Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Valoare de impunere a cladirii reevaluate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Valoare de impunere a cladirii reevaluate

5 replies to this topic

#1 nik_013

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 January 2006 - 05:30 PM

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare:

Daca am reevaluat o cladire, valoarea la care se aplica acea cota de impunere stabilita de Consiliul Local, CGMB, etc.. este valoarea stabilita in raportul de reevaluare (care va fi inregistrata in contabilitate la 31.decembrie) sau valoarea cladirii (stabilita in raportul de reevaluare) din care scad amortizarea?

Multumesc anticipat pentru raspunsul vostru!



#2 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 20 January 2006 - 05:40 PM

nik_013 a spus:

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare:

Daca am reevaluat o cladire, valoarea la care se aplica acea cota de impunere stabilita de Consiliul Local, CGMB, etc.. este valoarea stabilita in raportul de reevaluare (care va fi inregistrata in contabilitate la 31.decembrie) sau valoarea cladirii (stabilita in raportul de reevaluare) din care scad amortizarea?

Multumesc anticipat pentru raspunsul vostru!

Daca cladirea a fost reevaluata in ultimii 3 ani impozitul este de 1 % din valoare inreg in contul 212 Cladiri . Daca nu a fost reevaluata in ultimii 5 ani impozitul este de 5%din aceeasi valoare inregistrata in 212.




#3 danieladorca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 20 January 2006 - 08:43 PM

am si eu o intrebare cand vind mijlocul fix reevaluat cum descarc gestiunea?
exista undeva precizat, vreun act normativ ?



#4 Maria Baziotis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Sighisoara

Postat 21 January 2006 - 01:02 PM

Dupa reevaluare, banuiesc ca ai revizuit si norma de amortizare, pe care o calculezi la noua valoare, pe durata ramasa.
La vanzare operatiunile sunt aceleasi ca la orice mijloc fix:

461 - 758 - Cu valoare totala
461 - 4427 (daca firma este platitoare de tva)

Scoaterea din evidenta:

658 - 211,212,213,214 Cu valoarea neamortizata
281 - 211,212,213,214 Cu valoarea amortizata
Maria



#5 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 01 February 2006 - 01:05 AM

care este durata de amortizare pentru o casa (trecuta la cladire)?
cum se poate face reevaluarea?



#6 nik_013

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 February 2006 - 12:23 PM

O cladire, potrivit Codului fiscal se amortizeaza integral dupa trecerea a 50 de ani.
Reevaluarea trebuie efectuata de un reevaluator recunoscut (membru) ANEVAR.
Despre reevaluare gasesti in Cod Fiscal 252 + urmatoarele... si Norme metodologice de aplicare (parca din 2004..).

Succes! :wink:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL