Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit profit - Sponsorizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 17

Salt la continut


Impozit profit - Sponsorizare


396 replies to this topic

#321 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 12 November 2008 - 10:47 AM

profitul contabil nu contine si cheltuielile nedeductibile? nu asta e diferenta dintre cei doi termeni? deci mergand pe logica (chiar daca ''legica'' difera ffff mult de logica!) nu cred sa fie adevarata varianta cu profitul contabil care in majoritatea cazurilor este mai mic decat cel fiscal.



#322 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 November 2008 - 10:56 AM

referitor la calculul impozitului pe profit- cum procedati la inscrierea lui in registrul fiscal???
luati fiecare cont de venit in parte si treceti soldul?- dupa care faceti un total venituri -din care deductibile x , neductibile y?
- la cheltuieli la fel ?

as vrea sa stiu cum ar trebui sa arate registrul completat??
si bineinteles calculul la impozit pe profit?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 November 2008 - 12:20 PM
citare mesaj anterior




#323 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 12 November 2008 - 11:32 AM

este de fapt ca o schita a declaratiei 101 la trimestrul respectiv (valori cumulate de la inceputul anului) dar fara rezultatul reportat din anii precedenti.

Exemplu:

A.Venituri totale din care

1 venituri din exploatare
2 venituri financiare
3 venituri extraordinare

B.Cheltuieli totale din care

1 cheltuieli exploatare
2 cheltuieli financiare
3 cheltuieli extraordinare

C Rezultat contabil profit/pierdere

D Venituri neimpozabile

E Cheltuieli nedeductibile total din care

1 cheltuieli protocol
2 tva nedeductibil aferent protocol
3 diferente curs valutar
4 amenzi si penalitati
5 alte cheltuieli nedeductibile

F Profit/Pierdere fiscala

Calculare cheltuieli nedeductibile cu barem:
E1 cheltuielile de protocol nedeductibile intrucat societatea inregistreaza pierdere
E3 diferentele de curs sunt deductibile in totalitate intrucat gradul de indatorare este mai mic de 3
.....
.....


Dar atentie in registru exista o nota ''se va inscrie si simbolul contului in care au fost inregistrate sumele care fac obiectul acestor explicatii'' cu toate acestea eu nu trec conturile in registrul dar la fiecare trimestrul indosariez fisele conturilor de venituri si cheltuieli alaturi de calculul de impozit din care sa reiasa sumele trecute in registru.
Pana acum nu am avut probleme cu nici un control si chiar sunt curioasa sa aflu si alte moduri de completare.



#324 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 November 2008 - 01:58 PM

Vezi postareaemilis, la Nov 12 2008, 10:09 AM, a spus:

Eu am inteles ca la al.1 lit.a sunt luati in calcul contribuabilii-banci, si in textul meu este in continuare lit.a, :thumbup: :frusty:

La fel am inteles si eu. Si eu am lit."a".



#325 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 November 2008 - 03:00 PM

bubuvict, multumesc foarte mult, imi este de mare ajutor

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 03:03 AM




#326 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 12 November 2008 - 03:04 PM

f interesant acest subiect! am cautat in 2 programe diferite de legislatie si am gasit aceeasi varianta pe care o lipesc mai jos:

Codul fiscal
CAPITOLUL V
Plata impozitului si depunerea declaratiilor fiscale



Plata impozitului



Art. 34. - (1) Plata impozitului se face astfel:

a) contribuabilii, societati comerciale bancare, persoane juridice romane, si sucursalele din Romania ale bancilor, persoane juridice straine, au obligatia de a plati impozit pe profit anual, cu plati anticipate efectuate trimestrial, actualizate cu indicele de inflatie (decembrie fata de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborarii bugetului initial al anului pentru care se efectueaza platile anticipate. Termenul pana la care se efectueaza plata impozitului anual este termenul de depunere a declaratiei privind impozitul pe profit, prevazut la art. 35 alin. (1);

b) contribuabilii, altii decat cei prevazuti la lit. a), au obligatia de a declara si plati impozitul pe profit trimestrial pana la data de 25 inclusiv a primei luni urmatoare trimestrului pentru care se calculeaza impozitul, daca in prezentul articol nu se prevede altfel. Incepand cu anul 2010, acesti contribuabili urmeaza sa aplice sistemul platilor anticipate prevazut pentru contribuabilii mentionati la lit. a).

(2) In cazul asocierilor fara personalitate juridica, impozitul datorat de catre contribuabilii prevazuti la art. 13 lit. c) si e) si retinut de catre persoana juridica responsabila se calculeaza prin aplicarea cotei de impozit asupra partii din profiturile asocierii, care este atribuibila fiecarui asociat. Persoana responsabila are obligatia de a declara si plati impozitul pe profit trimestrial, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare trimestrului pentru care se distribuie rezultatul asocierii.

(3) Contribuabilii prevazuti la art. 13 lit. d) au obligatia de a declara si plati impozit pe profit trimestrial, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare trimestrului.

(4) Organizatiile nonprofit au obligatia de a declara si plati impozitul pe profit anual, pana la data de 15 februarie inclusiv a anului urmator celui pentru care se calculeaza impozitul.

(5) Contribuabilii care obtin venituri majoritare din cultura cerealelor si plantelor tehnice, pomicultura si viticultura au obligatia de a declara si plati impozitul pe profit anual, pana la data de 15 februarie inclusiv a anului urmator celui pentru care se calculeaza impozitul.

(6) Contribuabilii prevazuti la alin. (1) lit. a) au obligatia de a declara si efectua trimestrial plati anticipate, in contul impozitului pe profit anual, in suma de o patrime din impozitul pe profit datorat pentru anul precedent, actualizat cu indicele de inflatie (decembrie fata de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborarii bugetului initial al anului pentru care se efectueaza platile anticipate, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare trimestrului pentru care se efectueaza plata. Impozitul pe profit pentru anul precedent, pe baza caruia se determina platile anticipate, este impozitul pe profit datorat conform declaratiei privind impozitul pe profit pentru anul precedent, fara a lua in calcul platile anticipate efectuate in acel an.

(7) Prin exceptie de la prevederile alin. (6), contribuabilii prevazuti la alin. (1) nou-infiintati, infiintati in cursul anului precedent sau care la sfarsitul anului fiscal precedent inregistreaza pierdere fiscala, precum si cei care in anul precedent au fost platitori de impozit pe veniturile microintreprinderilor efectueaza plati anticipate in contul impozitului pe profit la nivelul sumei rezultate din aplicarea cotei de impozit asupra profitului contabil al perioadei pentru care se efectueaza plata anticipata. In cazul contribuabililor care in anul precedent au beneficiat de scutiri de la plata impozitului pe profit, conform legii, iar in anul pentru care se calculeaza si se efectueaza platile anticipate nu mai beneficiaza de facilitatile fiscale respective, impozitul pe profit pentru anul precedent, pe baza caruia se determina platile anticipate, este impozitul pe profit determinat conform declaratiei privind impozitul pe profit pentru anul precedent, luandu-se in calcul si impozitul pe profit scutit.

(8) Prin exceptie de la prevederile alin. (6), contribuabilii prevazuti la alin. (1) lit. a), care inregistreaza pierdere contabila la sfarsitul unui trimestru, nu mai au obligatia de a efectua plata anticipata stabilita pentru acel trimestru.


deci peste tot Codul Fiscal asa arata!

dar daca veti cauta legea 343/2006 care aduce aceste modificari veti constata cu stupoare ca de fapt exista acea mica diferenta despre care discutam aici. voi lipi si acest text mai jos:

Legea 343/2006
22. Articolul 34 va avea următorul cuprins:

„Plata impozitului
Art.34.
-(1) Plata impozitului se face astfel:
a) contribuabilii, societăți comerciale bancare, persoane juridice române, și sucursalele din România ale băncilor, persoane juridice străine, au obligația de a plăti impozit pe profit anual, cu plăți anticipate efectuate trimestrial, actualizate cu indicele de inflație (decembrie față de decembrie al anului anterior), estimat cu ocazia elaborării bugetului inițial al anului pentru care se efectuează plățile anticipate. Termenul până la care se efectuează plata impozitului anual este termenul de depunere a declarației privind impozitul pe profit, prevăzut la art.35 alin.(1).
b) contribuabilii, alții decât cei prevăzuți la lit.a), au obligația de a declara și plăti impozitul pe profit trimestrial, până la data de 25 inclusiv a primei luni următoare trimestrului pentru care se calculează impozitul, dacă în prezentul articol nu se prevede altfel. Începând cu anul 2008, acești contribuabili urmează să aplice sistemul plăților anticipate prevăzut pentru contribuabilii prevăzuți la lit.a).

(2) În cazul asocierilor fără personalitate juridică, impozitul datorat de către contribuabilii prevăzuți la art.13 lit.c) și e) și reținut de către persoana juridică responsabilă, se calculează prin aplicarea cotei de impozit asupra părții din profiturile asocierii, care este atribuibilă fiecărui asociat. Persoana responsabilă are obligația de a declara și plăti impozitul pe profit trimestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului pentru care se distribuie rezultatul asocierii.

(3) Contribuabilii prevăzuți la art.13 lit.d) au obligația de a declara și plăti impozit pe profit trimestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului.

(4) Organizațiile nonprofit au obligația de a declara și plăti impozitul pe profit anual, până la data de 15 februarie inclusiv a anului următor celui pentru care se calculează impozitul.

(5) Contribuabilii care obțin venituri majoritare din cultura cerealelor și plantelor tehnice, pomicultură și viticultură au obligația de a declara si plăti impozitul pe profit anual, până la data de 15 februarie inclusiv a anului următor celui pentru care se calculează impozitul.

(6) Contribuabilii prevăzuți la alin.(1) lit.a) au obligația de a declara și efectua trimestrial plăți anticipate, în contul impozitului pe profit anual, în sumă de 1/4 din impozitul pe profit datorat pentru anul precedent, actualizat cu indicele de inflație (decembrie față de decembrie al anului anterior), estimat cu ocazia elaborării bugetului inițial al anului pentru care se efectuează plățile anticipate, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului pentru care se efectuează plata. Impozitul pe profit pentru anul precedent, pe baza căruia se determină plățile anticipate, este impozitul pe profit datorat conform declarației privind impozitul pe profit pentru anul precedent, fără a lua în calcul plățile anticipate efectuate în acel an.

(7) Prin excepție de la prevederile alin.(6), contribuabilii prevăzuți la alin.(1) lit. a) nou înființați, înființați în cursul anului precedent sau care, la sfârșitul anului fiscal precedent, înregistrează pierdere fiscală, efectuează plăți anticipate în contul impozitului pe profit la nivelul sumei rezultate din aplicarea cotei de impozit asupra profitului contabil al perioadei pentru care se efectuează plata anticipată.


deci cred ca este vorba doar de o greseala de tipar!

ma scuzati ca nu am atasat aceste extrase de lege direct de pe programul de legislatie (pentru a nu fi nici un dubiu) dar ar fi trebuit sa atasez niste documente imense!



#327 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 12 November 2008 - 03:12 PM

In ultima versiune a aliniatului (7) a art.34 exista doar "alin.(1)" in loc de textul anterior "alin. (1) lit. a) ". Vedeti pentru asta OUG 106/2007 de modificare a CF. Eu am verificat in doua legislatii. Cred ca e o scapare de la Monitorul Oficial sau chiar de la Parlament. Si totusi, cu litera a sau fara ea, textul se interpreteaza la fel. Este o exceptie in grupa celor de la alin (6) adica a bancilor. Adica dintre toate bancile, cele nou infiintate sau cele care au avut pierdere anul anterior calculeaza altfel platile anticipate ale impozitului pe profit.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 12 November 2008 - 03:13 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#328 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2008 - 12:11 AM

Draga dana42, exact cum singura ai spus, fara suparare, dar nu stii bine ce inseamna deductibilitatea dobanzilor, de f. bine sa nu mai vorbim. Sa nu te superi, iti fac o mica observatie referitoare la HG 44, si anume 67, 68 sunt puncte, nu articole. Gradul de indatorare este strans legat de deductibilitatea dobanzilor si a pierderii nete din diferente de curs valutar, si stiu cum se calculeaza, dar eu am inteles ca te intereseaza daca dobanzile af. Contractelor de leasing sunt deductibile.
Si acum sa ne intorcem la alin (4), ca DA aici te incadrezi, daca stii ce inseamna institutiile nefinanciare bancare, adica abrevierea IFN, i-a uita-te la denumirea societatii de leasing, nu are si un IFN in coada?
In ce priveste gradul de indatorare, mai precis capitalul imprumutat reprezinta:
Pct. 63 din norme. In sensul art. 23 alin. (1) din Codul fiscal, prin capital imprumutat se intelege totalul creditelor si imprumuturilor cu termen de rambursare peste un an incepand de la data incheierii contractului, cu exceptia celor prevazute la alin. (4) al art. 23 din Codul fiscal, indiferent de data la care acestea au fost contractate.
In capitalul imprumutat se includ si creditele sau imprumuturile care au un termen de rambursare mai mic de un an, in situatia in care exista prelungiri ale acestui termen, iar perioada de rambursare curenta, insumata cu perioadele de rambursare anterioare ale creditelor sau imprumuturilor pe care le prelungesc, depaseste un an.

Deci, in capitalul imprumutat nu intra ct. 168, daca l-ai avea, ci doar ct. 167, mai precis dobanzile nu sunt capitaluri imprumutate.

Pct. 67 explica formula gradului de indatorare, iar pct. 68 se refera la deductibilitatea dobanzilor in devize dupa ce s-a aplicat alin (5), adica ai un contract de imprumut in devize cu o dob de 10 %.D.p.d.v. Fiscal 7% este deductibila, restul de 3% este nedeductibila definitiv, iar 7% impreuna cu piederea neta din diferente de curs valutar(adica diferenta intre ct. 765 si 665 la imprumuturi) se supune deductibilitatii in fct. de gradul de indatorare. Daca nu este mai clar acum, inseamna ca nu le am cu explicatu'.
Succes.

Aceasta postare a fost editata de PasareaPhoenix: 14 November 2008 - 12:11 AM




#329 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 14 November 2008 - 11:48 AM

Vezi postareagalboiu, la Nov 11 2008, 03:35 PM, a spus:

Penalitatile de la agentii economici sunt deductibile integral.

de la agentii economici romani



#330 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 November 2008 - 03:20 PM

Draga Pasare Phoenix, critica ta a fost binevenita si constructiva, eu SIGUR nu ma supar daca vad ca am gresit (in cazul de fata m-am lamurit ca am pus o intrebare ridicola, de-a dreptul) si interlocutorul este competent si stie ce vorbeste ( adica ce scrie, ca sa nu ma critici :frusty: , a propos de puncte nu articole din HG 44, acolo am scris in graba) si ma bucur ca in ciuda faptului ca am fost de-a dreptul penibila te-ai ostenit sa mai raspunzi. Imi fac "Mea culpa "si imi cer scuze pt.mesajul anterior si pt.ca am folosit pluralul acolo, imi cer scuze si de la Ovidiuc. Da, asa este , nu am stiut ca soc.de leasing au acel IFN pe factura si ca asta inseamna inst.fin.nebancare, unde se incadreaza cazul meu. In rest, ce pot sa spun ? Cand intalnesc in practica o situatie pe care nu am mai avut-o, citesc si incerc sa ma documentez cat mai bine; de data aceasta este vorba despre o societate pe care am preluat-o acum si unde totul este dat peste cap (nu am nici macar 401 pe analitic) si nici nu am apucat practic sa o preiau cand a aparut un control , care a inteles (m-a inteles pe mine, nu pe adm., eu nu raspund de munca altora) ca trebuie facute o multitudine de corecturi si m-a sfatuit ca atunci vand fac corecturile sa calculez si gradul de indatorare al capitalului si sa includ si ct.1687 in capitalul imprumutat, eu o dadeam inainte cu faptul ca tb.sa corectez, ca nu trebuia sa se mai faca 471=1687 etc., ca 8051 este cont extrabilantier si nu are ce sa caute in calcul etc., tipul de control ma innebunea de cap ca si in bilant in for.10 trebuie sa ma uit ca apare ct.1687 la "sume care trebuie platite intr-o perioada mai mare de un an". In fine, astea nu scuza faptul ca trebuia sa citesc calm, nu sa ma ambalez si sa si inteleg ce citesc , nu sa ma ratoiesc la cine dorea sa ma ajute si sa ma ajute bine, nu ca si tipul de la Fisc. Concluzia este ca acum am inteles, am stat calm si am cugetat, vorba ardeleanului si iti multumesc f.f.f.mult pt.ca m-ai ajutat sa ma lamuresc; in viitor sper sa nu mai actionez in scris/vorbit cand sunt panicata si agitata.
Inca o data mii de scuze !!!!!! :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 March 2009 - 12:59 AM
citare mesaj anterior

Dana




#331 hurry

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 November 2008 - 12:53 AM

banuiesc ca sunt multi care pot da totusi un raspuns...poate pt ca nu am multe posturi pe aici nu mi-a raspuns nimeni :(



#332 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 18 November 2008 - 10:59 AM

Cheltuielile exercitiilor anterioare descoperite in exercitiul curent nu sunt deductibile direct (nu se pun pe conturi de cheltuieli 6xx) ci indirect, folosind contul 1174 (in loc de 6xx sau 7yy). Vezi contul 117 din OMFP 1752/2005 (actualizate pana in 14.01.2008) si punctul 62 actualizat.
In creditul lui 117 (de fapt 1174) se inregistreaza si:
"- rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate in exercitiul financiar curent, aferente exercitiilor financiare precedente (401, 404, 431, 437, 438, 441, 4423, 446, 447, 448, 462 si alte conturi in care urmeaza sa se evidentieze corectarea erorilor);"

Vezi si OMFP 1.088 din 16 iulie 2004
pentru aprobarea Precizarilor privind reflectarea in contabilitate a unor operatiuni referitoare la acoperirea pierderii contabile

Poate mai era un Ordin cu utilizarea contului 1174, dar nu-l gasesc.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#333 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2008 - 02:02 AM

Pentru putin Dana, cu placere si alta data.



#334 xenia4

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 25 November 2008 - 02:44 PM

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
pretul de vanzare al recoltei obtinute este sub pretul de cost.Aceasta diferenta negativa este deductibila sau nu la calculul impozitului pe profit?

Va multumesc.



#335 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 November 2008 - 03:46 PM

Penalitatile de la o societate de leasing sunt deductibile integral?



#336 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 25 November 2008 - 07:49 PM

Da



#337 clah

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 November 2008 - 04:04 PM

Buna ziua,
Va adresez o intrebare privind vanzarea unui teren la pret mai mic decat valoarea de intrare:
in anul 2008 s-a achizitionat teren la val de 4 lei+tva
tot in anul 2008 se vinde terenul la valoare 3 lei+tva
Diferenta de 1 leu dintre val de intrare teren si valoarea de vanzare , este cheltuiaia nedeductibila?
Daca da, unde gasesc in CF referire la acest caz?

Multumesc.



#338 helink

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 28 November 2008 - 04:14 PM

33. valoarea fiscală reprezintă:
a) pentru active și pasive - valoarea de înregistrare în patrimoniu;
b) pentru titlurile de participare - valoarea de achiziție sau de aport, utilizată pentru calculul câștigului sau pierderii, în înțelesul impozitului pe venit ori al impozitului pe profit;
[{*}] c) pentru mijloace fixe amortizabile și terenuri - costul de achiziție, de producție sau valoarea de piață a mijloacelor fixe dobândite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, la data intrării în patrimoniul contribuabilului, utilizată pentru calculul amortizării fiscale, după caz. În valoarea fiscală se includ și reevaluările contabile efectuate potrivit legii. În cazul în care se efectuează reevaluări ale mijloacelor fixe amortizabile care determină o descreștere a valorii acestora sub costul de achiziție, de producție sau al valorii de piață a mijloacelor fixe dobândite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, după caz, valoarea fiscală rămasă neamortizată a mijloacelor fixe amortizabile se recalculează până la nivelul celei stabilite pe baza costului de achiziție, de producție sau a valorii de piață a mijloacelor fixe dobândite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, după caz. În situația reevaluării terenurilor care determină o descreștere a valorii acestora sub costul de achiziție sau sub valoarea de piață a celor dobândite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, după caz, valoarea fiscală este costul de achiziție sau valoarea de piață a celor dobândite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, după caz. (literă modificată prin art. I pct. 2 din O.U.G. nr. 106/2007 (publicată la 18 octombrie 2007) în vigoare de la 1 ianuarie 2008)
d) pentru provizioane și rezerve - valoarea deductibilă la calculul profitului impozabil.



#339 mona30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 01 December 2008 - 03:10 PM

buna,
e o cheltuiala care este deductibila.



#340 niki_miki1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 December 2008 - 02:00 PM

Intrebare :
PROFITUL NET RAMAS NEREPARTIZAT IN SOLDUL CREDITOR AL CT.117.1 POATE FI CONSIDERAT IN ANUL URMATOR REINVESTIT DACA ESTE UTILIZAT PENTRU SERVICII SI LUCRARI SI NU PENTRU ACHIZITII DE BUNURI IN VEDEREA DESFASURARII ACTIVITATII FIRMEI ?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL