Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie cifra de afaceri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


declaratie cifra de afaceri

26 replies to this topic

#21 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 24 February 2006 - 06:59 PM

la noi o depun si cei care depasesc si cei care nu depasesc pafonul de 100.000 euro.



#22 Marin Emanuel

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 25 February 2006 - 02:44 AM

la subiectul asta se tot vorbeste de cifra de afaceri si ca depasirea valorii de 100.000 euro are doua urmari: trecerea de la micro la imp pe profit si tva lunar; veniturile din vanzarea activelor nu intra in cifra de afaceri dar daca depasesc 100.000 euro duc la aplicarea imp pe profit in loc de cel pe venit; intrebarea mea ar fi daca duc si la decont lunar ?
Intreb pt ca referitor la felul impozitului aplicabil se face referire la "venituri din orice sursa" dar despre tva (lunar sau trimestrial) nu am retinut.




#23 Marin Emanuel

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 25 February 2006 - 03:06 AM

la subiectul asta se tot vorbeste de cifra de afaceri si ca depasirea valorii de 100.000 euro are doua urmari: trecerea de la micro la imp pe profit si tva lunar; veniturile din vanzarea activelor nu intra in cifra de afaceri dar daca depasesc 100.000 euro duc la aplicarea imp pe profit in loc de cel pe venit; intrebarea mea ar fi daca duc si la decont lunar ?
Intreb pt ca referitor la felul impozitului aplicabil se face referire la "venituri din orice sursa" dar despre tva (lunar sau trimestrial) nu am retinut.



#24 dana.n.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 25 February 2006 - 12:33 PM

se poate sa il primesc si eu la gabydana@home.ro



#25 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2006 - 01:07 PM

Marin Emanuel a spus:

la subiectul asta se tot vorbeste de cifra de afaceri si ca depasirea valorii de 100.000 euro are doua urmari: trecerea de la micro la imp pe profit si tva lunar; veniturile din vanzarea activelor nu intra in cifra de afaceri dar daca depasesc 100.000 euro duc la aplicarea imp pe profit in loc de cel pe venit; intrebarea mea ar fi daca duc si la decont lunar ?  
    Intreb pt ca referitor la felul impozitului aplicabil se face referire la "venituri din orice sursa" dar despre tva (lunar sau trimestrial) nu am retinut.

nu ..decontul ramane trimestrial. Asa ai putea avea ventiuri si financiare, exceptionale etc cate totalizeza >100.000 euro
HoratiuHagiudotro



#26 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2006 - 01:09 PM

dmldone a spus:

la noi o depun si cei care depasesc si cei care nu depasesc pafonul de 100.000 euro.

Art. 146. - (1) Perioada fiscalã pentru taxa pe valoarea adãugatã este luna calendaristicã.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), pentru persoanele impozabile care nu au depãºit în cursul anului precedent o cifrã de afaceri din operaþiuni taxabile ºi/sau scutite cu drept de deducere de 100.000 euro inclusiv, la cursul de schimb valutar din ultima zi lucrãtoare a anului precedent, perioada fiscalã este trimestrul calendaristic.
(3) Persoanele impozabile care se încadreazã în prevederile alin. (2) au obligaþia de a depune la organele fiscale teritoriale, pânã la data de 25 februarie, o declaraþie în care sã menþioneze cifra de afaceri din anul precedent. (alineat modificat prin art. I, pct. 77 din O.G. nr. 83/2004)

deci depun numai cele care au avut cifra de afaceri < 100.000 euro
HoratiuHagiudotro



#27 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2006 - 02:51 PM

Da, Lexus a oferit corect temeiul legal, dar ce facem cu primatele de la AFP sector 1 Buc, care au afisat la sediul lor din str.Roma ca toti platitorii de TVA trebuie sa depuna declaratia privind CA ? Astia cred ca nu mai judeca sau nu cunosc Codul Fiscal !!! :twisted: Stau si ma intreb ce urmari ar putea avea nedepunerea declaratiei privind CA realizata in 2005 de catre o societate care este deja platitor lunar de TVA de vreo cativa ani si se mentine asa si in 2006 (avand o CA >100.000 eur si in 2005) ? Cum pot ei sa traga vreo amenda ca nu depun declaratia respectiva ? In ce temei legal ? :roll:
Si eu cu parerea ...






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL