Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
donatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


donatie

9 replies to this topic

#1 Nic03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 27 January 2006 - 02:47 PM

Donatiile sunt cheltuieli deductibile la calculul impozitului pe profit?



#2 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 27 January 2006 - 04:23 PM

In conditiile in care sunt asimilabile cheltuielilor cu sponsorizarea potrivit legii privind sponsorizarea(L32/1994), in genere in conditiile in care este incheiat un contract, atunci se scad din impozitul pe profit datorat pana la valoarea cea mai mica reprezentand fie trei la mie din cifra de afaceri fie 20% din valoarea impozitului pe profit(art. 21 alin. 4 lit. p din CF si punctul 49 cu 1 din norme unde e si un exemplu edificator)




#3 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 27 January 2006 - 05:17 PM

http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...ghlight=donatii



#4 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 03 February 2006 - 12:09 AM

Ca sa lamurim odata pt.totdeauna problema cu donatiile si impozitul/profit:

Donatiile facute de platitori de impozit/profit sunt chelt.neded. pt. ca, asa cum spune apf in finalul linkului de mai sus, sunt cheltuieli care nu sunt efectuate in scopul obtinerii de venituri.
Asta deoarece, daca in schimbul sponsorizarii exista o contrapartida (publicitatea, popularizarea numelui celui ce a facut sponsorizarea = element ce duce la cresterea veniturilor), in cazul donatiei nu exista o contrapartida. Donatia este un act unilateral. Cel ce o primeste nu are nici o obligatie, in afara celei de a o accepta.

Si la cursul de la Brasov s-a confirmat aceasta interpretare.

Daca donatia nu este inclusa la chelt.neded. nu inseamna ca este o chelt.ded. Societatile comerciale se cheama asa pt. ca au drept scop final inregistrarea unui profit, adica venituri superioare cheltuielilor ocazionate de obtinerea acestora.
Donatiile nu duc la obtinerea de venituri.
De aia nu sunt deductibile.



#5 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2006 - 12:45 AM

Decat sa facem o donatie putem alege varianta mecenat. Din cate stiu eu mecenatul este tot un fel de donatie dar in forma autentica incheiata cu o persoana fizica. Nici mecenatul nu este efectuat in scopul obtinerii de venituri si totusi este deductibil potrivit legii.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#6 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 03 February 2006 - 01:21 AM

Mecenatul nu este o donatie.
Este un alt tip de contract de sponsorizare, prevazut expres la Art. 1 alin.(3) din Legea sponsorizarii 32/1994.

La fel ca la sponsorizare, mecena are dreptul, iar beneficiarul contractului de mecenat are obligatia sa faca cunoscut numele mecena in cadrul manifestarii activitatii desfasurate prevazute in contract.

Si sponsorizarea si mecenatul nu sunt chelt.ded., ci chelt.neded. in intregime.
Ele ajusteaza nu baza impozabila (profitul impozabil), ci impozitul calculat cu considerarea lor drept chelt.neded., ajustare ce se face in limitele stiute.



#7 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2006 - 02:33 PM

Imi permit sa te contrazic asupra acestei probleme. Am luat la citit din nou legea sponsorizarii si nu se precizeaza niciunde ca beneficiarul in cazul contractului de mecenat are vreo obligatie. Spune-mi te rog ca nu am innebunit ....

Te mai uiti o data peste ce am atasat?

LEGE nr. 32 din 19 mai 1994
privind sponsorizarea
(actualizata pana la data de 22 octombrie 2001*)
ART. 1
(1) Sponsorizarea este actul juridic prin care doua persoane convin cu privire la transferul dreptului de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare pentru sustinerea unor activitati fara scop lucrativ desfasurate de catre una dintre parti, denumita beneficiarul sponsorizarii.
(2) Contractul de sponsorizare se incheie in forma scrisa, cu specificarea obiectului, valorii si duratei sponsorizarii, precum si a drepturilor si obligatiilor partilor.
(3) Mecenatul este un act de liberalitate prin care o persoana fizica sau juridica, numita mecena, transfera, fara obligatie de contrapartida directa sau indirecta, dreptul sau de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare catre o persoana fizica, ca activitate filantropica cu caracter umanitar, pentru desfasurarea unor activitati in domeniile: cultural, artistic, medico-sanitar sau stiintific - cercetare fundamentala si aplicata.
(4) Actul de mecenat se incheie in forma autentica in care se vor specifica obiectul, durata si valoarea acestuia.
(5) In cazul sponsorizarii sau mecenatului constand in bunuri materiale, acestea vor fi evaluate, prin actul juridic incheiat, la valoarea lor reala din momentul predarii catre beneficiar.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#8 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 04 February 2006 - 01:29 AM

N-ai innebunit. Sigur.
E drept ca in lege nu e prevazuta nici o obligatie pt.benef.mecenatului.
Exista prevazut numai dreptul sponsorului sa aduca la cunostinta publicului etc.

Dar... in cuprinsul celor 2 modele de contract de mecenat pe care le ofera Lege4, aceasta obligatie exista.
Asta, coroborat cu faptul ca despre mecenat nu se vorbeste decat (putin) in legea sponsorizarii, m-a determinat sa asimilez mecenatul sponsorizarii.
Probabil ca n-am dreptate. Un avocat ne-ar lamuri.
Postez mai jos cele 2 modele de contract de mecenat.

Dar chestia asta nu e relevanta deloc pentru problema expusa aici.
Era vorba de donatii si am expus motivele pt.care acestea sunt considerate neded.
Tu ai zis ca mecenatul:
- e o altfel de donatie - ceea ce e fals, pt.ca donatia e un contract unilateral, pe cand mecenatul e bilateral
- nu e o chelt.efectuata in scopul obtinerii de venituri - ceea ce e adevarat, daca nu il asimilam sponsorizarii (si ramane de vazut daca se poate face aceasta asimilare)
- e o chelt.ded. - ceea ce nu e adevarat, pt.ca e total neded., ca si sponsorizarea, doar ca se scade din impozit (ceea ce tb.sa recunosti ca e altceva).

Pun punct aici.

MODEL 1

CONTRACT DE MECENAT


I. PĂRȚILE CONTRACTANTE
Între:
Art. 1. S.C. ................... S.R.L., cu sediul în ......................, str. .........., nr. ........, bl. ......., sc. .... ap. ...., sector ........., înregistrată la Registrul Comerțului sub nr. .............., având codul fiscal nr. .......... și contul nr. ........... deschis la ............, reprezentată prin dl. ......... în calitate de Director, denumită în continuare MECENA
și
Art. 2. Dl./D-na ....................., domiciliat în ......................, str. .............. nr. ....., et. ...., ap. ...., sector ......, identificat cu B.I. seria ....., nr. .........., denumit în continuare BENEFICIAR.
II. OBIECTUL CONTRACTULUI
Art. 3 Obiectul prezentului contract îl constituie sponsorizarea de către MECENA cu materiale necesare activității de pictură exercitată de BENEFICIAR și anume: ...................................................................
III. TERMENUL CONTRACTULUI
Art. 4. Prezentul contract se încheie pe termen de ...... și intră în vigoare de la data semnării lui.
IV. OBLIGAȚIILE PĂRȚILOR CONTRACTANTE
Art. 5. BENEFICIARUL are obligația de a folosi materialele ce constituie obiectul prezentului contract numai în scopul realizării activității de pictură.
BENEFICIARUL este obligat să specifice numele sponsorului cu ocazia participării la evenimente culturale.
Art. 6. MECENA are obligația de a remite BENEFICIARULUI lunar materialele ce constituie obiectul mecenatului.
V. DISPOZIȚII FINALE
Art. 7. Modificarea prezentului contract poate fi făcută numai în scris, prin acordul ambelor părți, sub forma unui act adițional.
Art. 8. Prezentul contract a fost încheiat astăzi ....................., în 2 (două) exemplare, câte unul pentru fiecare parte.


MECENA
BENEFICIAR,


MODEL 2

CONTRACT DE MECENAT


I. PĂRȚILE CONTRACTANTE
Între:
Art. 1. S.C. ................... S.R.L., cu sediul în ......................, str. .........., nr. ........, bl. ......., sc. .... ap. ...., sector ........., înregistrată la Registrul Comerțului sub nr. .............., având codul fiscal nr. .......... și contul nr. ........... deschis la ............, reprezentată prin dl. ......... în calitate de Director, denumită în continuare MECENA
și
Art. 2. Dl./D-na ....................., domiciliat în ................., str. .............. nr. ....., et. ...., ap. ...., sector ......, identificat cu B.I. seria ....., nr. .........., denumit în continuare BENEFICIAR.
II. OBIECTUL CONTRACTULUI
Art. 3. Obiectul prezentului contract îl constituie transferul către BENEFICIAR a dreptului de proprietate asupra unui pian de concert marca ...................., în vederea exercitării de către acesta a activității sale concertistice.
III. TERMENUL CONTRACTULUI
Art. 4. Prezentul contract se încheie pentru o durată de ............ ani, cu posibilitatea prelungirii acestuia în cazul în care BENEFICIARUL își continuă activitatea concertistică.
IV. OBLIGAȚIILE PĂRȚILOR CONTRACTANTE
Art. 5. BENEFICIARUL are obligația de a folosi instrumentul ce face obiectul acestui contract numai în scopul realizării activității sale concertistice.
BENEFICIARUL este obligat să specifice numele sponsorului cu ocazia participării la concursuri muzicale.
Art. 6. MECENA are obligația de a remite BENEFICIARULUI instrumentul ce face obiectul acestui contract, la data semnării acestuia de către părți.
V. DISPOZIȚII FINALE
Art. 7. Modificarea prezentului contract poate fi făcută numai în scris, prin acordul ambelor părți, sub forma unui act adițional.
Art. 8. Prezentul contract a fost încheiat astăzi ....................., în 2 (două) exemplare, câte unul pentru fiecare parte.


MECENA
BENEFICIAR,



#9 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2006 - 10:11 PM

Revin cu o rectificare, stiu ca mecenatul este nedeductibil urmand sa fie scazut din impozit, la repezeala m-am exprimat defectos.
In ceea ce priveste regimul juridic, pot sa-ti spun ca anul acesta am avut doua astfel de contracte, ambele avand caracter filantropic, la momentul respectiv am studiat problema( cu ajutorul dep.juridic) si din cate imi amintesc in contracte nu era prevazut ca beneficiarul ar avea vreo obligatie. Trebuie sa aprofundez un pic problema si promit ca voi reveni sa mai discutam pe marginea acestui subiect, daca binentels nu ai nimic impotriva.
Din ce lege spuneai ca ai cele 2 modele de contracte?
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#10 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2006 - 10:49 PM

Cum inregistrez diferenta din impozitul pe profit pe care o scad prin deducerea sposorizarii? Am inteles ca reprezinta facilitate fiscala si ar trebui pusa in rezerve insa nu mi-e clar ce inregistrari trebuie sa fac.
Multumesc celor ce vor dori sa ma sfatuiasca.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL