Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit nerezidenti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Impozit nerezidenti

impozit pe venit nerezidenti
139 replies to this topic

#21 elena neculai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:mangalia

Postat 30 August 2006 - 09:49 AM

thanks

thanks



#22 Baltatu Carmen

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 04 September 2006 - 08:30 AM

Vezi postareaanca.c, la Jan 16 2006, 12:24 PM, a spus:

va rog frumos sa-mi spuneti daca este corect urmatorul calcul IMPOZIT NEREZIDENTI ( aferent anului 2005)
EXEMPLU:
factura : 2 000 EUR
2000 X 15
X =------------------ = 352,95 EUR
85
Eu ii platesc furnizorului mai putin cu suma impozitului? ( 2000- 352,95 = 1647,05 )
Calcul impozit nerezidenti :

Factura = 2000 EURO x 15 % = 300 EURO x cursul valutar din ziua platii facturii externe
(impozit care se plateste in ziua platii facturii la extern)
La extern se plateste 2000 - 300 = 1700 EUR
Inregistrari contabile : presupun a fi sevicii
628 = 401 2000 EURO x curs valutar
401 = 446 300 EURO x curs valutar
4426 = 4427 2000 EURO x curs valutar x 19%

Daca aveti certificat de rezidenta fiscala din partea furnizorului extern se plateste cat scrie in
Conventia de evitare a dublei impuneri cu tara respectiva(exemplu : cu Germania este de 3%).
Se inregistreaza si in jurnalul de cumparari si cel de vanzari.....si se autofactreaza.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 March 2009 - 04:16 PM




#23 mirelaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 September 2006 - 11:35 PM

am avut o serie de contradictii cu diverse persoane, de aceea va rog daca puteti sa-mi spuneti:
in cazul in care o societate straina este asociat intr-un SRL din Romania, trebuie sa i se aplice acest impozit pentru venituri nerezidenti?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 March 2009 - 04:15 PM




#24 Elisabeta1966

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Oradea

Postat 09 September 2006 - 03:32 PM

Completare la discutie :

Coroborand alineatul 4 de la art. 1 din codul fiscal cu alin. 9 de la pct. 12 din Normele de aplicare a codului Fiscal aferent art. 118 din codul fiscal rezulta :
In cazul in care exista conventie de evitare a dublei impuneri cu tara din care este firma la care se plateste venitul, si acesta prezinta certificatul de rezidenta fiscala, se plateste impozit pe acest venit in Romania doar daca in conventia de evitare a dublei impuneri este prevazut acest lucru.
In cazul in care conventia prevede ca venitul se impoziteaza in tara celui care primeste venitul, atunci nu se mai retine impozitul in Romania, furnizorului extern i se plateste suma integral.
Iar daca in conventia in cauza este specificat ca venitul respectiv poate fi impozitat in statul din care provine, sau ca se poate impozita in statul in care se primeste, atunci ramane la latitudinea partenerilor sa stabileasca cine va plati impozitul.

TITLUL I
Dispozitii generale

CAP. I
Scopul si sfera de cuprindere a Codului fiscal
ART. 1
(1) Prezentul cod stabileste cadrul legal pentru impozitele si taxele prevazute la art. 2, care constituie venituri la bugetul de stat si bugetele locale, precizeaza contribuabilii care trebuie sa plateasca aceste impozite si taxe, precum si modul de calcul si de plata al acestora. Prezentul cod cuprinde procedura de modificare a acestor impozite si taxe. De asemenea, autorizeaza Ministerul Finantelor Publice sa elaboreze norme metodologice, instructiuni si ordine in aplicarea prezentului cod si a conventiilor de evitare a dublei impuneri.
(2) Cadrul legal de administrare a impozitelor si taxelor reglementate de prezentul cod este stabilit prin legislatia privind procedurile fiscale.
(3) in materie fiscala, dispozitiile prezentului cod prevaleaza asupra oricaror prevederi din alte acte normative, in caz de conflict intre acestea aplicandu-se dispozitiile Codului fiscal.
(4) Daca orice prevedere a prezentului cod contravine unei prevederi a unui tratat la care Romania este parte, se aplica prevederea acelui tratat.

Codul fiscal:
Coroborarea prevederilor Codului fiscal cu cele ale conventiilor de evitare a dublei impuneri
Art. 118. - (1) In intelesul art. 116, daca un contribuabil este rezident al unei tari cu care Romania a incheiat o conventie pentru evitarea dublei impuneri cu privire la impozitele pe venit si capital, cota de impozit care se aplica venitului impozabil obtinut de catre acel contribuabil din Romania nu poate depasi cota de impozit, prevazuta in conventie, care se aplica asupra acelui venit, potrivit alin. (2). in situatia in care cotele de impozitare din legislatia interna sunt mai favorabile decat cele din conventiile de evitare a dublei impuneri se aplica cotele de impozitare mai favorabile.

Norme metodologice:
12.
.............................................
(9) Prevederile titlului V din Codul fiscal se aplica atunci cand beneficiarul venitului obtinut din Romania este rezident al unui stat cu care Romania nu are incheiata conventie de evitare a dublei impuneri sau cand beneficiarul venitului obtinut din Romania, rezident al unui stat cu care Romania are incheiata conventie de evitare a dublei impuneri, nu prezinta certificatul de rezidenta fiscala sau documentul prevazut la pct. 13 alin. (1) ori atunci cand impozitul datorat de nerezident este suportat de catre platitorul de venit.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 March 2009 - 04:17 PM




#25 invatacelul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:

Postat 19 September 2006 - 09:34 AM

ok

ai factura primita la sf lunii (ex Iulie) in valoare de 10000euro.
se face autofacturarea la 31 Iulie pentru aceasta factura la cursul din 28.07.
se inregistreaza cei 10.000 euro

In August 28 se plateste furnizorul 8400 euro la curscul platii si impozitul 1600 euro - (la ce curs?)
se face si inregistrarea contabila 4012=5124 / 8400euro la cursul platii externe
4012=4466 / 1600euro la ce curs?

De declarat trebuie declarat in ce luna? si la ce curs?



#26 elena neculai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:mangalia

Postat 20 September 2006 - 05:38 PM

cf codului fiscal art 116 alin (5) " impozitul se calculeaza , respectiv se retine in momentul platii venitului si se vireaza l abugetul de stat pana la data de 24 inclusiv a lunii urmatoare celein in care s-a platiti venitul."

plata se face la cursul de schimb comunicat de bnr valabil in ziua retinerii impozitului pentru nerezidenti (adica ziua platii venitului catre nerezidenti)

se declara in luna in care se plateste si venitul (ex plata venitului in iunie iar plata impozitului pana pe 25 iulie atunci declararea se face in luna iunie)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 March 2009 - 04:18 PM




#27 kangoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:oradea

Postat 05 October 2006 - 09:24 AM

Buna tututor,

Am si eu o nedumerire privind impozitul datorat de nerezidenti si anume: In cazul unei persoane fizice straine nerezidente (italiana)ce detine spre exemplu actiuni/parti sociale la o firma din Romania sau are un depozit bancar, sau obligatiuni la o firma.banca romana, pentru venitul (de, sa zicem 1000 RON) va datora impozit (16%) pentru dividende/dobanzi, etc. calculat astfel: 1000 x 16% = 160 => rest plata catre PF straina 840 RON iar restul de 160 va fi varsat la stat de firma sau banca ? Sau PF va incasa 1000 si va avea obligatia sa plateasca cei 160 la statul roman ?
MAI EXISTA SI ALTE ASPECTE CE TREBUIESC LUATE IN CONSIDERARE (EX. ALTE RETINERI SAU SCUTIRI ???).

Va multumesc mult.



#28 cristinaX

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 05 October 2006 - 10:12 AM

obligatia retinerii si virarii impozitului este a platitorului de venit pt. veniturile cu retinere la sursa. persoana fizica ridica doar cei 840 lei ( venitul net)



#29 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 15 January 2007 - 01:43 PM

Ma poate ajuta cineva cu mod de aplicare impozit nerezidenti in relatia cu Germania?
Mai exact, am factura de "taxa utilizare site" .E inclusa la "Redevente"? E 3% impozitul????

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 March 2009 - 04:18 PM




#30 filipa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 15 March 2007 - 10:33 AM

intrebare pentru lorenzo

o pers juridica nerezidenta detine parti sociale la un srl din romania . vinde partile sociale unei pers juride romane la valoare mai mare decat valoarea nominala
cine plateste impozitul pe cesiune daca se plateste ?
art 33, cap 4 din vechiul cod fiscal unde este reglementata aceasta problema s-a abrogat . iar cap 1 din titlul 5 - imp pe venit obtinute in ro de nerezidenti te trimite inapoi la titlu 2 sau 3 dupa caz . Cred ca titlul 3 se refera la pf nerezidente nu pers juridice , iar in titlul 2 prin abrogarea art 33 nu se mai face nici o referire la cesiune intre pers juridice ????
V a rog ajutati-ma

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 March 2009 - 04:18 PM




#31 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 March 2007 - 06:19 PM

In cazul in care nu se retine la sursa impozitul, tratatele de evitare a dublei impuneri nu se mai aplica, impozitul urmand a fi calculat cu 16% prin metoda sutei-micsorate.
Vedeti newsletterul atasat de la Ernst&Young.
Cine are decizia Curtii de Casatie si Justitie nr. 4111 din 22.11.2006 il rog sa o posteze.

Fisiere atasate





#32 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 April 2007 - 09:31 AM

Spetza: leasing financiar extern din Austria incheiat inca din 2002; ratele si dobanzile sunt platite conform scadentarelor; nu s-a platit mai putin impozitul datorat de nerezidenti!
pana in 2006, mai putin luna decembrie, s-a calculat aplicandu-se 10% cat e prevazut in conventia cu Austria, calculandu-se pe baza formulei sutei micsorate; deci, la o dobanda de 1000 de euro, sa zicem, am avut:1000*10/90 etc
in decembrie, vine noul director economic, careia nu ii place formula si zice: aplicam procentul direct la dobanda. procentul folosit de director nu mai este de 10%, ci de 3%, cat prevede conventia cu Austria, dar cu valabilitate de la 01.01.2007!

citesc si eu pe forum si normele si trag urmatoarea concluzie:

-nu am retinut impozit, trebuia sa aplicam Titlul 5 si formula:

1000*16/84

Totusi, am avut doua controale de fond: la sf lui 2004 cand ne-au amendat ptr calculul eronat al impozitului pe redev si ne-au pus sa recalculam cu formula sutei micsorate; si in 2005 cand am respectat formula si am iesit ok. dar nu ne-au zis ca ar fi trebuit sa aplicam 15% sau cat era in 2005 pentru ca nu am retinut impozitul.

Anul asta urmeaza sa avem un alt control, ptr ca urmeaza sa fuzionam.

Astept pareri, comentarii, orice

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de loredana19: 02 April 2007 - 09:32 AM

loredana



#33 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 April 2007 - 10:08 AM

Multi inspectori, mai ales cei din judetele mai mici, nu cunosc modul de calcul al impozitului pe nerezidenti. La fel si cei care ne-au controlat pe noi pana la 2005. Desi nu am retinut la sursa impozitul datorat, le-am prezentat certificate de rezidenta si tratatele de evitare a dublei impuneri si a fost ok.

Insa normele art. 118 CF spun clar: pct. 12 (9) "Prevederile titlului V din Codul fiscal se aplică [...] atunci când impozitul datorat de nerezident este suportat de către plătitorul de venit."

Daca vrei sa risti poti aplica cotele din DTA-uri si sa iesi in avantaj in cazul in care "scapi" la control. Dar in cazul in care esti prins cu matza in sac, posibilitatea de a castiga o eventuala contestatie este infima avand in vedere ca s-a creat deja un precedent.



#34 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 April 2007 - 10:32 AM

multumesc sndr
din pacate nu sunt eu cea care decide; am un director foarte sigur pe ceea ce stie si restul nu conteaza.

Aceasta postare a fost editata de loredana19: 02 April 2007 - 10:32 AM

loredana



#35 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 April 2007 - 03:36 PM

Vezi postarealoredana19, la Apr 2 2007, 10:31 AM, a spus:

Spetza: leasing financiar extern din Austria incheiat inca din 2002; ratele si dobanzile sunt platite conform scadentarelor; nu s-a platit mai putin impozitul datorat de nerezidenti!
am primit raspuns de la ANAF:
"Potrivit Legii 333 din 15 noiembrie 2005 privind ratificarea conventiei dintre Romania si Austria........, veniturile din dobanzi realizate de persoane cu rezidenta fiscala in Austria se impun cu o cota de 0%"

Nu pot sa postez aici adresa respectiva, dar am extras esentialul.

Sa inteleg ca nu ar mai treb sa calculez deloc impz???
:pullhair: :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 March 2009 - 04:21 PM

loredana



#36 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 April 2007 - 02:49 PM

Nu inteleg de unde au scos ei cota 0%. Eu am vazut in lege 3% pt dobanzi, dar daca e asa cum zici nu mai trebuie sa calculezi deloc impozit.

Daca ai o adresa de la ANAF, opozabila tertilor, in care au scris ei alb pe negru ca impozitul e 0% poti sta linistita si cand vine controlul si comenteaza sa le arati adresa.
Dar daca cumva scrie in incheiere ca adresa "nu constituie act administrativ fiscal in sensul art. 41 din CPF" si ca "nu este opozabila tertilor" sa nu te bazezi pe ea pentru ca nu are nici o valoare in fata fiscului.



#37 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 April 2007 - 03:14 PM

[quote name='sdnr' post='127917' date='Apr 4 2007, 03:49 PM']Nu inteleg de unde au scos ei cota 0%. Eu am vazut in lege 3% pt dobanzi, dar daca e asa cum zici nu mai trebuie sa calculezi deloc impozit.


Cota de 0% este prevazuta in protocol:

PROTOCOL din 30 martie 2005 la Convenția dintre România și Republica Austria pentru evitarea dublei impuneri si prevenirea evaziunii fiscale cu privire la impozitele pe venit și pe capital
.Referitor la articolul 11 .. Dobânzi"
Indiferent de prevederile paragrafului 2 al art. 11, dacă și atâta timp cât Republica Austria, conform legislației sale interne, nu stabilește impozit cu reținere la sursă asupra dobânzilor plătite unui rezident al celuilalt stat contractant, cota de impozit prevăzută la paragraful 2 al art. 11 va fi redusă la 0%.

In adresa de la ei, nu scrie nici ca ar fi nici ca nu ar fi opozabila tertilor...ce presupune a fi opozabil tertilor?

Facand abstractie de aceasta adresa, in protocol e mentionat : "daca si atata timp.." De unde sa stiu eu care e legislatia din Austria? Mai am nevoie de certficat de rezidenta fiscala de la partea austriaca in cazul asta?
Poate pun intrebari stupide, dar simt ca intru mai tare in ceatza...

Aceasta postare a fost editata de loredana19: 04 April 2007 - 03:19 PM

loredana



#38 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 April 2007 - 04:20 PM

Daca se mentioneaza in orice adresa de la fisc ca actul nu este opozabil tertilor, inseamna ca are doar valoare informativa si prin urmare poate sa nu fie luat in considerare de o terta parte cum ar fi organele de control. O persoana cu cunostinte juridice ti-ar putea explica mai detaliat.

Oricum, am vazut si eu ca in protocol se mentioneaza cota de 0% la dobanzi. Parerea mea e ca nu mai trebuie sa retii deloc impozit pe nerezidenti, cu conditia sa ai certificat de rezidenta fiscala de la societatea din Austria.

Cat despre legislatia din Austia, asta e misto! :pullhair: Cu timpul o sa devenim experti in legislatia Austriei, Ungariei... Congoului..
Poate reusesti sa intrebi la societatea din Austria ce prevede legislatia lor in sensul asta. Daca nu, ia de buna adresa de la ANAF.



#39 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 April 2007 - 07:54 AM

Vezi postareasdnr, la Apr 4 2007, 05:20 PM, a spus:

Cat despre legislatia din Austia, asta e misto! :pullhair: Cu timpul o sa devenim experti in legislatia Austriei, Ungariei... Congoului..
Poate reusesti sa intrebi la societatea din Austria ce prevede legislatia lor in sensul asta. Daca nu, ia de buna adresa de la ANAF.


merci mult inca o data sndr ptr ca ti-ai rupt din timpul tau. o s revin oricum cu noutati dupa ce va trece controlul.
o sa ajungem sa invatam legislatia intregii UE, ca doar facem parte din ea, nu? dar pana atunci poate reusim sa ne luminam cu a noastra..
loredana



#40 Mary Calin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:acasa

Postat 13 April 2007 - 08:26 AM

Buna ziua,

Poate sa-mi spuna cineva cum arata sau ce contine exact (ca expresie) un certificat de rezidenta fiscala? Eu am primit unul din Franta, dar nu specifica nimic de evitarea dublei impuneri.

Multumesc.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

9 useri citesc topicul

0 membri, 9 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL