Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Mic ghid de infiintare PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Mic ghid de infiintare PFA

32 replies to this topic

#1 Mojo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Oradea

Postat 03 February 2006 - 02:22 PM

Salut

Tocmai sunt in proces de infiintare PFA, si m-am gandit sa-mi impartasesc experientele cu voi. Stiu ca mie mi-ar fi prins bine aceste informatii. Am atasat un fisier pdf, sub forma de tabel cu actele necesare, locul de unde se obtin, durata si costurile acestora. Ar fi bine daca cei care isi infiinteaza PFA (sau au facut-o recent) ar venii cu corecturi-modificari-adaugari sa compilam un fel de "Mic ghid de infiintare PFA", care sa acopere si diferentele regionale, de tip de activitate, sau modificarile legislative ulterioare.
Lista mea nu este completa, mai trebuie sa-mi fac contractul cu CAS si sa-mi cumpar facturier, chitantier, etc. Dupa rezolvare acestora voi aduce la zi datele din tabel.

Numai bine,

Sorin

Fisiere atasate





#2 molky

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 03 February 2006 - 04:54 PM

nu pot deschide. cum ar trebui sa fac?




#3 Isabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alexandria

Postat 03 February 2006 - 04:58 PM

iti multumim mie chiar cred ca-mi va fi de folos pentru ca vreau sa deschid un pfa si sa fac o sala de fitnes,dar nu pot sa-l deschid
te rog ajuta-ma



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2006 - 05:10 PM

sorin, ai avut o idee de nota 10+. si eu iti multumesc.

dragilor, eu pot deschide fisierul ca am ultima versiune de adobe. luati-o si voi de la www.adobe.com ca sa rezolvati problema. pana nu am facut asa nici eu nu am putut descarca nici un fisier pdf.



#5 Isabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alexandria

Postat 03 February 2006 - 05:39 PM

Si totusi , nu exista alta posibilitate ...va rog



#6 Mojo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Oradea

Postat 03 February 2006 - 06:59 PM

Pentru cei care au probleme cu varianta pdf am pus fisierul si in format doc (Word).
Va recomand totusi sa instalati Adobe Acrobat Reader : http://www.adobe.com.../readstep2.html . Este un format foarte raspandit.

Sorin



#7 Isabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alexandria

Postat 13 February 2006 - 01:17 PM

Nu reusesc sa fac nimic , va rog sa mi le trimite-ti pe mail.
claudiavijiala@yahoo.com,
Va rog am mare nevoie de ajutor.
Si poate stiti si pentru o sala de fittnes ce autorizatii de functionare imi trebuie. ( sanepid, pompieri,etc) .
multumesc din suflet



#8 V V

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2006 - 03:39 PM

Mai am si eu o intrebare (am cautat si nu am gasit raspunsul pe forum): in legea 300/2004, se spune (articolul 8 ) ca :

Citeaza

Autorizatia pentru desfasurarea de catre persoane fizice a unor activitati economice in mod independent,[...] se elibereaza, la cerere:
a) [...]
B) in cazul desfasurarii activitatii in contextul prestarii de servicii, de catre primarii comunelor, oraselor, municipiilor, respectiv ai sectoarelor municipiului Bucuresti, in a caror raza teritoriala solicitantii vor presta activitatile respective.

Asta ce inseamna? Eu o sa am contract cu o firma - ma adresez primariei din sectorul unde are sediul firma respectiva? (e aiurea, trebuie sa obtin autorizatia inainte de a avea semnat contractul propriu-zis). Sau imi declar eu un "sediu" al meu, si ma adresez primariei din "sediul meu"? Asta ar avea ceva sens - dar aici vine a doua intrebare: trebuie neaparat sa am domiciliul acolo? Sau viza de resedinta e suficient? Ca nu mi-as schimba acum toate actele (buletin, permis, pasaport, etc. etc.)
In varianta a doua - imi trebuie acceptul vecinilor? (din lista de acte nu reiese ca ar fi necesar, dar stiu ca trebuia acceptul vecinilor ca sa-ti faci o firma intr-un bloc, nu stiu daca e la fel si cu PFA).
Multumesc anticipat.



#9 anomis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 203 Postari:
  • Location:TM

Postat 13 February 2006 - 04:31 PM

V V a spus:

Asta ce inseamna? Eu o sa am contract cu o firma - ma adresez primariei din sectorul unde are sediul firma respectiva? (e aiurea, trebuie sa obtin autorizatia inainte de a avea semnat contractul propriu-zis). Sau imi declar eu un "sediu" al meu, si ma adresez primariei din "sediul meu"? Asta ar avea ceva sens - dar aici vine a doua intrebare: trebuie neaparat sa am domiciliul acolo? Sau viza de resedinta e suficient? Ca nu mi-as schimba acum toate actele (buletin, permis, pasaport, etc. etc.)
In varianta a doua - imi trebuie acceptul vecinilor? (din lista de acte nu reiese ca ar fi necesar, dar stiu ca trebuia acceptul vecinilor ca sa-ti faci o firma intr-un bloc, nu stiu daca e la fel si cu PFA).
Multumesc anticipat.
Autorizatia ta nu are nici o legatura cu sediul firmei cu care lucrezi. Nici macar nu esti obligat sa lucrezi cu o singura firma. Daca tot iti faci PFA, vei putea incheia contracte cu cite firme vrei tu.
Ca la firme, si la PFA iti trebuie un "sediu" declarat pe autorizatie. Nu e obligatoriu ca acest sediu sa fie domiciliul tau. Iti trebuie un act din care sa reiasa ca poti desfasura acolo activitatea de PFA. Daca nu vrei sa alergi dupa acceptul vecinilor, fa un contract de inchiriere cu cineva care sta la casa si care e de acord sa "functionezi" la el in chirie.



#10 V V

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2006 - 04:36 PM

Ok, deci daca e apartamentul meu personal (dar nu am buletinul mutat pe adresa respectiva), totul e ok, nu?
[edit] Scuze, acum am citit complet :oops: ("la casa") - asta e, o sa alerg dupa acceptul vecinilor. Sunt simpatici, nu cred ca o sa-mi faca probleme :)



#11 karl_holcroft

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 21 February 2006 - 08:55 AM

Buna dimineatza,
Ii multumesc lui Sorin ptr ideea excelenta de a fi propus acest subiect al PFA.Am si eu niste probleme ptr rezolvarea carora indraznesc sa va solicit ajutorul:as avea nevoie de niste indrumari privind modul de conducere a contabilitatii unui PFA,care ar fi cheltuieli deductibile, care nu, problema salariiilor la un PFA-de ex in reg jurnal de ncasari si plati am sau nu voie sa evidentiez - de ex: data 25.05 -plata salariu- cu val de sa zicem 1500?Eu imi aduc aminte ca ERA posibil dar acum...
Poate sa ma ajute cineva?
Multumesc



#12 levi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Reghin

Postat 22 February 2006 - 03:20 PM

Articolul 7 pct. 3 din OMFP1714/2005 MO 1042/23.11.2005 se abroga art. 3 alin 1 din OMFP 2055/1998 , de unde reiese cu nu se mai folosesc monetarele in cazul unitatilor din comertul cu amanuntul
Ajunge Raportul de inchidere zilnica pentru inregistrarea veniturilor?



#13 anomis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 203 Postari:
  • Location:TM

Postat 27 February 2006 - 10:33 AM

levi a spus:

Articolul 7 pct. 3 din OMFP1714/2005 MO 1042/23.11.2005 se abroga art. 3 alin 1 din OMFP 2055/1998 , de unde reiese cu nu se mai folosesc monetarele in cazul unitatilor din comertul cu amanuntul
Ajunge Raportul de inchidere zilnica pentru inregistrarea veniturilor?
Ce legatura are intrebarea ta cu subiectul in care ai postat ?? :shock:
Inaninte de a posta o intrebare DA O CAUTARE (chestia cu monetarele sigur s-a discutat pe alt subiect), iar daca tot nu esti lamurit, incearca sa pui intrebarea la un subiect adecvat problemei tale...



#14 lucianm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2006 - 05:32 PM

multumim mojo
si eu sunt in curs de infiintarea PFA si desi am trecut de unii pasi, apreciez gestul tau si cred ca ma ajuta!



#15 jenimarica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informatii

Postat 06 March 2006 - 08:03 PM

ca tot am discutat cu voi de toate problemele pe care le-am intampinat va pot spune si o bucurie , sunt acum colaboratoare cu o banca de renume international si va pot sfatuii cum sa economisiti si sa castigati de la stat niste bani.

nu ezitati sa ma contactati :

astept cu interes intrebarile voastre.


e-mail; jenimarica71@hotmail.com

tel . 0722.260.610



#16 V V

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2006 - 07:35 PM

Mai am cateva intrebari, care cred ca au locul tot aici:
- Cum arata 'acordul vecinilor' - trebuie un formular specific? (am inteles ca-ti tb. acordul vecinilor pt. sediul social)
- Unde se merge dupa pasii astia pentru CASS, pensii?
-Ce faci daca vrei sa iti faci CM pe PFA?



#17 V V

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2006 - 02:34 PM

Va rog ajutati-ma ca simt ca ma apuca disperarea :(
Ce *beep* *beep* de formular trebuie ca 'certificat medical'? Legea spune asa:

Citeaza

certificatul medical pentru persoana fizica, respectiv pentru fiecare membru
al asociatiei familiale, prin care se atesta ca starea sanatatii le permite
desfasurarea activitatii pentru care se solicita autorizatia, eliberat de medicul de familie sau de o unitate sanitara

Boon... acum eu am fost la medicul de familie, mi-a dat o adeverinta; nu a fost buna. M-au trimis inapoi sa cer de la medicul de familie CERTIFICAT (cica stie el ce certificat). Sufletu'. Nu stie. A vrut sa-mi dea unul in format A4 pe x pagini, da' pt. ala trebuia stampila angajatorului - deci era clar ca nu e ceea ce vreau. MI-au zis "poate trebuie certificatul A5, da' ala nu vi-l dam noi". Am mers la o policlinica, aia m-au trimis la psihiatru pt. A5. EU am vazut ca lumea zicea in general pe forumuri despre analize de inima & stuff - nimeni nu zicea de psihiatru.
Ce certificat trebuie de fapt? Ar trebui sa-l pot obtine de la medicul de familie, nu? Ca asa zice legea. Da' ce draq sa-i cer medicului de familie?
:smt010 :smt013 ](*,)



#18 Mojo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Oradea

Postat 20 March 2006 - 02:51 PM

VV se pare ca ori tu ai ghinion cu cei de la primarie ori eu am avut noroc. Si eu i-am cerut medicului de familie "certificat medical" si nu stia despre ce vorbesc. Mi-a dat o adeverinta medicala normala si cei de la primarie nu au obiectat.
Am mai citit pe un forum ca cineva si-a facut adeverinta la o clinica pentru 200.000. A trebuit sa-si faca parca analize de sange, plamani si inima.

Sorin



#19 V V

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2006 - 05:28 PM

it gets worse.... m-am dus la o clinica, dar aia m-au trimis la psihiatrie ca sa obtin certificatul respectiv :(
Eu nu am vazut pe nimeni sa fi fost trimis la psihiatrie pentru PFA pana acum, da' poate ca au intuit baietii din spital ceva :evil:



#20 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2006 - 11:45 PM

v v ai reusit? Esti de coma .. Probabil ca te-ai declarat PFA contabil
ca pt. a ne inscrie la acces la ceccar ,ne-a trebuit la toti o astfel de la adeverinta.
Stie el legiuitorul ca macar la start sa fi intreg la cap,ca dupa aia ,nu mai ai mult sa innebunesti.Oare or fi si alte meserii la fel de oropsite ca noi :smt017 [/b]






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL