Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit profit - Sponsorizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Impozit profit - Sponsorizare


396 replies to this topic

#61 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 December 2006 - 07:22 PM

Nu exista o limita de timp pentru distribuirea profitului nerepartizat.



#62 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 11 December 2006 - 11:28 PM

POATE FI NEREPARTIZAT CHIAR SI 2-3 ANI?

Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#63 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 11 December 2006 - 11:54 PM

Da, nu-i broblem . Poate patronu' e mai lent in luarea deciziilor si pana se gandeste el la dividende, intra pe pierdere si are de unde sa o acopere.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#64 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 11 December 2006 - 11:55 PM

Vezi postareaCris Raicu, la Dec 11 2006, 11:54 PM, a spus:

Da, nu-i broblem . Poate patronu' e mai lent in luarea deciziilor si pana se gandeste el la dividende, intra pe pierdere si are de unde sa o acopere.


ok mersi Cris
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#65 tudorachee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti, Gara Obor
  • Interests:Contabilitate si afaceri

Postat 16 December 2006 - 02:39 AM

Vezi postareamony23, la Dec 12 2006, 01:28 AM, a spus:

POATE FI NEREPARTIZAT CHIAR SI 2-3 ANI?
Eu nu cred ca profitul poate fi nerepartizat 2-3 ani,
pentru ca trebuie sa plateasca cel tarziu pana la 31 dec impozitul pe dividend



#66 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 16 December 2006 - 11:03 AM

profitul este nerepartizat!!!!!!!!!!
ca sa plateasca impozit pe dividende trebuie ca inainte acest profit sa fie repartizat pe dividende.nu????
nimeni nu gandeste pentru tine



#67 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 16 December 2006 - 02:50 PM

La sf anului am profitul in ct 121, sold debitor.
La inceputul anului il mut in 117 (sold debitor) = profit nerepartizat. Pot sa-l tin acolo 2-3 ani, nu ma obliga nimeni sa-l acord ca dividende sau sa-l reinvestesc.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#68 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 16 December 2006 - 03:38 PM

Pai daca e debitor e pierdere ! :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 December 2008 - 07:09 PM
citare mesaj anterior

Ioan Butariu
expert contabil



#69 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 16 December 2006 - 03:40 PM

Mdea, my mistake, creditor :thumbup: , era vorba de profit.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#70 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 17 December 2006 - 03:49 PM

POATE RAMANE ORICAT IN SOLDUL LUI 117; AR FI BINE SA-L EVIDENTIEM PE ANALITIC DISTINCT.



#71 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 17 December 2006 - 04:55 PM

Dar daca situatie este cam asta: in 2003 firma a fost micro si a obtinut un profit pe care nici pana in nov.2006 nu e repartizat sta in 117 cu analitic, in 2004 a trecut la cota de 16% ne mai indeplinind una din conditii, profiturile din 2004,2005 au fost repartizate pe dividende si ridicate etc. Intrebarea mea este poate acuma in nov/2006 sa-l rapartizeze pe cel din 2003?La nivelul oct/2006 a iesit pe pierdere, dar spera administratorul sa aiba profit pana la sf.an 2006. Vrea sa i-a bani ca dividende din profitul nerepartizat din 2003. :thumbup:



#72 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 December 2006 - 05:22 PM

Cand transferi profitul nerepartizat in 117 el nu mai conteaza din ce an vine. Poti sa repartizezi dividende in nov. 2006, din soldul creditor a lui 117.



#73 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 18 December 2006 - 11:52 AM

Vezi postareaDaiana, la Dec 17 2006, 06:22 PM, a spus:

Cand transferi profitul nerepartizat in 117 el nu mai conteaza din ce an vine. Poti sa repartizezi dividende in nov. 2006, din soldul creditor a lui 117.
Multumesc mult de raspuns. :wink:

Inca o intrebare: Anul acesta asociatii au facut o Hot.Aga in mai/2006 prin care au repartizat profitul din 2005, acuma in nov/2006 mai fac inca una si repartizea cea mai ramas in 117 din anul 2003, e ok? Nu? Va multumesc!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 December 2008 - 07:10 PM




#74 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 19 December 2006 - 04:31 PM

Este OK-dar,atentie,repartizarea pe dividende iti creeaza obligatia de a achita impozitul aferent pana la 31 dec.(sau mai precis pana in 29 dec.),indiferent daca ridica divid.sau nu.
Daca nu ridica dividendele,mai bine nu-l repartiza acum,lasa pt.anul viitor si achitati impozit pe masura ridicarii efective,in 25 luna urmat.ridicarii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 December 2008 - 07:11 PM
citare mesaj anterior




#75 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 19 December 2006 - 06:22 PM

Multumesc mult GAMA, dar chear a ridicat in Nov banuti si ma ajuta foarte mult aceasta repartizare de dividende sa descarc casa.Foarte bine sa plateasca pana pe 25.12.2006 impozit daca a ridicat in Noiembrie. I-am zis ca treb. sa plateasca si e ok! Pentru profitul din 2005 repartizat din luna mai a platit deja tot impozitul.
Multumesc inca o data pentru ajutor tuturor si va doresc SARBATORI FERICITE, noroc si bucurii! Va imbratisez pe toti de pe acest form ca-mi sinte-ti tare dragi! :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 December 2008 - 07:11 PM
citare mesaj anterior




#76 marteli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:buftea
  • Interests:contabilitate firme mici

Postat 21 December 2006 - 10:27 AM

Legat de repartizarea profitului am si eu o intrebare.Asociatul unic a hotarat sa repartizeze o suma din profit pentru dividente.Nu a ridicat nici un ban pentru dividende si nici nu doreste deocamdata sa o faca. Nu a platit impozitul pe dividende .
Ce se intampla cu aceastea daca nu plateste impozitul pana la 31.12.2006.Inteleg ca nu le mai poate ridica anul urmator chiar daca plateste atunci impozitul.Specific ca repartizarea profitului a fost facuta in luna mai.

Multumesc.
elenat



#77 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 21 December 2006 - 05:42 PM

si din luna mai apare pe undeva contul 457 la tine in balanta?
nimeni nu gandeste pentru tine



#78 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 21 December 2006 - 06:25 PM

Vezi postareamarteli, la Dec 21 2006, 11:27 AM, a spus:

Legat de repartizarea profitului am si eu o intrebare.Asociatul unic a hotarat sa repartizeze o suma din profit pentru dividente.Nu a ridicat nici un ban pentru dividende si nici nu doreste deocamdata sa o faca. Nu a platit impozitul pe dividende .
Ce se intampla cu aceastea daca nu plateste impozitul pana la 31.12.2006.Inteleg ca nu le mai poate ridica anul urmator chiar daca plateste atunci impozitul.Specific ca repartizarea profitului a fost facuta in luna mai.

Multumesc.
Din 01.01.2007 , platesti la finante pana in data la care platesti impozitul majorari de 0,1% pe zi(daca cumva nu sa marit procentul) , iar dividendele se pot plati si anul viitor. Important sa ai banii necesari sa le achiti, sau i-ti reglezi registrul de casa daca ai sold prea mare.



#79 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 21 December 2006 - 07:53 PM

Nu conteaza cand a facut repartiz.profitului. De vreme ce a facut-o,datoreaza impozitul chiar daca nu a ridicat divid. Impozitul trebuie achitat pana la 31 dec.,iar divid.le poate ridica si in 2007,cand are bani.
Dar daca nu achita impozitul,dupa 31 dec.2006 el devine deja un debit restant,care genereaza dobanzi si penalitati.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 December 2008 - 07:12 PM




#80 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 05 January 2007 - 10:51 AM

Da,asa se face 121= 117 .
Acum eu nu stiu ceva 129 cand se foloseste?in decembrie sau in ianuarie.
si cum il deschid pe 129 ?pt ca e de activ.trebuie sa se debiteze la deschidere.Cine va fi pe credit?

cand se inregistreaza 129=117 si cand 121=129 ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 December 2008 - 07:12 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL