Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Asociat in asociatie familiala-contracte pt pensii,sanatate? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Asociat in asociatie familiala-contracte pt pensii,sanatate?

2 replies to this topic

#1 pricipessa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 12 February 2006 - 10:10 PM

Am cautat pe forum de mi-au iesi ochii din orbite:-), si tot nu am gasit exact ce ma interesa pe mine. Sa va spun despre ce e vorba :
sunt membru asociat intr-o asociatie familiala. La inceputul fiecarui an pe baza declaratiei estimative depuse la Adm Fin se stabileste AF(asociatiei familiale) imp pe venit net ce il are de platit in anul respectiv. Acesta se imparte intre membrii AF-ului si asa rexulta ce am eu de platit ca membru. Problema e ca eu lucrez cu carte de munca la o firma si ma intrebam ce trebuie sa fac in eventualitatea in care renunt la a mai lucra aici si as ramane doar membru asociat la AF. Asadar intrebarea mea este : ca si membru al AF-ului pot sa imi fac contract cu Casa de Pensii si Casa de Sanatate(asta daca e obligatoriu) si care e procedura pt a realiza acest lucru; de asemenea ma intereseaza exact cotele de contributii pe care ar trebui sa le platesc si la ce suma pt anul 2006? Poate imi dati si vreo indicatie legislativa, nu stiu,dar astept sa ma lamureasca cineva
Multumesc



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 February 2006 - 12:00 PM

Se poate face un Contract de asigurare sociala. Se achita 30%la suma asigurata, nu mai putin de salariul minim pe economie;

http://www.cnpas.org/portal/media-type/htm...d=1135065213665

Si la sanatate la fel, 9.5% la minim pe economie sau la venitul impozabil realizat, daca e mai mare;

Vezi Norma metodologica nr. 221/2005 privind contributia de asigurari sociale de sanatate, Monitorul Oficial nr.1064 din 28/11/2005 si Ordinul nr.269/2005.




#3 pricipessa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 15 February 2006 - 12:43 PM

Multumesc mult






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL