Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit profit - Sponsorizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 16

Salt la continut


Impozit profit - Sponsorizare


396 replies to this topic

#301 edena.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2008 - 08:09 AM

Buna, Declaratia 100 semestrial, decont de tva n-ai de ce sa depui daca nu esti platitoare, e bine ca ai cumulat cu baza.Succes!
Nimic fara Dumnezeu



#302 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 07 November 2008 - 09:07 AM

Vezi postareaedena., la Nov 7 2008, 08:09 AM, a spus:

Buna, Declaratia 100 semestrial, decont de tva n-ai de ce sa depui daca nu esti platitoare, e bine ca ai cumulat cu baza.Succes!

Multumesc mult de tot! :thumbup:




#303 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 07 November 2008 - 09:16 AM

Daca asociatia are salariati, atunci D100 se depune semestrial.

Daca plateste alte venituri, cum ar fi drepturi de autor (ceva frecvent in cazul asociatiilor), atunci D100 se depune in fiecare luna cand apar aceste venituri.

Mare atentie la impozitul pe profit: acesta nu se trece in D100 in timpul anului ci se trece o singura data in D101.

In ce priveste TVA, ati primit deja raspunsul.

Mult succes!



#304 lumi71

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 07 November 2008 - 12:21 PM

Firma care ofera sponsorizare unei gradinite este platitoare de impozit pe venit (2.5% la CA). In acest caz este influntata cu ceva d p v fiscal? Eu zic ca NU, insa astept si parerile voastre.
Mulumesc :thumbup:



#305 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2008 - 12:29 PM

Daca e platitoare de impozit pe venit nu au nici o legatura cheltuielile firmei, de orice natura ar fi ele.



#306 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 07 November 2008 - 08:58 PM

multumesc de aciditatea acestui raspuns dar daca asa se pune problema atunci propun sa faceti acest forum numai pentru cei cu experienta
nobletea unui om inteligent si cu experienta sta in a avea rabdarea sa explici lucrurile cele mai infime sau macar de a se abtine atunci cand crede ca ar putea jigni
merci mult



#307 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 07 November 2008 - 09:15 PM

Am primit o veste buna, am depus decl 100 semestrial :thumbup:
Dar....se calculaeza impozit pe profit? In cazul meu nu cred pentru ca asociatia este una de pescari si incaseaza doar cotizatii, nu are alte venituri. Stiam ca se calculeaza impozit pe profit doar daca asociatia mai desfasoara si activitati economice. Daca nu am dat-o in bara :frusty:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 November 2008 - 02:53 PM
citare mesaj anterior




#308 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2008 - 02:59 PM

Daca ai doar venituri din activitati fara scop patrimonial, este ok cum ai spus. Dar chiar in conditiile obtinerii de venituri din activitati economice exista plafoane pentru scutiri. Mai multe detalii in codul fiscal si norme.
Madalina



#309 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 10 November 2008 - 11:02 AM

Buna ziua !
In cazul unui leasing financiar, avand in vedere ca in contul 8051 se inregistreaza dobanda de platit si ea nu mai apare in soldul contului 1687, calculul gradulului de indatorare al capitalului se face in cazul capitalului imprumutat fara a se tine cont de datoria cu dobanda si se ia in calcul doar soldul contului 167 ?
Mentionez ca din greseala am postat aceasta intrebare la "Declaratii" impreuna cu o alta intrebare legata de declaratia 101, sper sa nu se interpreteze gresit aceasta noua postare.



#310 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2008 - 01:41 PM

Dobanzile la contractele de leasing financiar sunt integral deductibile, deci nu ai treaba cu gradul de indatorare.
art. 23 alin(7)-cod fiscal



#311 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 10 November 2008 - 08:05 PM

Multumesc mult pentru raspuns, dar din art. mentionat mai sus : "(7) Prevederile alin. (1)-(3) nu se aplică societăţilor comerciale bancare, persoane juridice române, sucursalelor băncilor străine care îşi desfăşoară activitatea în România, societăţilor de leasing pentru operaţiunile de leasing, societăţilor de credit ipotecar, instituţiilor de credit, precum şi instituţiilor financiare nebancare.", eu inteleg ca nu se aplica societatilor de leasing, ori aici este vorba de societati comerciale (utilizatori ) care au achizitionat "ceva" printr-un ct.de leasing financiar de la societatile de leasing.
De asemenea nu gasesc exceptia nici la alin.4: "Dobânzile şi pierderile din diferenţe de curs valutar, în legătură cu împrumuturile obţinute direct sau indirect de la bănci internaţionale de dezvoltare şi organizaţii similare, menţionate în norme, şi cele care sunt garantate de stat, cele aferente împrumuturilor obţinute de la instituţiile de credit române sau străine, instituţiile financiare nebancare, de la persoanele juridice care acordă credite potrivit legii, precum şi cele obţinute în baza obligaţiunilor admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată nu intră sub incidenţa prevederilor prezentului articol."
Poate nu inteleg eu bine, oricum, multumesc !

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2008 - 02:03 PM
citare mesaj anterior




#312 ovidiuc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2008 - 12:33 PM

Cred ca speta ta intra la art 23 alin 4:


Dobânzile si pierderile din diferente de curs valutar, în legatura cu împrumuturile obtinute direct sau indirect de la banci internationale de dezvoltare si organizatii similare, mentionate în norme, si cele care sunt garantate de stat, cele aferente împrumuturilor obtinute de la institutiile de credit române sau straine, institutiile financiare nebancare, de la persoanele juridice care acorda credite potrivit legii, precum si cele obtinute în baza obligatiunilor admise la tranzactionare pe o piata reglementata nu intra sub incidenta prevederilor prezentului articol.

Deci daca iei credit de la una din institutiile mentionate mai sus nu ai treaba cu gradul de indatorare.



#313 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 November 2008 - 01:19 PM

Am postat si eu mai sus cele doua aliniate ale articolului 23 din CF, nu este vorba de institutiile care nu intra sub incidenta articolului. Achizitionarea unei masini, de ex., de la o societate de leasing printr-un ct.de leasing financiar nu se incadreaza in nici unul din articole, dupa parerea mea, este un contract de incheiat cu o societate comerciala care are activitate de leasing, deci pt.calculul profitului fiscal se calculeaza gradul de indatorare al capitalului pt. a vedea daca ch.cu dobanda este ded.sau neded. Intrebarea mea initiala era daca la calculul gradului de indatorare al capitalului avand in vedere ca dobanzile se evidentiaza extrabilantier in ct.8051 si nu in ct.1687, se mai iau in calcul ? Cand erau evidentiate in ct.1687 era clar ca se luau in calcul pt.ca si acestea se includ in capitalul imprumutat.
Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2008 - 02:02 PM
citare mesaj anterior

Dana




#314 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2008 - 02:20 PM

Prin deductibilitatea dobanzilor se intelege deductibilitatea sumei inregistrate in contul 666, deci nu ai treaba cu 1687 sau 8051.
Corect, e vb de alin (4), multumesc ovidiuc.

Aceasta postare a fost editata de PasareaPhoenix: 11 November 2008 - 02:23 PM




#315 ioana_85

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:iasi

Postat 11 November 2008 - 03:10 PM

am primit de la o agentie de turism o factura cu penalitati pt faptul ca am schimbat data pt biletul de avion. o consider deductibila sau nu la calculul impozitului pe profit?
multumesc



#316 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 11 November 2008 - 03:35 PM

Penalitatile de la agentii economici sunt deductibile integral.



#317 daniboy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 11 November 2008 - 03:55 PM

Din punct de vedere fiscal, majorarile si penalitatile care se refera la contracte comerciale sunt deductibile fiscal, in schimb cele care se refera la dobanzi, penalitati, majorari datorate bugetului de stat sau altor bugete publice nu.



#318 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 November 2008 - 05:52 PM

Stiu f. bine ce inseamna deductibilitatea dobanzilor si in ce cont se inregistreaza cheltuiala cu dobanda, nu doresc sa jignesc pe nimeni, dar se pare ca nu stiti formula de calcul al gradului de indatorare al capitalului (art.67- Hot.44/2004 actualizata) , ce inseamna capitalul imprumutat si ce conturi, sau mai bine zis soldurile caror conturi se iau in calcul si ca in functie de calcul (art.68 Hot.44/2004 actualizata) sunt sau nu deductibile dobanzile care se regasesc, normal, in contul 666. Ambele aliniate postate (4 si 7) din art.23 CF, le stiu, le-am studiat, nu au nici o legatura cu ce am intrebat si le-am postat si eu. Asa ca, eu zic s-o lasam balta !

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 01:58 AM
citare mesaj anterior

Dana




#319 emilis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 November 2008 - 10:09 AM

Eu am inteles ca la al.1 lit.a sunt luati in calcul contribuabilii-banci, si in textul meu este in continuare lit.a, :thumbup: :frusty:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 November 2008 - 12:19 PM
citare mesaj anterior




#320 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2008 - 10:31 AM

Eu il am din doua surse diferite : Codul fiscal din LEX NAVIGATOR - programul de la Piatra NEamt dar si Codul fiscal comparat tiparit de reclama.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 November 2008 - 12:19 PM
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL