Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu de odihna - diminuat din cauza concediilor medicale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu de odihna - diminuat din cauza concediilor medicale

30 replies to this topic

#1 IoanZ

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 January 2006 - 11:34 AM

Stimati confrati,

as dori sa va supun atentiei urmatoarea problema: daca un salariat are un concediu anual de 21 zile si a avut probleme medicale - concediu medical de 2 luni calendaristice, cat ar trebui sa aiba concediul de odihna pe tot anul? se recalculeaza perioada lucrata la 10/12*21 => 18 zile concediu de odihna?

va multumesc anticipat.



#2 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 27 January 2006 - 12:03 PM

Pai nu se recalculeaza. Raman 21 zile. Se presupune ca in concediul de odihna te relaxezi :) , pe cand in concediul medical suferi :( .

Sanda



#3 filipa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 27 January 2006 - 12:25 PM

Codul Muncii - art.140 , alin 2. - concediul de odihna se acorda direct proportional cu timpul lucrat . In timpul lucrat nu intra concediile medicale .
Asa cum a zis distinsa mea colega concediul de odihna este diminuat daca respectivul salariat are concedii medicale in acel an



#4 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 27 January 2006 - 12:40 PM

Pai daca esti in concediul de boala nu inseamna ca intrerupi contractul de munca!. Doar platesti impozite pe indemnizatiile de boala... Plus ca intra in stagiile de cotizare, vechime in munca, etc. Deci concediul de boala nu afecteaza nr zile concediu odihna.



#5 filipa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 27 January 2006 - 12:46 PM

Pai daca spune - timpul efectiv lucrat - cat timp esti in concediu medical nu lucrezi , te refaci dupa boala



#6 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 27 January 2006 - 12:55 PM

Fireste fiecare procedeaza cum considera.
Dar Codul Muncii la articolul pe care il mentionezi, nu vorbeste de "timpul efectiv lucrat"...
ci spune asa:
"2)Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil, este prevazuta în contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata într-un an calendaristic."

Exprimarile difera... sensul de asemenea...
Proportional cu activitatea prestata" inseamna ca daca ai lucrat 10 luni la un angajator, si 2 luni la altul... fiecare angajator iti plateste partea care-i corespunde.



#7 filipa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 27 January 2006 - 01:08 PM

M-am exprimat eu gresit cand am spus timpul efectiv lucrat , asa este cum spuneti dvs - activitatea prestata - eu inteleg ca prestez activitate nu stau in CM .
Firma la care lucrez are auditor o alta firma foarte mare din Romania si nu au avut nimic impotriva la modul in care calculam concediile de odihna
Sa ma insel asa de tare ?



#8 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 27 January 2006 - 01:19 PM

Sunt doua tipuri de concedii diferite. Nu vad de ce s-ar influenta unul pe altul, si nici nu am gasit scris nicaieri asa ceva. Codul Muncii lasa loc de interpretari la partea aceasta. Ideea e, parerea mea, daca te angajezi la jumatatea anului, nu vei beneficia de 20 zile de concediu de odihna. Cred ca la asta se refera Codul Muncii. Nu mi se pare deloc normal sa se scada din c de odihna zilele in care ai fost in CM. Asta ar insemna ca nu avem voie sa ne imbolnavim, doamne fereste, nici macar o saptamana pe an pentru ca automat, pentru acea saptamana nu mai beneficiez de concediu de odihna. Personal mi se pare un abuz ceea ce faceti cu concediul de odihna al angajatilor, cei care scadeti din acesta CM. :)
Sanda



#9 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 27 January 2006 - 01:22 PM

Poate ca nu au observat...
Eu asa procedez. Poate ca ar trebui si alte pareri.
De vreme ce e un venit impozabil, iar Concediul de boala e un drept al angajatului si se ia ca perioada de stagiu, vechime... atunci nu mi se pare logic sa afecteze numarul zilelor de concediul de odihna. Mai presupun si ca evenimentul imbolnavirii nu e un act voluntar, ci ceva de genul "nu am incotro", se intimpla si e normal...
Asa inteleg eu... Dar astea sunt deja speculatii. Poate sunt si pareri mai avizate... Le asteptam! :)



#10 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2006 - 01:34 PM

Eu am sunat la ITM sa intreb cum este corect si inspectoarea de serviciu mi-a raspuns ca este o problema controversata chiar si la ei si ca cel mai bine ar fi sa fac o intrebare in scris la ei pentru a avea un raspuns oficial, dar ca parerea ei este ca se ia in calcul numai perioada lucrata. Ca intotdeauna ei lanseaza un nou subiect de adanci meditatii pentru noi cei care trebuie sa aplicam ceea ce nu coreleaza ei.



#11 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 27 January 2006 - 02:10 PM

Sunt de acord cu S_anda.
Mai ales ca, la art. 141 alin.3 din Legea 53/2003, Monitor Oficial nr. 72/2003, se spune: angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.
Art.139 alin 2: dreptul la concediul de odina anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari, limitari. Consider ca modul vostru de calcul este o limitare. Boala nu intervine la cerere.
Firma care va auditeaza ar trebui sa ceara raspuns scris de la ITM.
Tine-ne la curent cu evolutia situatiei, te rog.
mdtru



#12 daiana_06

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 27 January 2006 - 02:31 PM

Si eu calculez concediul de odihna doar la perioada prestata. Concediul medical este o suspendare a contractului de munca. Suspendarea presupune suspendarea prestarii muncii, deci pentru ea nu beneficiezi de concediul de odihna.

Stiu ca boala nu intervine la cerere, dar vi se pare corect ca cineva care are medical 6 luni, sa solicite 21 de zile CO anual la fel ca cel care a lucrat tot anul? Sau daca de exemplu a avut concediu fara plata (care este tot o suspendare) 2 luni, sa beneficieze tot de 21 de zile?

Daca insa in contractul de munca sau colectiv se negociaza si acordarea CO in aceste situatii, atunci e ok.



#13 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 27 January 2006 - 02:49 PM

Atunci daca imi iau concediu de studii, fara plata, 1 luna si 2 saptamani intr-un an (pentru licenta si examene din sesiuni) inseamna ca la vara nu mai merg in concediu? :roll: Sau ma rog nu mai am atatea zile de concediu? Oricum, problema ridicata de IoanZ era daca se diminueaza C de odihna cu CM, lucru care nu mi se pare corect.
Sanda



#14 IoanZ

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 January 2006 - 04:45 PM

va multumesc pentru opinii - si mie mi s-a parut "abuz" recalcularea concediului de odihna - dar as mai avea un comentariu, acum ca am recitit mai cu atentie Codul Muncii: atunci cand se spune ca se acorda "proportional cu timpul lucrat" poate sa insemne si ca se poate mari perioada de concediu daca angajatul respectiv a lucrat peste program sa zicem cumulat 1 luna de zile intr-un an cu 1 sau 2 zile?



#15 daiana_06

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 27 January 2006 - 05:31 PM

Vad ca problema este privita numai din perspectiva angajator-salariat si de aceea se trage concluzia ca este un abuz, ca si cum ar fi vina angajatorului ca un salariat se imbolnaveste. Dar din perspectiva salariat-salariat (adica unul care sta acasa in medical si unul care munceste) nimeni nu are un punct de vedere?



#16 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 27 January 2006 - 06:19 PM

Nu cred ca angajatorul e defavorizat in ceea ce priveste concediul de odihna atunci cind acesta ar trebui diminuat. In fond, tot angajatorul plateste si mare parte din concediile medicale. In afara afectiunilor dobindite pe termen lung si foarte lung, majoritatea foilor de boala se refera la boli obisnuite, temporare, ce sunt platite din fondul angajatorului.
Pe de alta parte, se presupune ca angajatul NU POATE lucra, si nu ca nu doreste sa lucreze. Nu a ales angajatul sa se imbolnaveasca. E un fapt normal si e dreptul sau sa beneficieze de concediul de boala. Concediul de odihna e altceva. Mi se pare o discriminare sa-i afectezi omului durata concediului de odihna.



#17 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 30 January 2006 - 08:31 AM

Parerea mea din punctul de vedere angajat-angajat e urmatoarea. Daca stai acasa bolnav in pat o saptamana, cum te intorci la serviciu? Linistitt, odihnit dupa ce ai tras de boala atatea zile? Asta mie nu mi se pare deloc odihna. Cel putin dupa cum vad eu, cineva care pleaca in concediu medical, din punctul de vedere al colegilor pleaca la distractie, odihna si voie buna. Nu e chiar asa. Privit din acest punct de vedere, intr-adevar, cine pleaca in CM nu ar mai merita si CO. Dar din pacate lucrurile nu stau chiar asa. Imi pare foarte rau sa vad ca asta e mentalitatea abordata de romani. Mai avem drum lung de parcurs...
Sanda



#18 daiana_06

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 30 January 2006 - 11:41 AM

Obiectiv vorbind, legea e foarta clara pentru mine: CO se acorda pt activitate prestata, iar in concediu medical nu se presteaza activitate

Subiectiv vorbind, mentalitatea romanilor este de a-si rezolva alte probleme in concediul medical decat cele de sanatate. Acest lucru il constat in fiecare luna (si a fost prezentat si in media de cateva ori). Din pacate, majoritatea salariatilor care chiar au probleme de sanatate (si ma refer la cele obisnuite si nu la urgente medico-chirurgicale) nu isi iau concediu, ci vin la lucru.



#19 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 30 January 2006 - 06:59 PM

daiana_06 a spus:

Obiectiv vorbind, legea e foarta clara pentru mine: CO se acorda pt activitate prestata, iar in concediu medical nu se presteaza activitate

Subiectiv vorbind, mentalitatea romanilor este de a-si rezolva alte probleme in concediul medical decat cele de sanatate. Acest lucru il constat in fiecare luna (si a fost prezentat si in media de cateva ori). Din pacate, majoritatea salariatilor care chiar au probleme de sanatate (si ma refer la cele obisnuite si nu la urgente medico-chirurgicale) nu isi iau concediu, ci vin la lucru.

CO se acorda pentru activitatea prestata, e ok. daiana_06! si mai departe ai dreptate cand afirmi ca in CM nu se presteaza activitate, insa omiti faptul ca perioada respectiva nu este voit lipsita de activitate ci ca urmare a unei boli care este platita (de angajator si din BASS). De asemenea perioada respectiva este considerata vechime in munca la calcularea pensiei. In concluzie desi nu s-au prestat activitati lucrative in perioada CM, aceasta nu da dreptul de a diminua CO. Mai mult chiar in cazul in care salariatul se afla in CO si se imbolnaveste beneficiind de CM se suspenda CO pe perioada cat se afla in CM, zilele neefectuate din CO reprogramandu-se. Durata CO se poate reduce doar in cazuri de inactivitate imputabile salariatului



#20 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 30 January 2006 - 07:54 PM

eu am avut cm in 2001 si la calculul puncatujului cas(pentu pensie) nu mi s-a luat in calcul acea perioada...am fisa, iar co a fot diminuat corespunzaror






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL