Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dispozitie de plata-incasare nedumerire - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dispozitie de plata-incasare nedumerire


2 replies to this topic

#1 simi_n22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 March 2010 - 01:02 PM

Am infiintat un SRL in anul 2007 la care sunt asociat unic si administrator. In prima faza am imprumutat firma cu 35000 ron prin dispozitie de incasare.Avand nevoie de o masina de transport marfa pe care am cumparat-o de la o persoana fizica,in aceeasi zi am facut o dispozitie de plata CU NUMELE persoanei de la care am cumparat masina,in valoare de 25000 ron. Momentan firma este pe profit si am vrut sa imi iau inapoi cei 35000 ron,dar contabila imi spune ca nu pot sa iau numai diferenta dintre cele doua sume adica 10000 ron.
Poate ma lamureste cineva cum se poate asa ceva,dispozitia de plata a fost facuta pe o alta persoana fizica decat administratorul,si care este cadrul legal.
Multumesc!



#2 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2010 - 01:39 PM

1. Pe viitor atentie unde postati. Ati postat la PFA-uri
2. Pentru imprumutul pe care l-ati acordat firmei, firma trebuia sa va taie chitanta.
3. Sigur ca aveti dreptul sa va recuperati toti cei 35.000lei. Plata facuta catre persoana fizica pentru achizitia masinii nu are nici o legatura cu imprumutul dvs.

Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#3 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 09 March 2010 - 01:45 PM

1.La modul serios : doamna este contabila??

Binenteles ca trebuie sa va primiti toti banii , indiferent ce document s-a folosit la aportul de numerar facut de dumneavoastra in firma .Corect ar fi fost sa se folosesca chitanta .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL