la guvern toata lumea-i multumita : avem cel mai bun ministru de finante.
Deci problema nu se va rezolva, pentru ca inca nu si-au pus-o. De ce sa imbunatatesti ceva daca-i perfect si nu ies comisioane din asta! Regula de aur este sa modifici doar ce functioneaza, sa nu fie un exemplu prost.

P.S. : problemele lui Horvai sunt tot din cauza guvernului, il inteleg si nu-i reprosez nimic.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL