Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legea 507/17.11.2004 pt aprobarea OG 94/2004 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


legea 507/17.11.2004 pt aprobarea OG 94/2004

78 replies to this topic

#41 raluca gavril

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:mizil

Postat 03 December 2004 - 03:23 PM

multumesc lui olteanu zorita :P pt. raspunsul foarte clar. acum sunt lamurita.



#42 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2004 - 04:06 PM

raluca gavril a spus:

DOAMNA ALUPEI A SPUS CA ESTE CLAR TEXTUL LEGII- NU SE POT FACE PLATI FRAGMENTARE PT. FACTURI MAI MARI DE 50 MIL - ADICA POT PLATI CU CHITANTA 50MIL SI RESTUL CU OP SAU NU? NU ESTE CHIAR ATAT DE CLAR. :shock:

Si, totusi, vezi si tu ca textul legii este clar ...
In plus, eu n-am fost de acord cu "plati fragmentare" cum zici tu, ci cu "plati fragmentate IN NUMERAR", ceea ce este o mare diferenta, Raluca ! Un DETALIU IMPORTANT, nu crezi ?

O zi buna.




#43 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 04 December 2004 - 02:02 AM

Distinsii mei colegi, lucrurile nu sunt atat de clare. O chitanta nu inseamna "plata fragmentata in numerar". Acelasi lucru se poate spune si despre sistemul cash&carry la care actul normativ face referire mai jos. Astfel, daca o factura are valoarea de 100.000.001 lei achiti numerar 100.000.000 lei si virezi 1 leu prin banca.
De ce trebuie sa fim noi "mai catolici decat papa"!?
Legea imi permite achitarea in numerar de maxim 50.000.000 lei. Apoi imi interzice achitarea fragmentata in numerar pentru facturi mai mari. Citit in context devine evident ca pot plati 50 mil. in numerar iar diferenta fara numerar.
V-am convins?



#44 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2004 - 01:27 PM

viorache a spus:

Legea imi permite achitarea in numerar de maxim 50.000.000 lei. Apoi imi interzice achitarea fragmentata in numerar pentru facturi mai mari. Citit in context devine evident ca pot plati 50 mil. in numerar iar diferenta fara numerar.
V-am convins?

Din pacate, NU ! Gresesti daca faci asa si controalele pe care le vei avea de acum inainte iti vor arata asta! Am si confirmarea Garzii Financiare pe acest subiect, asa ca te sfatuiesc sa-ti reconsideri interpretarea legii...
Succes !



#45 cerc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 04 December 2004 - 07:06 PM

***
"Putinii oameni care au avut ce sa ne invete au aflat ca suntem copii inteligenti. Ei au fost, din pacate, doar niste picaturi minuscule de apa intr-un desert al ignorantei." The Mentor



#46 SLY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 05 December 2004 - 06:47 PM

Din punctul meu de vedere, in spiritul limbii romane, textul de lege este foarte clar si anume:
1. daca am de achitat o factura cu valoare incepand de la 50.000.001 lei, nu o pot achita in numerar decat in totalitate, adica primind o singura chitanta cu valoarea integrala a facturii respective;
2. totodata, judecand in spiritul, dar si in litera legii, aceasta a fost emisa in vederea intaririi disciplinei finaciar-valutare, in concluzie anumite interpretari subiective nu isi au rostul si inca continui sa cred, nici locul.



#47 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2004 - 10:04 AM

cerc a spus:

Stimata Doamna aveti cumva o confirmare scrisa? :twisted:  
Asa cum bine se precizeaza "....Sunt interzise plĂŁĂľile fragmentate Ă®n numerar cĂŁtre furnizorii de bunuri Âşi servicii ,pentru facturile a cĂŁror valoare este mai mare de 50.000.000 lei " si nu "....Sunt interzise plĂŁĂľile Ă®n numerar cĂŁtre furnizorii de bunuri Âşi servicii ,pentru facturile a cĂŁror valoare este mai mare de 50.000.000 lei " :idea:  
Ce spuneti?

Ce am spus si pana acum.

Succes.



#48 Munteanu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2004 - 10:08 AM

Sly, te-ai grabit!
Facturile incepand cu 50.000.001 lei nu se pot achita in numerar decat daca sunt emise de magazinele cash in carry.



#49 SLY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 06 December 2004 - 10:20 AM

Cred ca ai dreptate Mihai! Nu pot achita cash o factura > de 50.000.000 lei decat in cazul platilor catre magazinele Cash&Carry.



#50 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 07 December 2004 - 09:25 PM

D-na Otilia, cu tot respectul dar o plata fragmentata in numerar presupune existenta a cel putin 2 chitante. Legiuitorul a stabilit ca se poate achita in numerar maxim 50 mil.lei. Pt. valori mai mari de 50 mil.lei ne ducea mintea sa "driblam" legea si sa sa taiem doua chitante, una pt.50 mil. si una pt. diferenta (considerand ca diferenta e mai mica de 50 mil.lei). Dar legea e clara in aceasta privinta stipuland interzicerea platilor "fragmentate in numerar", deci numai a celor fragmentate.
Nu poti numi o chitanta si un OP ca am "fragmentat in numerar" o factura.[/u]



#51 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2004 - 10:16 AM

Cu tot respectul, da asemenea, faci cum vrei. N-are rost sa reiau explicatiile pe care, se pare ca, nu le accepti nicicum. Nici pe ale mele, nici pe ale celorlalti (si nu putini) ce zic ca mine... Te rog sa ma scuzi, dar chiar n-are rost!

Bafta.



#52 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 08 December 2004 - 10:06 PM

Am vazut destule cazuri in viata de zi cu zi cand unul a avut dreptate iar ceilalti au gresit. De cand interpretarea corecta a unui text de lege este o chestiune de numar al celor ce interpreteaza?!
Vreau argumente logice.
Pana atunci bineinteles ca fac ce vreau.
Cu respect.



#53 Catalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2004 - 09:20 AM

As avea si eu o problema. Cineva a primit o fct d ela un furnizor in val de 3.500.000lei. Si i s-a emis o chitanta pt 500.000 si inca una pentru 3.000.000. In lege ca sunt interzise platile fragmentate pt facturile ce depasesc 50 mil. Dar cele sub 50? Se pot fragemta?
Multumesc



#54 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2004 - 09:22 AM

DA, Catalina.

O zi buna.



#55 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 December 2004 - 09:30 AM

viorache, eu cred ca ai dreptate cu interpretarea stricta a cuvintelor, adica scrie plati fragmentate in numerar, la plural
DAR
- e clar ca nu vor asta si cei in drept sa controleze vor fi dascaliti in consecinta si atunci ce alternative ai? contestezi si.... eu nu stiu ce se face daca contestezi, se ajunge la tribunal? si daca ajungi acolo e oricum o loterie, pe langa faptul ca iti omori neuronii. la asta se referea otilia cand iti spunea ca faci cum vrei, cred http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif
- eu cred ca daca se prind de aceasta interpretare, se va mentiona clar in niste norme ceva si gata cu subiectul asta.



#56 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2004 - 09:46 AM

viorache a spus:

Am vazut destule cazuri in viata de zi cu zi cand unul a avut dreptate iar ceilalti au gresit. De cand interpretarea corecta a unui text de lege este o chestiune de numar al celor ce interpreteaza?!.......

Numai ca, pe acest forum, majoritatea raspunsurilor sunt venite de la oameni care au suficienta carte si experienta pentru a sti ce vorbesc. Sa nu crezi ca suntem vreo adunatura de neprofesionisti care ne aflam in treaba dand solutii la probleme ce tin de conta si nu numai. De aceea zic ca, daca aici cei mai multi zic intr-un fel, poate n-ar fi lipsit de sens sa iei in consideratie ce spun.



#57 ConDor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 10 December 2004 - 11:30 AM

Si ca sa sintetizam :

1.Prin abrogarea alin. 6 si 7 ale art.5 din OG nr. 15/1996, conform Legii nr. 507/2004, s-a eliminat interdictia depasirii unui plafon de casa la sfarsitul zilei (plafon a carui valoare, pe parcursul timpului a avut mai multe modificari).

2.Pentru platile zilnice totale efectuate in numerar,catre persoane juridice, exista in continuare un plafon, conform ultimelor prevederi aprobate prin Legea 507/2004, de 100.000.000 lei (atentie în acest plafon intra si platile de avansuri de trezorerie !).

3.Pentru platile efectuate catre o singura persoana juridica, conform acelorasi reglementari, exista un plafon, stabilit actualmente la 50.000.000 lei, cu exceptia magazinelor cash & carry unde plafonul respectiv se ridica la 100.000.000 lei.

4.De asemenea se interzic platile fragmentate pentru facturile care depasesc 50.000.000 lei (respectiv 100.000.000 lei in cazul cash & carry).Aici sigur exista interpretari (daca analizam gramatical textul) dar recomandarea mea (din experienta) este ca, pentru a elimina riscul primirii unei amenzi pe aceasta tema, sa nu se faca nici un fel de plata partiala, in numerar, a facturilor care depasesc suma de 50.000.000/100.000.000 lei.



#58 ady_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 11 December 2004 - 10:43 PM

D-na Otilia,

de ce a mai fost nevoie de cuvantul fragmentate in lege, daca oricum nu poti plati o factura cu val. mai mare de 50.000.000?



#59 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2004 - 09:35 AM

ConDor a citat gresit legea , dar nici tu n-ai sesizat greseala (dupa atata timp si discutii) ! E vorba de plati fragmentate in numerar, pt. fact. > 50 mil. Evident, poti plati fragmentat PRIN BANCA !!!!!
o zi buna.



#60 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 13 December 2004 - 09:37 PM

ady_ro are dreptate: de ce mai trebuia scris in lege "fragmentat" daca, dupa unele interpretari, nu se poate plati numerar in nici un fel pt. f.mai mari de 50 mil.lei ?!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL