Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Achizitionare software de pe internet - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Achizitionare software de pe internet

8 replies to this topic

#1 carbon

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:business

Postat 09 January 2006 - 09:43 AM

Va supun si eu atentiei problema mea:
Am nevoie sa achizitionez pe firma un program software ce va fi folosit pentru elaborarea unor produse destinate comercializarii. Softul poate fi descarcat de pe internet – contra cost, bineinteles – si este furnizat de o firma din Statele Unite.
Fiind persoana juridica, banca cu care lucrez nu mi-a eliberat un card pentru tranzactii pe internet. Am solicitat firmei respective sa-mi trimita o factura proforma, pentru a le plati cu OP, ceea ce au si facut. Valoarea acesteia este de 199$ + 25$ taxe transfer bancar. Dupa ce voi achita factura voi avea posibilitatea sa descarc programul de pe internet.
Problemele mele sunt urmatoarele:
1)Pentru mine ar fi mult mai simplu si mai ieftin sa cumpar acest program cu cardul meu, ca persoana fizica. Daca as face asa, exista posibilitatea de a transfera ulterior firmei mele dreptul de a utiliza programul? Si eventual si cheltuielile de achizitionare a licentei?
2)Presupunand ca o sa cumpar programul pe firma...Ce mai trebuie facut? Am auzit tot felul de variante: ca este import – care trebuie declarat nu stiu unde, ca trebuie sa fac o autofacturare (mentionez ca firma mea este microintreprindere,neplatitoare de TVA), ca trebuie sa calculez un impozit pentru nerezidenti (sau chiar sa solicit firmei din SUA sa scada echivalentul acestui impozit din factura...)
Ar putea cineva sa imi explice babeste ce trebuie facut, cum trebuie inregistrata factura? Contabila mea este la inceput de cariera si nu s-a ocupat niciodata pana acum de o factura externa...
Va multumesc



#2 inoxi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 09 January 2006 - 10:12 AM

intrebare - cardul pe care-l ai nu e atasat contului firmei? Atunci ai putea sa faci plata cu cardul, chiar daca pe el este trecut numele tau.Am impresia ca nu pot trece pe card numele firmei, ci al administratorului.

Sau.....ma gandeam la alta varianta....firma te imputerniceste sa faci o achizitie in numele ei, urmand sa-ti deconteze suma pe care ai platit-o.Acum nu stiu cu licenta cum e.

Poate sunt altii mai priceputi si vor da o solutie mai buna.Chiar ma intereseaza si pe mine.

Bafta!




#3 carbon

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:business

Postat 09 January 2006 - 10:25 AM

Banca la care are firma contul are printre produsele sale si carduri destinate platilor pe internet. Aceste carduri se adreseaza doar persoanelor fizice, ceea ce inseamna ca ar trebui sa imi deschid un cont separat, pentru mine, pentru a beneficia de un astfel de card.
Am inteles ca alte banci, precum BCR sau Banca Transilvania fac carduri pentru tranzactii virtuale si pentru firme...



#4 inoxi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 09 January 2006 - 10:29 AM

aha..inteleg acum; la ce banca are firma contul?
Stiu ca si noi am avut o problema asemanatoare la BancPost cu Taifun...si am renuntat.



#5 carbon

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:business

Postat 09 January 2006 - 10:32 AM

Banca Romaneasca



#6 inoxi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 09 January 2006 - 11:01 AM

daca vrei poate mai facem schimb de experienta pe messenger inoxi04@yahoo.com



#7 zaboss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucureºti
  • Interests:Economie, finanþe

Postat 09 January 2006 - 01:40 PM

În mod normal, orice card Business este acceptat la platã. Eu am un Visa Business de la Raiffeisen şi am plãtit pentru el fãrã nici un fel de probleme (şi fãrã a solicita ceva suplimentar).



#8 carbon

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:business

Postat 16 January 2006 - 05:08 PM

Cu plata am scos-o pana la urma la capat (le-am solicitat o proforma cu care am mers la banca). Problema este ca in continuare nu stiu daca trebuie declarat ca import si daca da care este procedura. Repet - eu descarc programul de pe internet, nu il primesc pe un suport fizic care sa treaca prin vama.
S-a mai lovit cineva de o situatie asemanatoare?



#9 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 17 January 2006 - 08:58 AM

babeste:
daca mergi pe varianta firma:
- ceri de la furnizorul extern invoice....atentie, nu proforma, pe baza careia faci plata...adica te duci la banca, pt ca presupun ca a ta contabila nu are drept de semnatura...primesti de la ei un formular numit dispozitie de plata externa, pe care il completezi.....iar pt asta, mai ai nevoie, ca pe invoice sa ai datele firmei furnizore, inclusiv adresa lor, contul in care platesti, banca in care platesti si atentie, adresa bancii furnizorului....
completezi DPV-ul....pe de alta parte, cumperi valuta ca sa poti face plata asta e un alt formular de cumparare valuta din contul de lei al firmei....si gata....aaaaa....stai sa nu uit...daca spuneai ca tu ai primit soft-ul inclusiv comisione bancare, atunci pe DPV vezi sa bifezi la comisionne BEN adica le plateste beneficiarul ca de aia platesti pt ele
- si asta e tot.....dupa ce faci plata....pe loc, sau in aceeasi zi, primesti de la banca un SWIFT...pe care il transmiti furnizorului si vei putea sa-ti downl softul...asta ca sa nu stai nu stiu cate zile pana ajung banii la ei in cont
si gataaaaa....fiind vorba de soft adus de pe net nu se face import !!!!....deci poate a ta contabila sa considere data platii drept data a importului pt a-ti putea baga softul in contabilitate....drept imobilizare sau drept marfa daca vrei sa-l revinzi
acum, daca vrei sa fii mai catolic decat papa, poti sa platesti si redeventa la softul asta...dar mai bine uita....
sau.....aflii cat e impozitul pe redeventa soft pt tara furnizoare.....oricum, maxim 15%...care se plateste la stat si se declara in decl 100....aaaa....se plateste in procet la valoarea intelectuala...adica doar la valoarea softului fara comisione bancare si se achita la cursul zilei in lei, la data platii
cam atat

daca vrei sa mergi pe varianta pers fizica....ai va fi mai complicat....pt ca nu stiu inca ce vrei sa faci cu softul...daca vrei sa-l vinzi mai departe adica il importi pt revanzare...mai bine uita....sau nu ca si asta se poate face...il cumperi tu...atentie sa pastrezi cu sfintenie factura...faci intre tine si firma ta un contract de vanzare cumparare la un notar si gata, devine proprietatea firmei, care poate sa faca ce vrea cu el....dar faza asta trezeste suspiciuni
daca il dai catre firma doar sa se foloseasca de el....parerea mea...si sper ca nu spun porcarii, este ca si in cazul unui soft, poti face un contract de comodat....dar aci pici de fraier, pt ca firma nu-ti va da niciodata banii inapoi...adr esti curat in cazul unui control

concluzia, cumpara-l pe firma si gata






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL