Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
zona libera - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


zona libera

2 replies to this topic

#1 ana maria lutu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 19 January 2006 - 04:09 PM

Buna, am urmatoarea intrebare:
Avand in vedere ca incepand cu data de 01.01.2005 facilitatile prevazute la art 38 alin 4 din legea 571 din 2003 nu se mai acorda (impozitul pe profit fiind acelasi indiferent de punctul de lucru in care ne desfasuram activitatea), mai este obligatorie tinerea distincta a evidentei contabile pentru veniturile si cheltuielile aferente activitatii desfasurate in punctele de lucru existente in zona libera?
care esta baza legala?

multumesc



#2 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 20 January 2006 - 04:18 AM

Codul fiscal:
Art. 38. -
(4) Cu exceptia prevederilor alin. (3), contribuabilii care obtin venituri din activitati desfasurate pe baza de licenta intr-o zona libera au obligatia de a plati impozit pe profit in cota de 5% pentru profitul impozabil care corespunde acestor venituri, pana la data de 31 decembrie 2004.

Norme metodologice:
105. Pentru contribuabilii care desfasoara activitati in zonele libere pe baza de licente eliberate potrivit Legii nr. 84/1992 privind regimul zonelor libere, cu modificarile ulterioare, profitul obtinut din aceste activitati este impozitat cu cota de 5% pana la data de 31 decembrie 2004, cu exceptia cazului in care acestia intra sub incidenta prevederilor art. 38 alin. (3) din Codul fiscal.
106. In cazul in care contribuabilul isi desfasoara activitatea in zona libera prin unitati fara personalitate juridica, acesta este obligat sa tina evidenta contabila distincta pentru veniturile si cheltuielile aferente acestei activitati. La determinarea profitului aferent activitatii se iau in calcul si cheltuielile de conducere si administrare, precum si alte asemenea cheltuieli, proportional cu veniturile obtinute in zona libera fata de veniturile totale realizate de persoana juridica.
107. Pierderea rezultata din operatiunile realizate in zona libera nu se recupereaza din profitul impozabil realizat in afara zonei, aceasta urmand sa fie recuperata din profiturile obtinute din aceeasi zona.

Pct. 106 si 107 din Norme nu s-au abrogat.




#3 ana maria lutu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 20 January 2006 - 02:12 PM

intrebarea mea este urmatoarea: prevederile art 38 se aplica pana la data de 31.12.2004 - pct 105-107 din norme se refera tocmai la situatie prevazuta la art 38, daca art 38 isi inceteaza efectele incepand cu 31.12.2004 ce se intampla cu prevederile pct 105-107 din norme?

am cerut raspuns si la Admin Fin (am formulat intrebarea foarte clar facand referire la pct 105-107 din norme) iar ei imi raspund astefel: "Legea contabilitatii 82/1991 republicata prevede obligativitatea pers juridice de a organiza si conduce contabilitatea proprie. Organizarea unei evidente distincte a veniturilor si cheltuielilor aferente activitatii desfasurate la punctul de lucru poate fi obtiunea pers jur care detine acel pct de lucru, insa inreg acestor ven si chelt in contab se face centralizat, in evidentele contabile ale pers jurid" - tinand cont de acest raspuns nu sunt obligata sa tin evidenta separata pt pct de lucru din zona libera.
Credeti ca acest raspuns oficial este suficient in cazul unui control?

multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL