Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Societate din 2005 fara activitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Societate din 2005 fara activitate

19 replies to this topic

#1 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 26 January 2006 - 10:57 AM

O societate infiintata in mai 2005, care nu a avut activitate, dar a depus trimestrial declaratia 100 cu 0 la impozitul pe profit, ce declara acum in ianuarie?
100 cu 0 si 101 cu 0? sau cum?



#2 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 January 2006 - 01:57 PM

decl pe zero, si decl pe propria raspundere a administratorului ca dela infiintare paca la 31.12.2005 nu avut activitate, care se depune pana la 28.02.2005. succes




#3 stan maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 26 January 2006 - 02:34 PM

decl 100 nu se depune
decl 101 pe 0 se depune pana pe 15.02.2006
..........si decl pe proprie rasp........
maria



#4 karmina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 26 January 2006 - 09:54 PM

Eu te sfatui sa depui si una si alta. Altfel fiscul oricum le cauta!!! :twisted:



#5 tyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bihor

Postat 04 February 2006 - 08:39 PM

In cazul unei firme infiinate in noiembrie 2005, si care nu avut activitate ce se depune acum la sfarsit de an. Mentionez ca doar din ianuarie a avut si angajat. Este vorba de micro.



#6 karmina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 06 February 2006 - 08:22 PM

se depune declaratia cu impozitul (0 in cazul asta) si Declaratie pe proprie raspundere in loc de Bilant, ca societatea nu a avut activitate in 2005. :lol:



#7 cora232000

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:iasi

Postat 08 February 2006 - 11:33 AM

Are cineva formularul cu declaratia pe propria raspundere ca o societate nu a avut activitate?



#8 marianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Interests:acumulare cunostiinte

Postat 08 February 2006 - 12:01 PM

Buna,
Imi puteti spune , va rog ce trebuie facut si depus in momentul infiintarii unei societati.Vreau sa zic , ca pana acum am fost la Registrul Comertului pentru cod unic de inregistare ( l-am si luat ) si mi-am deschis cont in banca.Daca ma poate ajuta cineva cu informatii concrete despre tot ce trebuie facut de acum :oops: > Mai specific faptul ca soc a fost inreg in 20,12,2005 si de atunci nu am avut activitate si nici salariati angajati.
Multumesc mult tuturor!



#9 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 08 February 2006 - 12:59 PM

buna , marinne
daca ai optat pentru micro treb sa angajezi un salariat
trebuie sa depui decl 100 si 300 pana pe 25.01.2006
declaratia 101 pana pe 15.02.2006 daca e platitoare de imp pe proft
si declaratie de neactivitate pana pe 28.02.2006
sa-ti iei de la adm financiara reg unic de control si registru de evidenta fiscala daca esti platitoare de imp pe profit
si atentie la 100 si 300 care treb depuse pana pe 25.01
amenda e de 2.5 mil
serafimescu



#10 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 08 February 2006 - 01:02 PM

iar pentru tyna la fel
trebuia sa depuna pana pe 25.01 decl 100 si 300
cred ca trebuia sa depui si pe 25.12 declaratia 100 daca ai optat pentru micro
trebuia sa ai toate declaratiile salariale pe 0
serafimescu



#11 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 08 February 2006 - 02:13 PM

unde se depune declaratia ca firma nu a avut activitate? declaratiile 100 si 300 le depune la administratia locala dar aceasta declaratie nu trebuie depusa la Directia Administratiei Fiscale de judetz? pls :oops:



#12 cora232000

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:iasi

Postat 08 February 2006 - 02:17 PM

La Iasi se depune la Directia Generala a Finantelor Publice Locale in acelasi loc unde se depun si bilanturile.



#13 tyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bihor

Postat 08 February 2006 - 06:42 PM

Multumesc de raspuns! Dar daca firma nu a avut salariati pe decembrie trebuia depusa decl 100, doar cu 0 la impozit? Angajatul este doar din ianuarie, si at pana pe 25.02.06 trebuie sa depun decla 100.



#14 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 09 February 2006 - 10:46 AM

tyna, eu stiu ca in momentul infiintarii firmei vectorul fiscal este trimis de la reg la adm financiara.
daca ai optat pentru micro treb sa depui lunar declaratia 100 chiar daca nu ai angajat cu obligatiile salariale pe 0
mie cel putin asa mi-au cerut
cel mai sigur e sa suni la ei
vezi ca fiecare adm are un serv de consultanta , nu e mare lucru dar in privinta asta sigur te ajuta
serafimescu



#15 das_gab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 11 February 2006 - 02:05 PM

lilianarodica a spus:

decl pe propria raspundere a administratorului ca dela infiintare paca la 31.12.2005 nu avut activitate, care se depune pana la 28.02.2005. succes


Salutare.

Pe post de declaratie pe propria raspundere a administratorului ca de la infiintare si pana la 31.12.05 am depus una care suna asa: "subsemnatul ..., asociat al ... srl, declar ca de la infiintare si pana la 31.12.05 societatea nu a desfasurat activitate".

Intrebarea este: desi nu am obtinut nici un venit pana la 31.12.05 din obiectul de activitate al firmei totusi am niste cheltuieli inregistrate (altele decat cele de constituire) pe firma. Mai depun totusi bilant in acest caz sau e suficienta numai declaratia? Doamnele de la admin fin mi-au atras atentia ca imi mai trebuie nu stiu ce declaratie, voi intreba personal despre ce e vorba de data asta insa as dori sa imi raspundeti din propria dumneavostra experienta. Ma gandesc ca poate curierul care a fost cu declaratia o fi inteles ceva gresit.



#16 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 11 February 2006 - 02:13 PM

fara activitatea nu inseamna ca n-ai venituri
inseamna ca n-ai nici cheltuieli :D
ai 1 leu cheltuiala ai activitate... se poate fenta chetia asta prin contarea tuturor facturilor pe 471 :roll:



#17 das_gab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 11 February 2006 - 02:36 PM

Septimiu a spus:

fara activitatea nu inseamna ca n-ai venituri
inseamna ca n-ai nici cheltuieli :D
ai 1 leu cheltuiala ai activitate... se poate fenta chetia asta prin contarea tuturor facturilor pe 471  :roll:


Societatea s-a infiintat in dec 2005. Singurele cheltuieli inregistrate pe dec 2005 au fost cele cu achizitia registrului jurnal si inventar pentru vizare la admin fin. Ulterior am aflat ca nu se mai face asta de vreun an de zile. Se considera ca am avut activitate? Astea sunt jurnale care se achizitioneaza obligatoriu, indiferent daca ai sau nu activitate, nu?



#18 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 11 February 2006 - 02:38 PM

le-ai trecut pe cheltuieli eu zic ca trebuie sa faci bilant



#19 das_gab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 11 February 2006 - 03:33 PM

Septimiu a spus:

le-ai trecut pe cheltuieli eu zic ca trebuie sa faci bilant

Buuuun, in acest caz cum corectez depunerea declaratiei pentru faptul ca societatea nu a avut activitate? Simpla depunerea a bilantului ar trebui sa rezolve situatia sau mai e necesar sa mai fac vreo declaratie?



#20 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 11 February 2006 - 03:36 PM

daca ai depus declaratia de inactivitate las-o asa... pt bilant nu exista rectificare... si declaratia asta tine loc de bilant






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL