Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit pe dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozit pe dividende

10 replies to this topic

#1 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 January 2006 - 08:28 AM

Pana la urma, cat e impozitul pe dividendele aferente anului 2005?



#2 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 17 January 2006 - 08:42 AM

16%

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#3 LAZAR OANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:piatra neamt

Postat 17 January 2006 - 09:14 AM

La asist contribuabili, la Piatra Neamt, mi s-a zis 16%, in baza legii 163/2005, art.III, alin 4



#4 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 17 January 2006 - 01:10 PM

Monitorul Oficial 466/01.06.2005, Legea 163/2005, art. III, alin. 4:
Incepand cu data de 1 ianuarie 2006, pentru calculul impozitului pe veniturile realizate de persoane fizice din investitii si din transferul proprietatilor imobiliare din patrimoniul personal, definite potrivit cap. V si VIII din tritlul III, cota de impozit este de 16%, cu exceptia castigurilor realizate din transferul titlurilor de valoare instrainate intr-o perioada mai mare de 365 de zile de la data dobandirii, pentru care se mentine cota de 1% prevazuta la art. 67 alin 3 lit e.
Nu reiese de aici ca impozitul pe dividende este 16% de la 01.01.2005. Probabil mai exista alta regelmentare de care noi n-am aflat inca? Daca da, va rugam ajutati-ne!
mdtru



#5 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 17 January 2006 - 01:20 PM

S-a mai discutat:de la 1 Ianuarie este 16% imp.pe dividende....ptr.tine ca firma sunt aferente lui 2005,ptr.persoana care le primeste sunt venituri in 2006..ma rog,nu am gasit cea mai buna formulare :oops: .Asa ca el(de fapt tu ca firma)vei plati 16%..Eu asa cred :wink:



#6 filipa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 17 January 2006 - 01:26 PM

imp pt pers fizice care obtin dividende este de 16 % iar impozitul pt persoanele juridice care obtin dividende a ramas 10% :wink:
Modificarea se refera clar la persoanele fizice care au dividende



#7 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 18 January 2006 - 08:57 AM

Rugamintea mea era sa fie postat in clar numarul si data reglementarii, respectiv numarul Monitorului Oficial in care s-a publicat respectiva reglementare (16% impozit dividende incepand cu 01.01.2005).
Multumiri anticipate.
mdtru



#8 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 18 January 2006 - 08:59 AM

Scuze, voiam sa spun: 16% impozit dividende de la 01.01.2006.
mdtru



#9 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2006 - 09:54 AM

michi dtru a spus:

Monitorul Oficial 466/01.06.2005, Legea 163/2005, art. III, alin. 4:
Incepand cu data de 1 ianuarie 2006, pentru calculul impozitului pe veniturile realizate de persoane fizice din investitii si din transferul proprietatilor imobiliare din patrimoniul personal, definite potrivit cap. V si VIII din tritlul III, cota de impozit este de 16%, cu exceptia castigurilor realizate din transferul titlurilor de valoare instrainate intr-o perioada mai mare de 365 de zile de la data dobandirii, pentru care se mentine cota de 1% prevazuta la art. 67 alin 3 lit e.
Nu reiese de aici ca impozitul pe dividende este 16% de la 01.01.2005. Probabil mai exista alta regelmentare de care noi n-am aflat inca? Daca da, va rugam ajutati-ne!

Codul fiscal:
Art. 41. - Categoriile de venituri supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor prezentului titlu, sunt următoarele:
a) venituri din activități independente, definite conform art. 47;
B) venituri din salarii, definite conform art. 56;
c) venituri din cedarea folosinței bunurilor, definite conform art. 65;
d) venituri din investiții, definite conform art. 69;
.....
Art. 69. - (1) Veniturile din investiții cuprind:
a) dividende;



#10 DaviD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 18 January 2006 - 10:54 AM

ART. 67 - Cod Fiscal
Reţinerea impozitului din veniturile din investiţii
(1) Veniturile sub formă de dividende, inclusiv sume primite ca urmare a deţinerii de titluri de participare la fondurile închise de investiţii, se impun cu o cotă de 10% din suma acestora. Obligaţia calculării şi reţinerii impozitului pe veniturile sub formă de dividende revine persoanelor juridice o dată cu plata dividendelor către acţionari sau asociaţi. Termenul de virare a impozitului este până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care se face plata. În cazul dividendelor distribuite, dar care nu au fost plătite acţionarilor sau asociaţilor până la sfârşitul anului în care s-a aprobat bilanţul contabil, termenul de plată a impozitului pe dividende este până la data de 31 decembrie a anului respectiv.

Legea 163/2005 nu modifica acest articol al codului fiscal. Deci dupa parerea mea impozitul pentru dividendele aferente anului 2005 este in continuare 10%



#11 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 18 January 2006 - 11:37 AM

L.163 spune:"(4) Începând cu data de 1 ianuarie 2006, pentru calculul impozitului pe veniturile realizate de persoane fizice din investiții și din transferul proprietăților imobiliare din patrimoniul personal, definite potrivit dispozițiilor cap. V și VIII1 din titlul III, cota de impozit este de 16%, cu excepția câștigurilor realizate din transferul titlurilor de valoare înstrăinate într-o perioadă mai mare de 365 de zile de la data dobândirii, pentru care se menține cota de 1% prevăzută la art. 67 alin. (3) lit. e).
(5) Cota de impozit de 16% se aplică începând cu data de 1 ianuarie 2006 și pentru veniturile realizate de persoanele fizice și juridice nerezidente, prevăzute la art. 115, cu excepția veniturilor obținute din jocuri de noroc pentru care se menține cota de impozit de 20%."
incepa.."
iar la venituri din investitii intra dividendele..nu?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL