Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
intrebare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


intrebare

4 replies to this topic

#1 VERGINICA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:craiova
  • Interests:economia

Postat 09 February 2006 - 09:58 AM

Am o nelamurire................daca am pe stoc obiecte de inventar in valoare de 94 mil dar fiecare din obiecte sunt sub 15 mil si vreu sa la dau in consum in decembrie pt a-mi reduce impozitul pe profit....... prin bonuri de consum...este vreo lege care sa restrictioneze consumul la obiectele de inventar?? Multumesc



#2 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 09 February 2006 - 10:01 AM

Obiectele de inventar nu se dau in consum , ele se dau in folosinta.

O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#3 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 09 February 2006 - 10:02 AM

Oiectele de inventar se dau in consum imediat dupa ce sunt achizitionate. Evidenta lor se va tine extracontabil pe contul 8039. De plafon pentru cheltuieli cu obiecte de inventar nu stiu sa existe asa ceva.
Sanda



#4 VERGINICA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:craiova
  • Interests:economia

Postat 09 February 2006 - 10:24 AM

Multumesc pt raspunsul promt...dar eu am ''mostenit'' contabilitatea cu contul 303-obiecte de inventar cu un sold de 94 mil pe care eu vreu sa le dau in folosinta integral la sfarsitul anului pt a reduce impozitul pe profit. pot sa fac acest lucru desi contabila care a tinut contabilitatea le inregistra un consum lunar dupa un scadentar. Multumesc



#5 elenmiru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 23 February 2006 - 12:56 AM

imi cer scuze indraznesc sa postez o intrebare aici!

daca firma si-a suspendat activitatea stiu ca amortizarea pe perioada suspendarii se inregistreaza extracontabil deoarece nu se mai fac operatiuni in aceasta perioada .Stie cineva unde anume se prevede? Oare in norme de inchidere bilant din anii anteriori mai vechi?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL