Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cont 5124 valuta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


cont 5124 valuta

23 replies to this topic

#21 forumist

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 11 July 2007 - 01:27 PM

vad ca nu s-a mai continuat discutia pe aceasta tema si eu am problema asta in continuare...valuta pleaca din contul curent de valuta azi...sta in overnight...si se intoarce maine...in valuta suma din ziua plecarii si suma din ziua intoarcerii sunt egale pt ca dobanda se evidentiaza separat pe extras dar ce se intampla cu echivalentul acestor sume in lei ca rar se intampla sa fie cursuri egale in zile consecutive?
puteti sa imi spuneti cum v-ati gandit voi ca ar fi bine?
multumesc



#22 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 11 July 2007 - 03:25 PM

Conform OMF 1752 reevaluarea se face la sfarsitul anului.

In situatia ta poti tine evidenta la cursul istoric pana la
utilizarea banilor din cont.
In situatia in care se creaza perturbatii ca cele prezentate mai sus,
atunci se impune calcularea dif. de curs, si contarea lor prudent, de ex.
pe 471 pana la sf. anului pentru ca s-ar putea gasi cineva sa nu
recunoasca cheltuiala in timpul anului.




#23 forumist

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 11 July 2007 - 04:44 PM

multumesc mult...inca o intrebare: cum recomandati sa inregistrez overnight-ul? pe un analitic la 5124 sau pe 581? mentionez ca nu primim extrase de cont pt depozitul overnight.
multumesc



#24 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 12 July 2007 - 11:57 AM

In general,bancile nu dau extras separat pentru overnight.

Mi se pare corect sa faci analitic la 5124 pentru ca la
sfarsitul zilei, lunii... banii sunt de fapt in alt cont si astfel ai o imagine reala.

Numai bine!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL