Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Control Adm. Fin. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Control Adm. Fin.

registru inventar
185 replies to this topic

#1 lasliebudai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 13 February 2006 - 10:21 PM

Am avut control de la finante si au zis ca o sa primim amenda pentru ca formularele cu regim special neutilizate la 31.12.2005, care au fost evidentiate in lista de inventar pentru formularele cu regim special, de ce nu am trecut inapoi pe fisele de magazie. Am avut deja multe controale dar inca nimeni nu s-a legat de aceasta, pare absurd ideea ca dupa ce l-am dat in consum formularul sa evidentiez iarasi pe fisele de magazie. N-am primit amenda, dar au zis sa trecem formularele pe fise. Trebuie facut sau nu? Daca da inregistram si in balanta valoarea acestor formulare?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 30 March 2009 - 11:29 AM




#2 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 13 February 2006 - 10:46 PM

Si eu am avut control fiscal.Eu contabilizez formularele cu regim special la 3028=401 si le dau in consum pe masura utilizarii lor(6028=3028). Merg cu sold in balanta si la inventarierea solicitata de organul fiscal a fost OK.Am avut multe controale fiscale(lunar solicit rambursare de TVA) la mai multe soecietati si nu am avut probleme nicaieri.La fiecare control mi-au verificat stocul de imprimate cu regim special neutilizate, eu iti recomand sa mergi si tu cu sold in balanta.Daca sunt si alte opinii, incearca sa mergi pe varianta optima pentru tine. :lol:




#3 violeta S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 October 2006 - 07:45 AM

Buna ziua,
stie cineva ,cand vin cei de la administratie in control,ce acte iti cer la control?
nu m-am lovit pana acum de asa ceva dar am fost anuntata ca astazi-maine,voi primi pe cineva in control si sunt f.speriata.
in speranta ca ma veti ajuta ,
Va multumesc

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 23 September 2008 - 03:32 PM




#4 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 October 2006 - 09:00 AM

Depinde de ce vin in control. Pot sa iti ceara orice, acte de constituire, balante, bilant, fise, raport de stocuri daca ai gestiune de marfuri, depinde mult de obiectul tau de activitate. La ultimul meu control, mi-au cerut ultimul bilant, registre jurnal, inventar, fise de magazie pentru documente cu regim special, registru de evidenta fiscala, s-au uitat sa vada daca doar le am completate. Apoi mi-au cerut registru jurnal detaliat il aveam listatat, au vazut si nu l-au verificat. Facturile din luna curenta, facturile din luna cu ultimul bilant, au bifat cateva cu jurnalul de cumparari. M-au intrebat daca am contractele trecute pe facturi, dar sincer nu mi le-au mai cerut. Au insistat un pic si pe gestiune, mi-au cerut un raport la zi pentru gestiunea de marfuri, o lista cu mijloacele fixe existente. M-au intrebat daca fac nir-uri, dar n-au vrut sa le vada. Oricum era control incrucisat, ne preluasera de pe o factura a unui client. Ne-au dat o amenda, pentru ca nu aveam receptie la niste materiale care se consuma atunci cand se iau, eu le inregistram direct pe cheltuieli, dar de atunci le fac nir si bon de consum cand le iau, ca sa nu mai fie probleme. Oricum stai linistita, incearca sa ai totul listat. Uitasem mi-au verificat si registru de casa pe vreo trei luni, si s-au uitat pe toate dispozitiile sa vada daca sunt completate pe spate.



#5 violeta S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 October 2006 - 09:23 AM

Merci Marinic,

ce sa zic nu am primit pana acum control dar asta este la un moment dat trebuia sa se intample.
inca o intrebare as mai avea ,poate sa-ti ceara cumva si declaratiile:sanatate,comision Itm,state,etc?



#6 zoltan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Location:Mures
  • Interests:ascunse :)

Postat 19 October 2006 - 02:42 PM

Mai sunt din astia mai bagaciosi care se vor uita si la declaratiile lunare, desi ptr. control incrucisat chiar nu e cazul...
daca esti dintre cei care au organizat/gandit examenul de Consultant fiscal....fereste-te de mine !!!



#7 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 October 2006 - 03:21 PM

Scuze pentru raspuns asa tarziu, dar am avut treburi. Mie nu mi-au cerut, dar astea nu inseamna ca nu se poate. Cred eu daca sunt de la administratie, s-ar putea sa iti ceara declaratiile 100 si statele, sa vada daca ai declarat cat trebuie, dar tot asa selectiv. Hai ca o sa fie bine. Asteptam maine vesti de la tine



#8 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 October 2006 - 05:49 PM

Mai ales asteptam sa vedem daca ai devenit si contabila in urma controlului asta :lol:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#9 Nicoleta Corciova

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 20 October 2006 - 07:50 AM

Eu am avut control de la garda acum o saptamana si mi-au verificat toate actele. Nu erau foarte multe pentru ca activitatea a inceput acum 5 luni. Au pus accentul pe registrul de casa (daca sunt completate dispozitiile de plata si semnate, daca este completat la zi si daca banii din casierie corespund cu registrul) si pe incasarile de la persoane fizice. Firma are obiect de activitate comertul cu ridicata al materialelor de constructii (vinde panouri sandwich). Mi s-a atras atentia sa-mi iau casa de marcat pt ca mai vand ocazional si la persoane fizice, iar pentru asta a trebuit sa-mi separ gestiunile (marfa cu amanuntul si marfa cu ridicata).
S-au uitat pe facturile de furnizori si pe nir-uri, pe contractele de leasing, pe registrul jurnal si in registrul de evidenta fiscala.
Fisele de magazie pentru formularele cu regim special mi le-au cerut, sa vada daca sunt completate.
Am fost in regula cu actele, mai putin cu o factura incasata integral de la o pj(printr-un agent de vanzari de-al firmei), cu o zi in urma, cu numerar a carei valoare era mai mare de 5.000 RON. Nu am mai avut timp sa fac nimic deoarece clientul respectiv e din alta localitate (si pe deasupra e si arab si nu ma inteleg deloc cu el) iar eu a trebuit sa inregistrez in casierie suma incasata, asa ca am luat o amenda de 5.000 RON. :angry2:
Multa bafta! :)



#10 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 20 October 2006 - 02:16 PM

Un topic util....
Imi dauc aminte de negocieri cu cei din Garda:" hai, dom'le, ca suntem 3 insi, da macar cate 3 milioane de caciula".
Verifica ce vor, pana gasesc ceva; hint: eu de ex. nu trec CNP-ul pe facturi, ca sa se cam opreasca la acest nivel.... :P
Ei vin dupa o amenda+comisionul lor (Shpague)...deci le propun eu ce sa gaseasca, ca sa nu mai imi ia operatiunile cross-border, contracte etc
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#11 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 January 2007 - 04:55 PM

tocmai am primit o invitatie de la garda financiara Ploiesti, prin care mi se cere sa ma prezint cu urmatoarele documente(ce scrie in invitatie):
-documente de evidenta primara si financiar-contabila aferenta perioadei" 01-09-2006-la zi"
nu stiu ce inseamna la ei "la zi"................nu am incheiat decembrie...... :lostit (13):
ce sa fac?
poate sa se lege si de asta.....................chiar daca termenul este 25-01-2007?
inventarul trebuie sa-l prezint?
ajutati-ma cumva

Aceasta postare a fost editata de sory.anghel: 16 January 2007 - 04:58 PM




#12 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 16 January 2007 - 05:17 PM

In primul rand trebuie sa fie la zi registrul de casa adica trebuie adus la ziua de 16.01.2007.Si banutii care ti-au ramas in casa la 16.01.2007 trebuie chear sai ai,ca sar putea sa tii ceara sai vada.Bafta multa, adunate nu intra in panica!!! :wink:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 October 2008 - 09:38 PM




#13 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 January 2007 - 05:30 PM

mersi mult :lostit (13):
am avut controale de fond care mi-au stat pe cap 1 luna............................dar nu imi este frica de nimeni ca de GARDA :pullhair:



#14 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 16 January 2007 - 07:06 PM

ne luam de mana :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 October 2008 - 09:39 PM

Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#15 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 January 2007 - 09:51 AM

Astia de la GF sunt mici cersetori...cauta nod in papura sa-si justifice existenta! Sunt putini profesionisti printre ei care sa stie contabilitate - Acum chiar crezi ca trebuie sa mergi cu banii in buzunar la ei sa le arati ce ai in casa? Sa fim seriosi!
Ei umbla de obicei dupa evaziunea fiscala...dar nu prea stiu cum arata - ar trebui sa le dea cineva o poza! :)))
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#16 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 17 January 2007 - 12:11 PM

De acord cu lipsa de profesionalism! Am avut ocazia sa constat nu lipsa de profesionalism, care este o forma eleganta de exprimare, ci prostie cat carul!
Si referitor la GF, ultima chestie pe care mi-a fluturat-o un inspector a fost amenintarea ca amenzile se dimensioneaza dupa cifra de afaceri, ca asa sunt ultimele reglementari! Am avut tupeu si i-am spus ca legea este egala pentru toti si nu cred ca aceeasi greseala se sanctioneaza diferentiat, nu a mai insistat dar a dat amenda 10 000 pt. :
- nu era la zi reg. de casa
- nu erau banii din sold
- nu s-au putut prezenta listele de inventariere

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 October 2008 - 09:39 PM

iuliana



#17 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 January 2007 - 12:35 PM

10 000 este f. mult...1oo milioane ? cred ca a gresit un zero!!!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#18 ionut.20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 17 January 2007 - 07:51 PM

domnii si duduile de la garda sunt ca lepra pe scutec!nu scapi de ei pana nu le arunci ce vor!m-au cautat pana in adancul apelor si au gasit ei o chitanta care nu avea jos "in conformitate cu . ordonanta .etc!!si amenda :20 mil! dupa un puseu de nervi si tipete au lasat-o la 8!se putea sa plece fara nimik?



#19 express

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 January 2007 - 09:09 PM

Am control pentru rambursare TVA. Pe unele facturi de la furnizori adresa firmei noastre nu e corecta (codul fiscal e in regula). Ne-am mutat sediul dintr-un judet in altul si nu toti furnizorii au modificat adresa pe facturile emise.
Inspectoarele vor sa ne dea jos TVA-ul aferent acestor facturi, care au adresa incorecta.

Este posibil asa ceva? Chiar daca unele sunt corectate cu stampila si semnatura.



#20 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 22 January 2007 - 01:34 PM

De o saptamana am garda pe cap-4 oameni.Problema e ca cei patru au cazut de acord ca totul este lucrat la lumina si nu sunt probleme dar a venit seful Garzii.Este posibil ?Are voie seful garzii sa vina?A luat el personal declaratii de la oameni. Totul pare a rafuiala si hartuire, tot ce face seful garzii. Avem de gand sa-i dam in judecata.
Sa traiti bine!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL