Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legea 507/17.11.2004 pt aprobarea OG 94/2004 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


legea 507/17.11.2004 pt aprobarea OG 94/2004

78 replies to this topic

#21 Catalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2004 - 04:02 PM

Te rog frumos Maryana sa-mi dai si mie link-ul de pe site-ul Camerei Deputatilor ca as vrea sa citesc si eu.
multumesc



#22 vio

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:iasi

Postat 25 November 2004 - 08:21 PM

Dar totusi in acest articol este vorba de un plafon? nu?

2. Alineatul 6 al articolului 5 va avea urmatorul cuprins:
"Sumele in numerar aflate in casieriile proprii ale persoanelor juridice [size=14][b]nu pot depasi la sfarsitul fiecarei zile plafonul
:roll:




#23 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2004 - 10:54 PM

vio a spus:

Dar totusi in acest articol este vorba de un plafon? nu?

2. Alineatul 6 al articolului 5 va avea urmatorul cuprins:  
"Sumele in numerar aflate in casieriile proprii ale persoanelor juridice [size=14][b]nu pot depasi la sfarsitul fiecarei zile plafonul  
:roll:
hmmm... incep sa ma enervez :evil: Simt ca vorbim degeaba si tot se mai gaseste cineva sa dea cu bata in balta :shock:



#24 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 November 2004 - 10:30 AM

:lol: lexus, calm!

vio, mama draga, citeste tot subiectul si vei intelege!

in legea de aprobare si modificare a ordonantei din care citezi, se abroga cele doua paragrafe privitoare la valoarea plafonului de casa si obligativitatea depunerii la banca. mai mult, cineva a povestit chiar si cum stam cu motivatia guvernului! adica nu e conform cu legislatia europeana si "vremurile noi"

ca tot vorbim de legislatia europeana, pe la ei tot contribuabilul declara jdemii de declaratii mai importante decat plata?



#25 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2004 - 02:47 PM

Si eu cred tot asta, ca nu mai este restrictie la plafonul de casa. Insa, am si eu o nedumerire: facturile mai mici de 50.000.000 lei nu pot fi platite prin casa partial, adica azi- 10.000.000, maine 20.000.000 etc. Eu am inteles din Legea 507, si chiar din O.G. 94 ca se face referire numai la facturile mai mari de 50.000.000 lei care nu se mai pot plati decat prin banca. Exista mai multe pareri, cum ca si facturile mai mici de 50 mil. lei nu mai pot fi fragmentate pentru plata prin casa, ci platesti o data prin casa de ex. 10 mil. si restul prin banca, adica nu mai multe plati partiale prin casa. Astept si alte pareri.



#26 Catalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 November 2004 - 01:59 PM

Am auzit cum ca a iesit o lege care anuleaza legea 507. Deci ramane plafonul de 50 mil. Inca nu stiu legea



#27 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2004 - 01:08 PM

eu nu am gasit nimic inca...

daca aflati ceva .... :roll:



#28 SANDA ILIUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 440 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2004 - 01:21 PM

Deocamdata nu a aparut nimic in MO.
Eu am actualizarea pana de 30.11.2004 si, nimic.
Daca apare ceva, va informam.
Ada



#29 maryana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:galati

Postat 02 December 2004 - 04:20 PM

Site-ul Camerei deputatilor este http://www.cdep.ro/pls/proiecte/
Aici gasiti legile care se discuta , se aproba sau nu. E interesant de urmarit.



#30 ionela ginghina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:galati

Postat 02 December 2004 - 05:07 PM

in legatura cu plafonul; am discutat astazi cu cineva de la Garda Financiara despre asta si m-a sfatuit sa pastrez plafonul de 20 mil. deocamdata; inca nu au aparut normele de aplicare ale legii; mai dureaza pana la sf. lui decembrie; oricum e clar ca prin lege se abroga aliniatul cu plafonul obligatoriu dar intra in vigoare dupa 30 zile.



#31 ionela ginghina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:galati

Postat 02 December 2004 - 05:07 PM

in legatura cu plafonul; am discutat astazi cu cineva de la Garda Financiara despre asta si m-a sfatuit sa pastrez plafonul de 20 mil. deocamdata; inca nu au aparut normele de aplicare ale legii; mai dureaza pana la sf. lui decembrie; oricum e clar ca prin lege se abroga aliniatul cu plafonul obligatoriu dar intra in vigoare dupa 30 zile.



#32 Catalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2004 - 05:09 PM

Dar de ce cel de 20 mil si nu 50 mil? Asa cum era ultima data?



#33 ionela ginghina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:galati

Postat 02 December 2004 - 05:33 PM

Imi cer scuze 50 am vrut sa scriu. Eu respect plafonul de 50 mil. din 4 oct si pana in prezent;si astept normele de aplicare ale legii in legatura cu eliminarea plafonului. voi cum faceti?



#34 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2004 - 05:43 PM

Copiez aici 2 raspunsuri la care subscriu :

LEXUS
Moderator

Data inscrierii: 30/06/2004
Mesaje: 110

Trimis: Mar 11 30, 2004 7:48 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------

cristid a scris:
Fiindca nu se face nici o referire in text consider ca la data publicarii ...


si acum vin eu carcotas si citez din un foarte bun prieten:
- Conform Legii 24/2004 republicata, art 10 "prim", legile intra in vigoare dupa 3 zile de la data publicarii in MO, daca in textul lor nu este prevazuta o alta data. Celelalte acte normative intra in vigoare la data publicarii in MO, daca nu se precizeaza altfel. Multumesc celor care m-au tras de maneca ..deci fiind vorba de o lege

SI


OLTEAN ZORITA
membru senior

Data inscrierii: 22/07/2004
Mesaje: 114

Trimis: Joi 12 02, 2004 11:11 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------

Precizez ca este vorba de Legea 24/2000, completata prin Legea 189/2004:"Intrarea an vigoare a actelor normative
Art. 10^1. - (1) Legile si ordonantele emise de Guvern an baza unei legi speciale de abilitare intra an vigoare la 3 zile de la data publicarii an Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, sau la o data ulterioara prevazuta an textul lor. Termenul de 3 zile se calculeaza pe zile calendaristice, ancepand cu data publicarii an Monitorul Oficial al Romaniei, si expira la ora 24,00 a celei de-a treia zi de la publicare.
(2) Ordonantele de urgenta ale Guvernului intra an vigoare la data publicarii an Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, sub conditia depunerii lor prealabile la Camera competenta sa fie sesizata, daca an cuprinsul lor nu este prevazuta o data ulterioara.
(3) Actele normative prevazute la art. 10 alin. (1), cu exceptia legilor si a ordonantelor, intra an vigoare la data publicarii an Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, daca an cuprinsul lor nu este prevazuta o data ulterioara. Atunci cand nu se impune ca intrarea an vigoare sa se produca la data publicarii, an cuprinsul acestor acte normative trebuie sa se prevada ca ele intra an vigoare la o data ulterioara stabilita prin text."
_________________



#35 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 02 December 2004 - 11:35 PM

Legat de acest subiect am adresat zilele trecute o intrebare Biroului de asistenta contribuabili din cadrul DGFP Constanta de unde am primit confirmarea ca nu mai exista plafon de casa limitat. Motivatia acestui act normativ o constituie UE si alinierea la legislatia comunitara.

Dar eu vin cu o alta intrebare. Stim ca sunt interzise platile fragmentate in numerar pentru facturile mai mari de 50 milioane lei. Dar cum definim "plati fragmentate in numerar"?
Caz concret:
1- Am de incasat/platit o factura de 90 milioane lei. Incasez/platesc 50 milioane lei cu o chitanta si diferenta cu op. E corect?
2- Pentru aceeasi factura incasez/platesc 50 milioane lei cu doua chitante (sau mai multe) si diferenta cu op. E corect?

La aceasta intrebare nu a stiut sa-mi raspunda nici inspectorul de la fisc. Mi-a recomandat sa fac o adresa in scris ca sa primesc raspunsul tot in scris.

Dar voi ce parere aveti?



#36 maneamircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 336 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 03 December 2004 - 01:09 PM

Eu zic cĂŁ textul este clar: "....Sunt interzise plĂŁĂŸile fragmentate Ăźn numerar cĂŁtre furnizorii de bunuri Âși servicii ,pentru facturile a cĂŁror valoare este mai mare de 50.000.000 lei "
Manea Mircea



#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2004 - 01:20 PM

maneamircea a spus:

Eu zic cĂŁ textul este clar: "....Sunt interzise plĂŁĂŸile fragmentate Ăźn numerar  cĂŁtre furnizorii de bunuri Âși servicii ,pentru facturile a cĂŁror valoare este mai mare de 50.000.000 lei "

Si eu zic la fel, Mircea !

O zi buna.



#38 raluca gavril

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:mizil

Postat 03 December 2004 - 03:00 PM

DOAMNA ALUPEI A SPUS CA ESTE CLAR TEXTUL LEGII- NU SE POT FACE PLATI FRAGMENTARE PT. FACTURI MAI MARI DE 50 MIL - ADICA POT PLATI CU CHITANTA 50MIL SI RESTUL CU OP SAU NU? NU ESTE CHIAR ATAT DE CLAR. :shock:



#39 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 03 December 2004 - 03:19 PM

Hai sa fim concisi:
1. Facturile cu valoare mai mare de 50 mil. lei nu se pot plati prin casa.
2. Daca avem o factura de ,for exemple, 70 mil. si achitam 50 mil. lei prin casa nu inseamna ca am fragmentat-o?
Un intreg este mai mare decit suma partilor sau 1 + 1 = 3



#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2004 - 03:21 PM

Buna, Raluca !

Nu poti face plati fragmentate IN NUMERAR pt. fact.> 50 mil. lei, zice legea ! Eu cred ca, daca platesti cum spui tu = 50 mil. numerar si restul cu OP se cheama ca ai fragmentat plata folosind si numerar, chiar daca este doar O SINGURA DATA. Marea majoritate a celor din forum au inteles asta ca si mine. Consider ca fact. > 50 mil. se pot plati fragmentat numai prin banca. In schimb, poti plati partial IN NUMERAR sau NR. + BANCA, doar fact. < 50 mil. lei.
Nu este prima oara cand se abordeaza acest subiect pe forum. Poti vedea si alte pareri daca accesezi icoana "cautare" si scrii cuvantul "plati" sau "plata"; iti vor aparea toate mesajele ce contin acest cuvant si, cu siguranta, vei gasi ce te intereseaza.

O zi buna.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL