Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit nerezidenti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Impozit nerezidenti

impozit pe venit nerezidenti
139 replies to this topic

#41 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 April 2007 - 01:23 PM

"Se certifica faptul ca societatea ... cu sediul ... este rezident fiscal (este platitoare de impozite) in statul ... in sensul articolului ... din tratatul de evitare a dublei impuneri incheiat intre ... si ... si prin urmare poate beneficia de prevederile acestuia. Prezentul certificat a fost eliberat pentru anul ... "

Textul exact e in general la alegerea organelor fiscale din fiecare tara.



#42 ica13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2007 - 11:23 AM

Imi poate spune cineva si mie daca am o factura de consultanta de 1000 eur din Grecia, am certificat de rezidenta fiscala care este impozitul pe care trebuie sa-l aplic si la ce baza?

Va multumesc




#43 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 April 2007 - 12:41 PM

Conform conventiei incheiate cu Grecia, veniturile obtinute in Romania de o societate din Grecia sunt impozabile numai in Grecia, in afara cazului cand veniturile sunt obtinute printr-un sediu permanent aflat in Romania.
Daca ai certificat de rezidenta fiscala nu vei retine impozit pe veniturile nerezidentilor.

"Conventie din 17 septembrie 1991 dintre Guvernul Romaniei si
Guvernul Republicii Elene pentru evitarea dublei impuneri cu privire la
impozitele pe venit si pe avere


Art. 7: Beneficiile intreprinderilor
1.Beneficiile unei intreprinderi a unui stat contractant sint impozabile numai in acel stat, in afara de cazul
cind intreprinderea exercita activitatea sa in celalalt stat contractant printr-un sediu permanent situat in
acel stat. Daca intreprinderea exercita o activitate, astfel cum s-a mentionat anterior, beneficiile
intreprinderii pot fi impuse in celalalt stat contractant, dar numai acea parte care poate fi atribuita acelui
sediu permanent."

(LEGE nr. 25 din 12 martie 1992 privind ratificarea Conventiei dintre Guvernul Romaniei si Guvernul Republicii Elene pentru evitarea dublei impuneri cu privire la impozitele pe venit si pe avere)



#44 ica13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2007 - 02:21 PM

Multumesc mult



#45 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 06 June 2007 - 01:14 PM

Am un caz cu care nu m-am mai intalnit. Poate ma ajuta cineva.

O firma romaneasca a incheiat un contract de inchiriere ( la notar) cu o persoana fizica austriaca pt un autoturism = 300 E pe luna. Firma plateste banii lunar in contul pf din Austria. La acesti 300 E trebuie sa-i retin prin stopaj la sursa 16 % - impozit nerezidenti si sa-i vars numai diferenta in cont? Si de declarat unde se declara? Mersi
Nerezidentul nu are permis de sedere in tara.



#46 hb_ralu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 14 June 2007 - 10:32 AM

Buna ziua,
Ar putea cineva sa-mi spuna care este contul iban in care trebuie sa virez suma pt impozitul de 10% conform conventiei de evitare a dublei impuneri incheiate intre Romania si Ungaria?



#47 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 June 2007 - 08:26 AM

Vezi postareahb_ralu, la Jun 14 2007, 11:32 AM, a spus:

Buna ziua,
Ar putea cineva sa-mi spuna care este contul iban in care trebuie sa virez suma pt impozitul de 10% conform conventiei de evitare a dublei impuneri incheiate intre Romania si Ungaria?

Deschide programul de declaratii, selecteaza modulul OP, apasa butonul "Consultare IBAN", selecteaza Trezoreria la care esti arondata si alege impozitul nr. 43 (Imp ven nerezid -PJ) si apasa butonul "Preluare cont IBAN beneficiar"



#48 iuliapuf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, drept comercial, internet

Postat 26 June 2007 - 01:20 PM

Buna

Am un contract de consultanta cu o persoana rezidenta in Germania.
Am inteles din conventia de evitare a dublei impuneri ca veniturile din profesii independente se impoziteaza decat in statul contractant (Germania) in afara cazului in care exista o baza fixa de desfasurare a activitatii, ceea ce nu exista.
Deci eu nu trebuie sa platesc nici un impozit pt nerezidenti la Adm Fin .
Am inteles bine?
Iulia Florea



#49 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 June 2007 - 01:27 PM

Da. Daca ai certificat de rezidenta fiscala de la partener valabil pe 2007.

Aceasta postare a fost editata de sdnr: 26 June 2007 - 01:29 PM




#50 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2007 - 10:25 PM

Vreau sa va solicit o parere. Ce spuneti de prevederile art 116 din Legea 343/2006 :

La articolul 116, alineatul (2) va avea urmatorul cuprins: "(2) Impozitul datorat se calculează prin aplicarea următoarelor cote asupra veniturilor brute: a) 10% pentru veniturile din .... REDEVENTE, daca beneficiarul efectiv al acestor venituri este o
persoana juridica rezidenta intr-un stat membru ..... Aceasta cota de impunere se aplica in perioada de tranzitie, de la data aderarii Romaniei la Uniunea Europeana si pana la data de 31 decembrie 2010, cu conditia ca beneficiarul efectiv al .... redeventelor sa detina minimum 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare la persoana juridica romana, pe o
perioada neintrerupta de cel putin 2 ani, care se incheie la data platii dobanzii sau redeventelor;

Eu am avut cazul in care am platit redevente (prestari servicii IT) catre un asociat al firmei romanesti, situat in Germania, deci in UE si am aplicat 3%.

Trebuia sa calculez cu 10% ????



#51 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 August 2007 - 11:19 PM

O fi Germania in UE, dar eu zic ca ai aplicat corect 3% asa cum prevede Conventia pentru evitarea dublei impuneri cu Germania.
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#52 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2007 - 07:43 AM

Vezi postareadana_cz, la Aug 25 2007, 12:19 AM, a spus:

O fi Germania in UE, dar eu zic ca ai aplicat corect 3% asa cum prevede Conventia pentru evitarea dublei impuneri cu Germania.

probabil ca numai un anumit tip de redevente intra sub incidenta acestui articol. Poate ca Normele Metodologice la Codul Fiscal ne-ar lamuri mai mult. Stii cumva MO in care au aparut normele modificate ?



#53 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 August 2007 - 08:53 AM

Nu exista republicare la Normele Codului fiscal. Dar in cazul tau oricum nu se aplica art. 116 din Codul fiscal pe care l-ai citat tu aici.
Iar conventia am consultat-o si ti-am spus ca ai aplicat bine 3% daca ai primit certificatul de rezidenta fiscala.
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#54 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 13 September 2007 - 10:20 AM

conform conventiei la art.21 alte venituri (platesc in canada o firma care face un serviciu unei firme din romania);se spune ca elementele de venit sunt impozabile in statul in care sunt inregistrate,indiferent de unde provin.

intrebare? daca am certificatul de rezidenta fiscala ,nu mai trebuie sa retin si sa platesc impozitul????
elma



#55 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 September 2007 - 12:41 PM

Ce fel de serviciu? Ai grija sa nu fie vreun serviciu de consultanta sau management asimilabil unui transfer de know-how.
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#56 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 13 September 2007 - 05:33 PM

Vezi postareaelmam, la Sep 13 2007, 10:20 AM, a spus:

conform conventiei la art.21 alte venituri (platesc in canada o firma care face un serviciu unei firme din romania);se spune ca elementele de venit sunt impozabile in statul in care sunt inregistrate,indiferent de unde provin.

intrebare? daca am certificatul de rezidenta fiscala ,nu mai trebuie sa retin si sa platesc impozitul????

Mi se pare ca problema ii cam neclara. Tu cine esti? Firma din Canada sau din Romania? Daca platesti o firma de ce ar insemna asta pentru tine un venit pe care platesti impozit? Poate ne dai mai multe detalii.



#57 harciog2005

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 September 2007 - 01:31 PM

Salut,

Am o nelamurire legata de Isle of Man, in sensul ca la art. 125.2 al.5 din Codul Fiscal se specifica ca este inclusa in Regatul Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord. Acest articol este legat de Titlul VI - Taxa pe Valoare Adaugata.

Intrebarea mea este urmatoarea: daca aici este inclusa pot include Isle of Man si in cadrul conventiei privind evitarea dubla impunere dintre Romania si Marea Britanie?

Adica, mai concret, daca am lucrat cu o societate cu sediul in Isle of Man, care mi-a trimis certificat de rezidenta eliberat de autoritatea fiscala din Isle of Man, mai sunt obligat sa platesc impozit pe venitul realizat de ea in Romania sau se aplica prevederile Conventiei privind Evitarea Dublei Impuneri dintre Romania si Marea Britanie?



#58 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 October 2007 - 09:04 AM

In programul de declaratii zice ca pt imp nerezidenti scadenta e variabila. Eu am facut platile pana in data de 25 a lunii urmatoare platii veniturilor, deodata cu celelalte taxe. S-a modificat ceva? Cand e scadent imp pe nerezidenti?

Multumesc mult.



#59 vioricapop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 24 October 2007 - 08:07 PM

Am mai postat asta intr-un loc, dar cred ca aici era mai potrivit:

Oare poate cineva sa ma ajute pt ca am urmatoarele doua situatii:
1. O societate comerciala din Belgia presteaza pentru societatea din Romania servicii de identificare furnizori si de reprezentare la acestia (ajutor la incarcare/ descarcare / aranjare marfa). Exista conventie pentru evitarea dublei impuneri, dar nu mi-e foarte clar daca trebuie sa retin impozit aici. Nu reusesc sa obtin un certificat de rezidenta fiscala de la societatea din Belgia pentru ca spun ei ca n-au auzit de asa ceva. Oare mai lucreaza cineva cu vreo societate din Belgia si a obtinut vreun asemenea certificat?

2. O problema mai mica (sumele sunt foarte mici - sub 12 EUR) - ocazional se cumpara de pe internet minute de telefonie pe Skype. Societatea catre care se face plata este persoana juridica din Luxemburg. Nu stiu exact ce obligatii am legate de aceste plati.

Multumesc anticipat pentru orice informatie.



#60 Eurocontab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Nowhere

Postat 27 October 2007 - 01:52 AM

In ce situatie un cetatean britanic poate opta pentru plata impozitului pe dividende in Regatul Unit al Marii Britanii in conformitate cu prevederite ART. 10 din Conventia de evitare a dublei impuneri si ce procedura trebuie urmata de catre firma din Romania pentru ca totul sa fie in regula din punct de vedere al impozitului pe dividende? Ce documente sunt necesare a fi solicitate rezidentului britanic?

ART. 10 Dividende 1. Dividendele obținute de la o societate rezidenta a României de către o persoană rezidenta a Regatului Unit pot fi impuse în Regatul Unit.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

7 useri citesc topicul

0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL