Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Confirmati va rog... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Confirmati va rog...

10 replies to this topic

#1 fce

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 13 November 2004 - 09:44 AM

Din cate stiam eu procentul de 1,5 % de la impozitul pe venit se aplica la suma fara TVA. Asa e? :roll:



#2 alinas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:oradea

Postat 13 November 2004 - 12:46 PM

Da. Nu uita de veniturile financiare




#3 fce

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 13 November 2004 - 09:01 PM

poti sa imi explici te rog?
ce sunt veniturile financiare?



#4 alinas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:oradea

Postat 13 November 2004 - 10:54 PM

Veniturile financiare sunt dobanzile primite de la banci, diferentele favorabile de curs valutar, ... (astea sunt cele mai uzuale).

Mai jos iti trimit fragment din Codul Fiscal:
" Art. 107. - Cota de impozit pe veniturile microîntreprinderilor este de 1,5%.
Baza impozabilã
Art. 108. - (1) Baza impozabilã a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor o constituie veniturile din orice sursã, din care se scad:
a) veniturile din variaþia stocurilor;
B) veniturile din producþia de imobilizãri corporale ºi necorporale;
c) veniturile din exploatare, reprezentând cota-parte a subvenþiilor guvernamentale ºi a altor resurse pentru finanþarea investiþiilor;
d) veniturile din provizioane;
e) veniturile rezultate din anularea datoriilor ºi a majorãrilor datorate bugetului statului, care nu au fost cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, conform reglementãrilor legale;
f) veniturile realizate din despãgubiri, de la societãþile de asigurare, pentru pagubele produse la activele corporale proprii.
(2) În cazul în care o microîntreprindere achiziþioneazã case de marcat, valoarea de achiziþie a acestora se deduce din baza impozabilã, în conformitate cu documentul justificativ, în trimestrul în care au fost puse în funcþiune, potrivit legii.



#5 fce

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 14 November 2004 - 08:40 AM

multumesc mult



#6 mariuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 17 December 2004 - 03:58 PM

Pe semestrul trecut am platit 1.5% din venit, dar am uitat de dobanda de vre-o 5.000 lei a bancii. Ce pot face acum? Depun un 710? Cum fac plata pentru cei 1.5% * 5000? Pot sa-i dau trimestrul asta?



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2004 - 04:44 PM

Da, trim. asta, mariuta ! Pt. 75 lei nu ti se intampla nimic. Zici ca ai "rotunjit"... sau ai gresit F. putin la adunare (5.000 = suma rotunda, se putea intampla ); nimeni nu te amadeaza pt. 5.000 lei impozitati dupa 3 luni.



#8 mariuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 17 December 2004 - 05:09 PM

Si atunci nu mai depun nici 710, nu?

Merci



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2004 - 05:22 PM

Eu nu m-as deranja pt. 75 lei diferenta.

O seara frumoasa.



#10 mariuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 17 December 2004 - 05:28 PM

O seara frumoasa si tie.

Multumesc, din nou, pentru ajutor



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2004 - 03:49 PM

Si ca sa fie sufletul tau pe deplin linistit, iata si baza legala care te sustine: OMF 306/2002
Text extras din: Reglementare 2002 - reglementãri contabile simplificate, armonizate cu directivele europene

Corectarea erorilor contabile
6.9. - Erorile contabile pot sa apara ca urmare a unui calcul gresit, al aplicarii gresite a metodelor contabile, al interpretarii gresite a evenimentelor, a fraudelor sau omisiunilor.
Corectarea unei asemenea erori aferente perioadelor anterioare poate fi efectuata pe seama rezultatului perioadei curente. Atunci când este afectata credibilitatea situatiilor financiare prezentate, corectarea erorii se efectueaza pe seama rezultatului reportat.
Mai bine acum ?

Week-end placut.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL