Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu de odihna - diminuat din cauza concediilor medicale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


concediu de odihna - diminuat din cauza concediilor medicale

30 replies to this topic

#21 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 31 January 2006 - 10:40 PM

In cazul tau BIBI, nu ti s-a luat in calculul punctajului decat venitul realizat (normal) nu si suma primita ca si CM, insa ca si perioada de stagiu ti-a fost luata in calcul. Adica perioada cat ai stat in CM ti s-a luat in calcul ca si vechime insa fara venit, deoarece in CM ai primit indemnizatia respectiva de la unitate si/sau din BASS daca CM a fost pe o perioada mai mare
C.O. nu trebuia sa ti se diminueze! Ar fi trebuit sa faci o contestatie in acest sens. Acum e tardiv, perioada maxima in care se poate recupera un drept cuvenit si neincasat este de 3 ani.



#22 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 February 2006 - 04:27 PM

privitor la ultimele doua postari:
a existat o perioada de timp in 2001, la inceputurile aplicarii legii 19, cand perioadele de prestatii nu erau stagiu, adica nu se luau in calcul nici ca venit, nici ca sume, dupa aia s-a remediat!




#23 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 01 February 2006 - 06:47 PM

chestia cu c.o este interpretabila-ce a fost s-a dus! era doar un caz, ca multe altele; am mai dezbatut problema cu ceva timp in urma .



#24 felycica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 February 2006 - 07:25 PM

IoanZ a spus:

Stimati confrati,

as dori sa va supun atentiei urmatoarea problema: daca un salariat are un concediu anual de 21 zile si a avut probleme medicale - concediu medical de 2 luni calendaristice, cat ar trebui sa aiba concediul de odihna pe tot anul? se recalculeaza perioada lucrata la 10/12*21 => 18 zile concediu de odihna?  

va multumesc anticipat.
Concediul de odihna nu se diminueaza datorita unei incapacitati temporare de munca ci poate fi intrerupt si prelungit cu nr.de zile de concediu medical.
Cf.Lg.19/2000 concediul medical reprezinta stagiu de cotizare, deci vechime in munca.
Nici un act normativ nu impune reducerea concediului de odihna datorita unei incapacitati temporare de munca.



#25 OANA MINCA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 February 2006 - 06:43 PM

ART. 50 Codul Muncii:

Contractul individual de muncă se suspendă de drept în următoarele situaţii:
.............

B) concediu pentru incapacitate temporară de muncă;
.............

Asadar, este foarte clar ca pe perioada suspendarii CIM, angajatul nu mai beneficiaza de CO.



#26 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 09 February 2006 - 06:54 PM

art.50 invocat e rupt putin din context. Tot la lege scrie ca perioada de incapacitate temporara se impoziteaza, e considerata vechime in munca, deci sintagma "se suspenda" nu inseamna ca se-ntrerupe continuitatea ca si la concediile neplatite sau nemotivate. In plus, starea de boala e o situatie fortuita si nu e chiul. De ce aceasta pedeapsa cruda pt angajat? :lol:



#27 felycica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 February 2006 - 08:45 PM

Sincer, imi este mila de angajatii care sunt la mana unor contabili care interpreteaza legea in asemenea hal.
Cititi , fratilor, legea concediului de odihna si nu mai faceti atatea interpretari eronate.
Intelegeti o data, CONCEDIUL DE ODIHNA NU SE DIMINUEAZA PT.CONCEDIUL MEDICAL.
Concediul de odihna este un drept al fiecarui angajat care se acorda in functie de vechimea totala in munca. Daca s-ar diminua, legea ar mentiona in mod expres acest lucru, n-ar lasa sa interpreteze fiecare dupa bunul plac si in defavoarea angajatilor.
Cu regrete ...



#28 IOAN NUTU SUTEU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:SIGHISOARA
  • Interests:COLABORARE-INFORMARE

Postat 10 February 2006 - 09:21 PM

am si eu o opinie-concediu de odihna se acorda la timpul prestat efectiv la care se calculeaza indemnizatia respectiva,iar pentru CM se calculeaza indemnizatie separat - cred ca nu poti calcula un stat de plata pt concediu pentru o perioada care nu s-a lucrat si pentru care s-a platit incapacitatea de boala.Ce spuneti ?



#29 felycica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 February 2006 - 09:15 PM

CONCLUZIE:
Este f.periculos si derutant sa intri pe acest forum.
Va place si probabil aveti si timp "sa bateti apa-n piua".
Aici , fiecare-si da cu parerea, parca ati fi in Parlament si vreti sa "imbunatatiti" o lege.
PRECIZARE:
Legea a fost adoptata si se aplica de ceva vreme. Nu va mai imbatati cu vorbele, nu mai rastalmaciti sensul ei.Aplicati-o si atat!
Succes!



#30 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 February 2006 - 11:07 PM

felycica, observ ca si tu ai timp sa iti dai cu parerea cat de periculos si derutant este acest forum.



#31 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 February 2006 - 02:48 PM

felycica, eu personal consider ca meriti un mic avertisment pt tonul folosit!

si ca sa vezi ca nu vorbesti la pereti poate ne spui si care este legea despre care vorbesti pt ca
- Legea nr. 6/1992 privind concediul de odihnă si alte concedii ale salariatilor, publicată in Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 16 din 10 februarie 1992;
este abrogata prin codul muncii

asa ca singurele prevederi valabile sunt cele din codul muncii si care sunt celputin interpretabile

parerea mea este ca la tribunal ar castiga angajatorul care diminueaza, asa ca fiecare firma face cum vrea, eu stiu firme mari care nu diminueaza decat in cazuri evidente, perioada lunga, maternitate+cic etc






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL