Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
trecere de la micro la macro - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


trecere de la micro la macro

6 replies to this topic

#1 nitu denisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 153 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:muzica

Postat 05 February 2006 - 02:55 PM

spuneti-mi mie va rog daca am trecut de la micro la macro, cand calculez profitul impozabil mai adun la ct. 121 si ct 698? ( chelt de protocol, sponsorizare si altele nedeductibile sunt 0). am o suma mare in 698 ar insemna sa aplic 16% la toata aceasta suma, bineinteles plus 121 profit?
si inca o intrebare ? mai folosesc contul 441 sau folosesc un analitic 4418?
va multumesc.
denisa



#2 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 05 February 2006 - 03:05 PM

trecerea de la micro la macro se face incepind cu anul urmator celui in care nu mai indeplinesti conditiile sau daca prin optiune pana la 31.01 optezi din proprie initiativa pentru trecerea la macro.Nu are ce sa mai caute "698" in baza de calcul a impozitului pe profit, va fi 691 "chelt priv imp pe profit.




#3 nitu denisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 153 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:muzica

Postat 05 February 2006 - 03:15 PM

asta stiu, eu intrebam daca in ianuarie cand calculez impozitul pe profit, am trecut cu data de 01.01.2006 la macro, iau in calcul ct. 698 din decembrie sau trimestrial ca asa il declaram impozitul pe venit inainte. de 01.01.2006?
denisa



#4 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 05 February 2006 - 03:18 PM

balanta sintetica la 01012006 preia doar soldurile finale din anul precedent ce sa caute rulajul lui 698 din dec 2005 in calculul tau.impozitul pe profit se stabileste trimestrial nu lunar



#5 nitu denisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 153 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:muzica

Postat 05 February 2006 - 03:27 PM

dar daca a fost depusa in 010 mentiunea plata lunar la impoz pe profit eu nu treb sa-l calc acum pe ianuarie?
oricum multumesc pentru raspuns
denisa



#6 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 05 February 2006 - 03:50 PM

nitu denisa a spus:

dar daca a fost depusa in 010 mentiunea plata lunar la impoz pe profit eu nu treb sa-l calc acum pe ianuarie?
oricum multumesc pentru raspuns
1. Impozitul pe profit se plateste lunar doar de banci, celelalte persoane juridice calculeaza si platesc trimestrial
2. De unde ai rulaj in contul 698, nu ai inceput cu 0 anul 2006?



#7 nitu denisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 153 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:muzica

Postat 05 February 2006 - 04:19 PM

am inteles in sfarsit. multumesc mult pentru rabdare :)
denisa






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL