Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit profit - Sponsorizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 19

Salt la continut


Impozit profit - Sponsorizare


396 replies to this topic

#361 Nanty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Harghita

Postat 11 December 2008 - 08:08 AM

Dar asta atunci inseamna ca reevaluarea unei cladiri are doua taisuri? In sensul ca daca nu fac reevaluare platesc de 10x taxele locale, iar daca revaluez, pe diferenta platesc impozit pe profit ???
Asta-i tot



#362 dana2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 12 December 2008 - 09:47 AM

firma la care lucrez a inchiriat un spatiu pt desfasurarea activitatii in care a facut o multime de investitii. valoarea investitiei am amortizat-o pe durata contractului de inchiriere, numai ca firma a renuntat cu 1 an mai repede la spatiu inchiriat. investitia ramasa neamortizata ce regim fiscal are din punct de vedere al deductibilitati cheltuielii? precizez ca cel care a dat in chirie spatiul este persoana fizica.
va multumesc




#363 rentz2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:

Postat 13 December 2008 - 11:05 AM

Vezi postareabrenda_sv_ro, la Apr 23 2008, 01:48 PM, a spus:

In declaratia 100 se declara impozitul aferent trimestrului 1, indiferent daca ai platit in plus, daca in trimestrul anterior ai avut de recuperat impozit. Diferenta de care zici tu se va vedea in fisa fiscala a firmei respective de la Administratia Financiara.

Acesti bani platiti in plus la impozitul pe profit se pot recupera de la Administratia Financiara ? Sau se pot acoperi alte datorii la bugetul statului ? Cum trebuie procedat ? Multumesc.



#364 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 13 December 2008 - 01:53 PM

Vezi postarearentz2000, la Dec 13 2008, 11:05 AM, a spus:

Vezi postareabrenda_sv_ro, la Apr 23 2008, 01:48 PM, a spus:

In declaratia 100 se declara impozitul aferent trimestrului 1, indiferent daca ai platit in plus, daca in trimestrul anterior ai avut de recuperat impozit. Diferenta de care zici tu se va vedea in fisa fiscala a firmei respective de la Administratia Financiara.

Acesti bani platiti in plus la impozitul pe profit se pot recupera de la Administratia Financiara ? Sau se pot acoperi alte datorii la bugetul statului ? Cum trebuie procedat ? Multumesc.
Buna !
Vezi OG92/2003 privind Codul de procedura fiscala :
ART. 21
Creanțele fiscale
(1) Creanțele fiscale reprezintă drepturi patrimoniale care, potrivit legii, rezultă din raporturile de drept material fiscal.
........................................
(4) În măsura în care plata sumelor reprezentând impozite, taxe, contribuții și alte venituri ale bugetului general consolidat se constată că a fost fără temei legal, cel care a făcut astfel plata are dreptul la restituirea sumei respective.
ART. 24
Stingerea creanțelor fiscale
Creanțele fiscale se sting prin încasare, compensare, executare silită, scutire, anulare, prescripție și prin alte modalități prevăzute de lege.
ART. 116
Compensarea
(1) Prin compensare se sting creanțele administrate de Ministerul Economiei și Finanțelor cu creanțele debitorului reprezentând sume de rambursat sau de restituit de la buget, până la concurența celei mai mici sume, când ambele părți dobândesc reciproc atât calitatea de creditor, cât și pe cea de debitor, dacă legea nu prevede altfel.
(2) Creanțele fiscale administrate de unitățile administrativ-teritoriale se sting prin compensarea cu creanțele debitorului reprezentând sume de restituit de la bugetele locale, până la concurența celei mai mici sume, când ambele părți dobândesc reciproc atât calitatea de creditor, cât și pe cea de debitor, dacă legea nu prevede altfel.
(3) Compensarea se face de organul fiscal competent la cererea debitorului sau înainte de restituirea ori rambursarea sumelor cuvenite acestuia, după caz. Dispozițiile art. 115 privind ordinea stingerii datoriilor sunt aplicabile în mod corespunzător.
(4) Organul fiscal poate efectua compensare din oficiu ori de câte ori constată existența unor creanțe reciproce, cu excepția sumelor negative din deconturile de taxă pe valoarea adăugată fără opțiune de rambursare.
(5) În cazul compensărilor efectuate de organul fiscal conform alin. (4), creanțele fiscale ale debitorului vor fi compensate cu obligații datorate aceluiași buget, urmând ca din diferența rămasă să fie compensate obligațiile datorate altor bugete, în mod proporțional*).
ART. 117
Restituiri de sume
(1) Se restituie, la cerere, debitorului următoarele sume:
a) cele plătite fără existența unui titlu de creanță;
b) cele plătite în plus față de obligația fiscală;
c) cele plătite ca urmare a unei erori de calcul;
d) cele plătite ca urmare a aplicării eronate a prevederilor legale;
e) cele de rambursat de la bugetul de stat;
f) cele stabilite prin hotărâri ale organelor judiciare sau ale altor organe competente potrivit legii;
g) cele rămase după efectuarea distribuirii prevăzute la art. 170;
h) cele rezultate din valorificarea bunurilor sechestrate sau din reținerile prin poprire, după caz, în temeiul hotărârii judecătorești prin care se dispune desființarea executării silite.
6) Dacă debitorul înregistrează obligații fiscale restante, sumele prevăzute la alin. (1) și (2) se vor restitui numai după efectuarea compensării potrivit prezentului cod.
(7) În cazul în care suma de rambursat sau de restituit este mai mică decât obligațiile fiscale restante ale debitorului, se va efectua compensarea până la concurența sumei de rambursat sau de restituit.
(8) În cazul în care suma de rambursat sau de restituit este mai mare decât suma reprezentând obligații fiscale restante ale debitorului, se va efectua compensarea până la concurența obligațiilor fiscale restante, diferența rezultată restituindu-se debitorului.
(9) Procedura de restituire și de rambursare a sumelor de la buget, inclusiv modalitatea de acordare a dobânzilor prevăzute la art. 124, se aprobă prin ordin al ministrului economiei și finanțelor.

Dana




#365 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2008 - 01:43 PM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Dec 9 2008, 08:03 AM, a spus:

Pentru ca asa zice legiuitorul (vezi CF), adica amortizarea fiscala este amortizarea aferenta valorii fiscale -definita ca fiind costul de achizitie, productie sau val de piata iar diferentele obtinute din reevaluare genereaza amortizare contabila. Au fost de-a lungul vremii cam 3legi sau HG, prin care toti agentii economici au fost obligati sa procedeze la reevaluarea imobilizarilor si care ulterior au fost recunoscute ca fiind incluse in valoarea fiscala, ultima la 31.12.2003, dar dupa ian 2004 nimic.
Cu 1 ian 2007 reevaluarile intra in valoarea fiscala, si mai mult, si amortizarea ramasa la reeval. facute pana la 31.12.2006



#366 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 15 December 2008 - 06:20 PM

Ai dreptate PasareaPhoenix, am gasit in Norme la art.24 alin15. Imi vine sa intru in pamant de rusine, pentru ca de obicei, daca nu stiu, nu scriu!... dar nu am mai avut cazuri dupa 2007 si in plus eram proaspat instruita la CECCAR, curs de contabilitate unde ni s-a subliniat faza (asa cum era pana la 2007) si cum am expus-o eu si nu asa, cu un profesor important ASE Bucuresti, membru in consiliul superior CECCAR :thumbup: Nu cred ca ma voi mai duce la cursuri :frusty:
Nanty imi cer scuze inca odata si sper sa poti repara situatia.
%%%




***



#367 ANEVAR

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 December 2008 - 10:21 AM

reevaluarea se face acum la sfarsit de an si in mod normal cota de impozitare scade !
:thumbup:

Vezi postareaNanty, la Dec 11 2008, 08:08 AM, a spus:

Dar asta atunci inseamna ca reevaluarea unei cladiri are doua taisuri? In sensul ca daca nu fac reevaluare platesc de 10x taxele locale, iar daca revaluez, pe diferenta platesc impozit pe profit ???




#368 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 17 December 2008 - 06:03 PM

ANEVAR ai dreptate doar in cazul in care scade valoarea bunului, ca daca nu a mai fost reevaluat niciodata si mai este si vechi....nu mai ai dreptate.
%%%




***



#369 alin_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:cluj
  • Interests:conta

Postat 18 December 2008 - 10:22 PM

Stimati colegi o firma la care efectuez evidenta contabila a depasit cifra de afaceri de 100.000 eu in trimestrul III al anului , drept urmare fiind obligata sa plateasca impozit pe profit incepand cu timestrul 3 al anului. Pentru primele 2 trimestre s a platit suma de 7000 ron reprezentand impozit pe venit 2.5%.La data de 30 sept impozitul pe profit e de 10.000 ron.Intrebarea mea e daca firma trebuie sa plateasca la stat suna de 10.000 ron sau suma de 3000 ron (10.000-7.000) impozit pe profit la data de 30.09 a anului??



#370 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 18 December 2008 - 10:53 PM

3000!
Conform art. 107^1 pct. 10 din H.G. 44/2004 , impozitul pe profit datorat de contribuabil, începând cu trimestrul în care s-a depășit plafonul de 100.000 euro, reprezintă diferența dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârșitul perioadei de raportare și impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv.
%%%




***



#371 Nanty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Harghita

Postat 19 December 2008 - 08:55 AM

Multumesc frumos pentru ajutorul acordat. Acum ca am aflat si baza legala, mai ales, ca este si in favoarea noasta ca-ci este deductibil, ma bucur foarte mult. Va doresc Sarbatori Fericite tuturor!
Asta-i tot



#372 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 12 April 2010 - 09:50 AM

As avea si eu nevoie de o informatie legata de o sponsorizare pe care societatea noastra a efectuat-o.
Este vorba de o sponsorizare in val de 1.500 lei catre o asociatie de investitori care numara 25 de firme din care face parte si firma noastra patronul nostru fiind vicepresedinte in consiliul director al asociatiei. Mentionez ca obiectivul asociatiei este protejarea si promovarea intereselor fiecarui membru si atragerea de resurse financiare din fonduri europene pentru dezvoltarea firmelor membre si creearea unui climat adecvat infiintarii de noi firme si colaborarii directe intre acestea.
Cunosc faptul ca aceste ch. de sponsorizare sunt nedeductibile dar as vrea sa stiu daca in conditiile expuse mai sus si in conformitate cu codul fiscal si legea sponsorizarii pot fi scazute din impozitul pe profit. As dorii sa stiu si la ce rand se trec in declaratia 101.

Va multumesc anticipat pentru raspuns



#373 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 12 April 2010 - 11:44 AM

Va rog ma poate ajuta cineva cu un raspuns trebuie sa depun declaratia 101.



#374 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 April 2010 - 06:53 PM

Vezi postareaALINA BUBU, la Apr 12 2010, 10:50 AM, a spus:

As avea si eu nevoie de o informatie legata de o sponsorizare pe care societatea noastra a efectuat-o.
Este vorba de o sponsorizare in val de 1.500 lei catre o asociatie de investitori care numara 25 de firme din care face parte si firma noastra patronul nostru fiind vicepresedinte in consiliul director al asociatiei. Mentionez ca obiectivul asociatiei este protejarea si promovarea intereselor fiecarui membru si atragerea de resurse financiare din fonduri europene pentru dezvoltarea firmelor membre si creearea unui climat adecvat infiintarii de noi firme si colaborarii directe intre acestea.
Cunosc faptul ca aceste ch. de sponsorizare sunt nedeductibile dar as vrea sa stiu daca in conditiile expuse mai sus si in conformitate cu codul fiscal si legea sponsorizarii pot fi scazute din impozitul pe profit. As dorii sa stiu si la ce rand se trec in declaratia 101.

Va multumesc anticipat pentru raspuns
Potrivit prevederilor art.21 alin (4) lit. p. din Codul Fiscal, cheltuielile de sponsorizare efectuate potrivit legii sunt cheltuieli nedeductibile fiscal, dar pot fi scazute din impozitul pe profit datorat daca sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:

1. sunt in limita a 3 la mie din cifra de afaceri;

2. nu depasesc mai mult de 20% din impozitul pe profit datorat.



#375 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 13 April 2010 - 08:33 AM

Multumesc pentru raspuns.
Cunosc prevederile codului fiscal numai ca lit. P) spune "contribuabilii care efectueaza sponsorizari si/sau acte de mecenat potrivit prevederilor legii 32/1994 privind sponsorizarea ...... scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente in limita minima....."
E aici e problema ca uitandu-ma in legea sponsorizarii parca aceasta sponsorizare nu se incadreaza in acele prevederi.
Nu stiu ce sa fac sa o scad sau nu. Si daca nu unde o trec in declaratia 101 ? la alte cheltuieli nedeductibile?



#376 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 13 April 2010 - 11:49 PM

Daca nu te incadrezi in cele doua conditii, nu o scazi din impozitul pe profit datorat si o treci la rd.28 in D.101.
Dar mai intai faci calculele si vezi daca te incadrezi in cele 2 limite .

Dana




#377 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 14 April 2010 - 10:20 AM

Spnsorizarea se incadreaza in limitele prevazute in codul fiscal, insa in legea sponsorizarii spune asa:
"Poate fi beneficiar al sponsorizarii:
a) orice persoana juridica fara scop lucrativ, care desfasoara in Romania sau urmeaza sa desfasoare o activitate in domeniile: cultural, artistic, educativ,de invatamant ,stiintific,umanitar,religios ,filantropic,sportiv,al protectiei dreptului omului, medico sanitar,de asistenta si servicii sociale, de protectia mediului,social si comunitar,de reprezentare a asociatiilor profesionale,precum si de intretinere,restaurare,conservare si punere in valoare a monumentelor istorice."

Codului fiscal la lit. p) spune ca doar contribuabilii care efectueaza sponsorizari si/sau acte de mecenat potrivit prevederilor legii 32/1994 privind sponsorizarea ...... scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente in limita ......."

Daca sponsorizarea nu sustine nici unul din domeniile de activitate mentionate mai sus poate fi scazuta din impozitul pe profit?

Mentionez ca obiectivul asociatiei este protejarea si promovarea intereselor fiecarui membru (din care face parte si societatea noastra) si atragerea de resurse financiare din fonduri europene pentru dezvoltarea firmelor membre si creearea unui climat adecvat infiintarii de noi firme si colaborarii directe intre acestea.



#378 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 14 April 2010 - 02:16 PM

Cred ca important in afara de litera art. 4 litera a si urm. articol din Legea 32/1994 :
"ART. 6
Facilitățile prevăzute în prezenta lege nu se acorda în cazul:
a) sponsorizarii reciproce între persoane fizice sau juridice;
b) sponsorizarii efectuate de către rude ori afini pana la gradul al patrulea inclusiv;
c) sponsorizarii unei persoane juridice fără scop lucrativ de către o alta persoana juridică care conduce sau controlează direct persoana juridică sponsorizata."

Reprezentantul firmei ( firma care face parte din Asociatie, din cate am inteles) care sponsorizeaza este si vicepresedinte in Consiliul director al Asociatiei, este drept ca nu este o persoana juridica, ci fizica, dar totusi reprezinta persoana juridica, adica, sponsorul. Parerea mea este sa le consideri chelt. nedeductibile fiscal, poate mai sunt si alte pareri.

Dana




#379 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 15 April 2010 - 08:13 AM

Da asa este reprezentantul legal al firmei care este asociat unic este si vicepresedinte in Consiliul Director al asociatiei. Si mie mi s-a parut ca aceasta sponsorizare contravine prevederilor art. 6 respectiv ca facilitatile prevazute in legea sponsorizarii nu se acorda in cazul sponsorizarii unei persoane juridice fara scop lucrativ de catre o alta persoana juridica care conduce sau controleaza direct persoana juridica sponsorizata.

In acest caz le consider ch. nedeductibile fiscal fara sa le scad din impozitul pe profit.
I-mi cer scuze poate ca sunt prea insistenta dar este corect sa le trec la rd. 34 "alte ch. nedeductibile" in declaratia 101 ?
Ma gandesc ca nu le pot trece la rd. 28 "ch. de sponsorizare si/sau mecenat, burse private efectuate potrivit legii" deoarece ele nu sunt efectuate potrivit legii.

Va multumesc tuturor pentru ajutorul acordat.



#380 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 15 April 2010 - 08:34 AM

Daca au fost inregistrate in contabilitate, pe baza unui contract de sponsorizare, ca si chelt. de sponsorizare, mie mi se pare normal sa le inregistrati la rd. 28, ceea ce exista in balanta trebuie sa se reflecte in D.101, dar Dvs. procedati cum considerati ca este mai corect, tot chelt. neded. sunt si se obtine acelasi rezultat.
Conform legii nu indepliniti conditiile pentru a beneficia de facilitatea de a le scadea din impozitul pe profit, dar aceste cheltuieli reprezinta totusi o sponsorizare...

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 15 April 2010 - 08:35 AM

Dana







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL