Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PRIMELE CELE DE TOATE ZILELE DE SARBATORI (DACA SE DAU) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


PRIMELE CELE DE TOATE ZILELE DE SARBATORI (DACA SE DAU)

23 replies to this topic

#21 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 20 December 2006 - 04:50 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Dec 20 2006, 10:15 AM, a spus:

Absolut corect. Primele sunt venituri salariale.
Mersi IULIANA1207



#22 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 21 December 2006 - 12:30 AM

[quote name='robertantal' date='Dec 20 2006, 03:24 PM' post='112710']
intrebare: se pot acorda, totusi si bani, nu numai cadouri in suma de 150 ron?

Cod fiscal,art.21-(3) Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:
..............
"c) cheltuielile sociale, in limita unei cote de pana la 2%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare. Intra sub incidenta acestei limite, cu prioritate, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru inmormantare, ajutoarele pentru boli grave sau incurabile si protezele, precum si cheltuielile pentru functionarea corespunzatoare a unor activitati sau unitati aflate in administrarea contribuabililor; gradinite, crese, servicii de sanatate acordate in cazul bolilor profesionale si al accidentelor de munca pana la internarea intr-o unitate sanitara, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, camine de nefamilisti, precum si pentru scolile pe care le au sub patronaj. in cadrul acestei limite, pot fi deduse si cheltuielile reprezentand: tichete de cresa acordate de angajator in conformitate cu legislatia in vigoare, cadouri in bani sau in natura oferite copiilor minori si salariatilor, cadouri in bani sau in natura acordate salariatelor, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul, pentru salariatii "




#23 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 December 2006 - 05:12 PM

Eu am o mare nedumerire....

La o institutie de stat se acorda prima (de fapt nici nu o pot numi prima fiind de fapt cei 2%) sub 1.500.000, persoana despre care vb are un copil in intretinere, este legal ca aceasta prima sa ii fie adunata la gramada cu sal din dec si al 13 -lea salariu si sa ii fie impozitata? Aici nu ar fi normal ca aceasta prima sa fie neta si nicidecum impozitata?



#24 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 21 December 2006 - 07:12 PM

Vezi postareacristianamatache, la Dec 21 2006, 06:12 PM, a spus:

Eu am o mare nedumerire....

La o institutie de stat se acorda prima (de fapt nici nu o pot numi prima fiind de fapt cei 2%) sub 1.500.000, persoana despre care vb are un copil in intretinere, este legal ca aceasta prima sa ii fie adunata la gramada cu sal din dec si al 13 -lea salariu si sa ii fie impozitata? Aici nu ar fi normal ca aceasta prima sa fie neta si nicidecum impozitata?
Cred ca confunzi un pic. La institutiile de stat de obicei nu se da acea prima de 150 de lei deductibili. (institutiile de stat nu platesc impozit pe profit). In schimb se dau al 13-lea salariu si cei 2% despre care vorbesti tu , care de fapt este un premiu care se calculeaza lunar la fondul total de salarii si se imparte salariatilor.Din pacate atat acest premiu de 2% cat si al 13-lea salariu se aduna la salariul brut si se impoziteaza normal. Poate la anul se va schimba ceva.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL