Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
nedumerire - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


nedumerire

7 replies to this topic

#1 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 January 2006 - 07:07 PM

help!!!!!!!!!!mai facem sau nu MONETARE?pareri impartite, nu stiu ce sa mai cred.



#2 Dok

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 26 January 2006 - 08:30 PM

Nu mai sunt obligatorii de la 01.01.2006. Inrtegistrezi Raportul zilnic de la casa de marcat.




#3 lasliebudai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 26 January 2006 - 08:59 PM

Pe ce baza legala sustineti ca nu se mai folosesc monetare incepand din data de 01.01.2006? Eu n-am auzit pana acum.



#4 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 29 January 2006 - 04:36 PM

OMFP 1714/2005 art 7 alin3 abroga art 3 alin 1 din OMFP 2055/1998 care instituia regula.



#5 corina cernea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 January 2006 - 10:12 AM

va rog sa ma ajutati si pe mine. am un magazin, care este punct de lucru al societatii. Acesta incaseaza bani prin casa de marcati si prin chitante. La sf zilei imi preda banii pe monetar? Cum procedez acum?



#6 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 30 January 2006 - 05:41 PM

OMFP 2055/1998 care instituia regula monetarului se referea la inregistrarea veniturilor pe baza acestuia. Formularul de monetar nu s-a abrogat deci poti in continuare sa predai numerarul pe baza acestuia.



#7 corina cernea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 31 January 2006 - 07:39 PM

multumesc mult !



#8 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 02 February 2006 - 10:41 PM

OMF 1714/2005:

Art. 7. - Ordinul ministrului finantelor nr. 2.055/1998 privind aplicarea corespunzatoare a Hotararii Guvernului nr. 831/1997, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 442 din 20 noiembrie 1998, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
...
3. Alineatul (1) al articolului 3 se abroga.

OMF 2055/1998:

Art. 3. - (1) Toate unitatile din comertul cu amanuntul vor utiliza, pentru inregistrarea veniturilor, formularul cu regim special "Monetar cod 14-50-61", prezentat in anexa nr. 1, aprobat prin Ordinul ministrului finantelor nr. 970/1998.

Daca Art. 3 al OMF 2055/1998 se abroga, inseamna ca se abroga si Anexa 1 in care este prezentat forma si instrct.de utilizare a monetarului.
Pe de alta parte, OMF 970/1998, despre care acelasi Art.3 al OMF 2055/1998 zice ca ar fi aprobat monetarul, ori nu exista, ori nu a fost publicat in M.O., ceea ce inseamna ca e frectie la picior de lemn.

De altfel, daca s-ar folosi in continuare monetarul, cu utilizarea descrisa in Anexa 1 a OMF 2055/1998, ar insemna ca el ar indeplini in continuare functiile de doc.justificativ pt.inreg.in ctb.a veniturilor (ceea ce de fapt s-a abrogat, aceasta functie fiind indeplinita de Raportul Z al casei de marcat), precum si cea de doc.justificativ pt.predarea numerarului la casieria centrala, adica de incasare, ceea ce contrazice prevederea confrom careia pt. orice incasare se emite chitanta - HG 831/1997 - Nomenclator - Chitanta:
1. Serveste ca:
- document justificativ pentru depunerea unei sume in numerar la casieria unitatii;
- document justificativ de inregistrare in registrul de casa (cu respectarea Regulamentului operatiunilor de casa) si in contabilitate.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL