Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fisa de magazie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Fisa de magazie

9 replies to this topic

#1 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2006 - 08:24 PM

In fisa de magazie se trece stocul zilnic chiar daca in ziua respectiva nu este nici o intrare si nici o iesire?
Multumesc!



#2 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 25 January 2006 - 09:28 PM

Citeaza

FIȘĂ DE MAGAZIE (Cod 14-3-8 )
1. Servește ca:
- document de evidență la locul de depozitare a intrărilor, ieșirilor și stocurilor bunurilor, cu una sau cu două unități de măsură, după caz;
- document de contabilitate analitică în cadrul metodei operativ-contabile (pe solduri);
- sursă de informații pentru controlul operativ curent și contabil al stocurilor de valori materiale.
2. Se întocmește într-un exemplar, separat pentru fiecare fel de material și se completează de către:
- compartimentul financiar-contabil la deschiderea fișei (datele din antet) și la verificarea înregistrărilor (data și semnătura de control), în coloana "Data și semnătura de control" semnează și organul de control financiar cu ocazia verificării gestiunii.
- gestionar sau persoana desemnată, care completează coloanele privitoare la intrări, ieșiri și stoc.
Fișele de magazie se țin la fiecare loc de depozitare a valorilor materiale, pe feluri de materiale ordonate pe conturi, grupe, eventual subgrupe sau în ordine alfabetică.
Pentru valori materiale primite spre prelucrare de la terți sau în custodie se întocmesc fișe distincte care se țin separat de cele ale valorilor materiale proprii.
În scopul ținerii corecte a evidenței la magazie, persoanele desemnate de la compartimentul financiar-contabil verifică inopinat, cel puțin o dată pe lună, modul cum se fac înregistrările în fișele de magazie.
Înregistrările în fișele de magazie se fac document cu document. Stocul se poate stabili după fiecare operațiune înregistrată și obligatoriu zilnic.
3. Nu circulă, fiind document de înregistrare.
4. Se arhivează la compartimentul financiar-contabil.
5. Conținutul minimal obligatoriu de informații al formularului este următorul:
- denumirea formularului; numărul paginii;
- denumirea unității; magazia; materialul (produsul), sortimentul, calitatea, marca, profilul, dimensiunea;
- U/M; prețul unitar;
- data (ziua, luna, anul), numărul și felul documentului; intrări; ieșiri; stoc; data și semnătura de control;




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 January 2006 - 10:09 PM

adica daca n-am vreo 5 luni miscare la un stoc trebuie totusi sa scriu in fisa zilnic? :lol: :lol: :lol:
asta e chiar aiurea



#4 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2006 - 10:10 PM

Pai si daca intr-un cont de stoc am avut o intrare si o iesire la inceputul anului si restul anului nu am nici o intrare si nici o iesire, fac, sa zicem, 300 de mentionari ale stocului? Si pe baza carui document?
Multumesc!



#5 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2006 - 04:56 PM

Voi ce ati facut? Ati completat zilnic fisa fara sa aveti nici o miscare in cont?



#6 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 27 January 2006 - 04:59 PM

Eu am completat doar atunci cand am avut miscare pe stoc. Inca nu s-a plans nimeni. :wink:
Sanda



#7 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 27 January 2006 - 08:12 PM

Parerea mea ca daca n-ai miscari n-ai nici ce stabili.

Citeaza

Stocul se poate stabili după fiecare operațiune înregistrată și obligatoriu zilnic.


Stabilirea stocului o inteleg ca rezultat a unei operatii, odata stabilit asa ramane pana la urmatoarea miscare, nu vad rostul inscrierii zilice a aceluias stoc.



#8 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 01 February 2006 - 12:26 AM

- nu se inregistreaza decat miscarile pe stoc in rest nimic O,sa nu facem cea ce nu trebuie ca sa ne complicam existenta , in plus legea spune ca se opereaza intrarile sau iesirile de produse asa ca.... :roll:
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#9 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2006 - 08:09 PM

Multumesc mult la toti pentru raspuns!



#10 adrianabb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 07 February 2006 - 02:43 PM

draga mariana ,legea spune ca se face inregistrarea obligatoriu zilnic ,dar dc nu ai miscari tb sa actualizezi stocul.dar cine mai tine fise de magazie?eu le am in programul de gestiune,stiu sunt obligatorii ,le listez la sf de luna,iar la 6 luni listez si inventar.cam asta e.o zi buna.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL