Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Nelamuriri declaratia 101 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Nelamuriri declaratia 101

25 replies to this topic

#21 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 08 February 2006 - 07:21 PM

cred ca cel mai bine o depunem pe 15.02.2006 si nu ne mai doare capul.
eu am declarat impozitul pe profit normal la trim 4. asa ca... vreau ca 101 sa fie la plata 0 (zero)



#22 florina contab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2006 - 09:48 PM

Instructiuni decl 101

1. Declaratia privind impozitul pe profit se completeaza si se depune anual de catre platitorii de impozit pe profit, dupa definitivarea impozitului pe profit, astfel:
a) pana la data de 15 februarie, inclusiv, a anului urmator celui de raportare, de contribuabilii care, pana la aceasta data au definitivat inchiderea exercitiului financiar anterior, de organizatiile nonprofit, precum si de contribuabilii care obtin venituri majoritare din cultura cerealelor si plantelor tehnice, pomicultura si viticultura.
Contribuabilii care au definitivat inchiderea exercitiului financiar anterior pana la data de 15 februarie inclusiv, a anului urmator celui de raportare, depun declaratia anuala de impozit pe profit, fara a declara in formularul 100 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat", pentru trimestrul IV al anului de raportare, o suma egala cu impozitul calculat si evidentiat pentru trimestrul III al aceluiasi an fiscal, respectiv pentru luna decembrie a anului de raportare, o suma egala cu impozitul calculat si evidentiat pentru luna noiembrie a aceluiasi an fiscal.
B) pana la termenul prevazut pentru depunerea situatiilor financiare pentru anul expirat, pentru contribuabilii platitori de impozit pe profit care nu se incadreaza la lit.a).
La completarea formularului se au in vedere prevederile Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, ale Hotararii Guvernului nr.44/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr.571/2003, privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si deciziile Comisiei fiscale centrale.


Deci termenul este 15.02 sau 31.03(bilant) . Data de 25.01 se trece automat de program pentru sumele negative cu scopul de a storna in fisa sintetica obligatia declarata (eventual) in 100.
De exemplu daca ai declarat in decl 100, 200 ron si cu ocazia inchiderii anului reiese ca ai de plata 50 ron , la rd 47 o sa ai -150 ron care trebuie stornati dar tot cu data de 25.02. cind era scadenta.




#23 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 09 February 2006 - 09:04 AM

mie la ultimul camp, de pe pagina 2, imi da exact impozitul calculat pentru anul 2005. este bine asa. sau trebuie sa fie 0. mentionez ca am calculat corect in fiecare trimestru si am depus si 100 corect.



#24 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 09 February 2006 - 01:16 PM

inseamna ca nu ai completat rd.46 cu ce ai declarat in 2005 (trebuie sa aduni cele 4 sume (4 trimestre) din decl.100 )....
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#25 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 09 February 2006 - 01:24 PM

e simplu : doar daca declari cu 0 pt trim IV (FARA A AVEA INSA 0 PE TRIM III), atunci treb. sa depui decl. 101 pana in 15 feb. daca pui pe trim IV exact suma de pe trim III, atunci ai obligatia sa depui 101 pana la bilant.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#26 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 09 February 2006 - 01:31 PM

deci ultimul camp trebuie sa fie 0, din moment ce eu am calculat si raportat corect.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL