Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
LICHIDARE SOCIETATE COMERCIALA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


LICHIDARE SOCIETATE COMERCIALA

2 replies to this topic

#1 STEFAN ALINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:MEDIAS

Postat 25 January 2006 - 01:09 PM

Salut
Am o intrebare pentru cei care au mai avut lichidari de societati si anume:
O societate comerciala de prestari servicii, cu asociat unic cetatean strain, isi lichideaza activitatea dupa 12 uni de activitate.
Nu stiu ce trebuie sa fac cu profitul net ramas la 31.12.2005 care este destul de mare( daca il repartizez la dividende este corect?, trebuie sa platesc impozit?), ce fac cu mijloacele fixe neamortizate?, cu banii din casa si din banca( pot sa ii predau asociatului, chiar daca nu am constituit dividende?)
Ce ar mai trebui sa fac?
Va rog ajutor ca habar n-am ce trebuie sa fac in aceasta situatie
Multumesc



#2 it_mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2006 - 11:45 PM

Nu face nimic pana nu termini cu lichidarea. faci bilantul al 31.12 ca si cum nu s-ar intampla nimic. Deja a aparut aplicatia de bilant la mfinate. Atentie dividendele poarta imozit!!! Nu o va lichida nimeni pana nu sunt platite datoriile firmei: in primul rand la salariati, apoi la stat, furnizori etc. Ce ramane in firma, indiferent de natura proprietatii-bani, imobilizari etc. vor fi suferi, dupa lichidare, transfer in proprietatea patronului. Exceptie propr. imobiliare la care cetatenii straini nu au dreptul si care ar trebui vandute o data cu lichidarea.

Concluzie: bilant+datorii achitate+taxe&impozite achitate. Apoi drum la Reg.Comertului pentru inceperea lichidarii si la fisc pentru reglarea fisei fiscale a firmei; stabilira control de fond; stabilire lichidator etc.

Sfat: nu este (numai) treaba contabilului ii trebuie (si) un jurist.




#3 mateimaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 06 February 2006 - 05:40 PM

In legatura cu acest subiect am si eu o problema: o societate aflata in lichidare are datorii la furnizori. S-a depus tabelul definitiv al creantelor, dar in acest tabel nu s-a trecut un furnizor care avea de recuperat de la aceasta firma o suma destul de" frumusica".In tabelul definit nu a fost trecut deoarece nu s-a inscris la masa credala in termenul stabilit de lege. Intrebare: ce fac cu aceasta creanta? cum o scot din bilant?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL