Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imprumut patron - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


imprumut patron

53 replies to this topic

#1 zadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 26 January 2006 - 10:17 PM

cum pot inchide contul 455( imprumutul acordat societatii de catre patron), altfel decat prin 5311( restituire patron )?



#2 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 27 January 2006 - 12:58 AM

Restituirea imprumutului numai prin casa sau banca.




#3 zadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 January 2006 - 11:08 AM

doream sa stiu daca 455 se poate inchide prin altceva decat 5311 sau 5121



#4 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 27 January 2006 - 12:01 PM

Contul 455 se inchide doar cand s-a restituit ultimul banut patronului, pana atunci va figura cu sold creditor.



#5 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 01 February 2006 - 04:59 PM

Poate i-ai dat un avans la patron (542) pe care nu l-a decontat inca .?
462=542
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#6 miruna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2006 - 05:09 PM

Se poate majora capitalul social cu imprumutul nerestituit, caz in care se face 455=456, 456=1011, etc.
Nimic nu poate fi prea rau.



#7 evelina26m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 17 October 2006 - 12:30 PM

Am si eu o intrebare referitoare la imprumutul patronului catre firma. Va rog frumos sa ma ajutati.
Este vorba despre o microintreprindere, ce are deschis un punct de lucru. Firma isi inchide punctul de lucru (nu sunt conditii de vanzare din cauza frigului care-a venit) si ramane cu stoc de marfa (alimente), pe care n-a putut sa-l restituie furnizorilor. Alimentele ce-au ramas pe stoc (zahar, ulei, faina, delikat etc.) asociatul, - administrator in acelasi timp, le va lua acasa pentru a le folosi, pentru uzul familiei.
Intrebarea mea este, tinand cont ca asociatul a imprumutat firma si are bani de recuperat (in ct.4551), pot inregistra restituirea banilor in natura, deci in bunuri alimentare? Si cum se inregistreaza aceasta restituire, tinand cont ca este implicat si tva-ul? Ce documente primare trebuie intocmite?

Aceasta postare a fost editata de evelina26m: 17 October 2006 - 12:31 PM




#8 emy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 17 October 2006 - 02:28 PM

Vezi postareaevelina26m, la Oct 17 2006, 02:30 PM, a spus:

Am si eu o intrebare referitoare la imprumutul patronului catre firma. Va rog frumos sa ma ajutati.
Este vorba despre o microintreprindere, ce are deschis un punct de lucru. Firma isi inchide punctul de lucru (nu sunt conditii de vanzare din cauza frigului care-a venit) si ramane cu stoc de marfa (alimente), pe care n-a putut sa-l restituie furnizorilor. Alimentele ce-au ramas pe stoc (zahar, ulei, faina, delikat etc.) asociatul, - administrator in acelasi timp, le va lua acasa pentru a le folosi, pentru uzul familiei.
Intrebarea mea este, tinand cont ca asociatul a imprumutat firma si are bani de recuperat (in ct.4551), pot inregistra restituirea banilor in natura, deci in bunuri alimentare? Si cum se inregistreaza aceasta restituire, tinand cont ca este implicat si tva-ul? Ce documente primare trebuie intocmite?
Dar de ce nu-i faci o factura +chitanta pe PF pt respectivele alimente, iar suma incasata i-o restitui cu dispozitie de plata, sau compensezi direct 455 cu 411? Asa nu ai probleme cu tva-ul.



#9 Guest_stanescuema_*

  • Guests

Postat 08 November 2006 - 04:23 PM

Vezi postareamiruna, la Feb 1 2006, 07:09 PM, a spus:

Se poate majora capitalul social cu imprumutul nerestituit, caz in care se face 455=456, 456=1011, etc.

am auzit si eu de asta.
avem si ce baza legala?



#10 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 08 November 2006 - 05:03 PM

Vezi postareastanescuema, la Nov 8 2006, 06:23 PM, a spus:

am auzit si eu de asta.
avem si ce baza legala?
Dar pt.ce iti trebuie baza legala? Este o vanzare de marfa,la fel ca oricare alta,patronul devine clientul firmei,dar in acelasi timp este si creditorul acesteia. Si nici nu trebuie facuta compensarea direct,ci pur si simplu i se taie chitanta pt.factura si apoi i se restituie creditul cu dpl.prin caserie(indiferent de valoare,fiind pers.fizica nu exista plafon la platile prin casa,sau la incasarea facturii.Si nu ramane nici cu sold in casa.



#11 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 November 2006 - 05:25 PM

In baza legii 31/1990, Registrul comertului nu accepta majorarea capitalului social din creditul patron:
Art. 16. - (1) Aporturile în numerar sunt obligatorii la constituirea oricărei forme de societate.
(3) Aporturile în creanţe sunt liberate potrivit art. 84. Asemenea aporturi nu sunt admise la societăţile pe acţiuni care se constituie prin subscripţie publică şi nici la societăţile în comandită pe acţiuni sau cu răspundere limitată.
....
Art. 84. - (1) Asociatul care a depus ca aport una sau mai multe creanţe nu este liberat cât timp societatea nu a obţinut plata sumei pentru care au fost aduse.
(2) Dacă plata nu s-a putut obţine prin urmărirea debitorului cedat, asociatul, în afară de daune, răspunde de suma datorată, cu dobânda legală din ziua scadenţei creanţelor.

In urma imprumutarii firmei de catre asociat (credit patron), acesta are o creanta asupra firmei.

M-am intalnit cu aceasta speta si registrul comertului nu a accepta majorarea capitalului social.

Aceasta postare a fost editata de Daiana: 08 November 2006 - 05:26 PM




#12 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 08 November 2006 - 05:33 PM

Vezi postareaDaiana, la Nov 8 2006, 07:25 PM, a spus:

M-am intalnit cu aceasta speta si registrul comertului nu a accepta majorarea capitalului social.
Cred ca nu s-a interpretat corespunzator textul legii.
Oricum,la noi se fac in mod frecvent majorari de capital din creditul patronului,fara nici o problema.Se cere balanta din care rezulta suma respectiva si Hot.AGA.



#13 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 08 November 2006 - 05:36 PM

@Gama, ai facut tu majorare de capital prin incorporarea creditului patron?
daca da, nu ti-au cerut si contractul de creditare firma?
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#14 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 08 November 2006 - 05:50 PM

Vezi postareaCris Raicu, la Nov 8 2006, 07:36 PM, a spus:

@Gama, ai facut tu majorare de capital prin incorporarea creditului patron?
daca da, nu ti-au cerut si contractul de creditare firma?
Si asta este o problema? Nu este un contract inregistrat la notar,deci se poate face si retroactiv daca e sa o luam asa. Dar oricum,nu ne-au cerut nici un contract.Cu mentiunea ca ultima majorare de acest gen s-a facut in 2005,poate s-a mai schimbat ceva,desi nu cred pt.ca altii au facut si anul acesta.



#15 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 08 November 2006 - 07:00 PM

Pai tocmai de aici apar problemele:
1. Registru Comertului nu avrut sa-mi ia in "calcul" contractul pentru ca nu era legalizat la notar, si in opinia lor putea fi facut abi acum, sau antedatat.
2. Refuzul a fost facut prin trimitere la un articol de lege in care spune ca "aportul in creante nu este admis..la s.r.l" (cred ca-i cel citat de cineva mai sus ).
Faptul ca la alte societati s-a putut face majorarea de capital in acest fel ma face sa-i dau cu actele in cap atat avocatei cat si domnei de la R.C. :thumb_yello:
Eu am incercat sa fac majorarea asta in aug 2006 si am fost refuzata datorita celor scrise mai sus. D-aia intrebam de caz concret, nu din "auzite".

p.s.: nu stiu sa se fi schimbat ceva de curand pe tema asta in legislatie :angry:

Aceasta postare a fost editata de Cris Raicu: 08 November 2006 - 07:02 PM

"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#16 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 08 November 2006 - 11:11 PM

curios...
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#17 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 09 November 2006 - 01:09 AM

Vezi postareaCris Raicu, la Nov 8 2006, 09:00 PM, a spus:

p.s.: nu stiu sa se fi schimbat ceva de curand pe tema asta in legislatie :angry:
Adica se poate face o societate sub semnatura privata,fara sa treci pe la notar si nu se poate fara notar pt.un contract intre patron si firma lui? Este exact ca la contractul de comodat.In nici o lege nu "sicrie" ca trebuie legalizat la notariat,dar cei de la Fisc fac fite privinde deductibilitatea chelt.legate de aceste contracte,daca nu sunt legalizate la notariat. La noi ca la nimeni...
Iti citez mai jos formularea pe care am trecut-o noi in actul aditional pt.major.capitalului social :".....majorarea capitalului social prin conversiunea dreptului de creanta asupra societatii,a celor doi asociati,conform situatiei contului 455 la 30 iunie 2005."



#18 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 09 November 2006 - 08:02 AM

Eu sunt SA, dar am facut anul acesta 3 majorari de capital: prin aport in numerar, prin incorporarea altor rezerve constituite din profit si prin incorporarea soldului contului 455 ( creditare de la actionari). Totul a fost in regula, la ultimele 2 majorari am depus note contabile si balantele de verificare inainte si dupa majorare, ambele stampilate si semnate de un expert contabil . Taxa de expertiza a fost 150 RON/lucrare si nu am avut nici o problema. Asta la RCOM Prahova. Presupun ca legea este aceeasi pentru toti, sau nu?
iuliana



#19 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 09 November 2006 - 10:58 AM

Cate bordeie, atatea obiceie ....
Pentru contractele de comodat neinregistrate la notar , eu procedez in felul urmator : le inregistrez la Administratia Financiara . Timbrul costa 10.000 lei doar , fiind cu titlu gratuit cu implica declararea impozitului pe venit , iar administratia are cunostinta de ele ... so , "organul" nu poate comenta .



#20 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 09 November 2006 - 11:37 AM

Sa revenim la subiectul topicului: imprumutul patron. Contractul de comodat face obiectul altor discutii de pe aici.
Mercic @gama, formularea din actul aditional pare ok, desi se "bate" cu acel articol (16) de lege.
Ceea ce ma pune pe ganduri este ca avocata nu a stiut sa-mi sustina cauza, lasandu-se usor convisa de cei de la Registrul comertului ca nu se poate face asemenea majorare de capital.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL