Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Creditare societate de catre asociat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Creditare societate de catre asociat

35 replies to this topic

#21 romulus_martin

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 23 February 2006 - 11:03 AM

am incercat si eu nu-l pot descarca...



#22 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 23 February 2006 - 11:49 AM

imi trimiteti si mie acest model de contract?
ovidiu_adrian79@yahoo.com

Multumesc mult!!!




#23 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2006 - 11:46 AM

CONTRACT DE IMPRUMUT
incheiat astazi ......................




Intre subsemnatii:

1. ..................................., cetatean ..............., domiciliat in .............................., posesor al pasaportului/ ci nr. ....................... eliberat de autoritatile ........................ la data de ......................, administrator al ............................... conform Act constitutiv, in calitate de Imprumutator, si

2. S.C. .............................. S.R.L., cu sediul in ......................................................, inmatriculata la Registrul Comertului sub nr. ......................., cod fiscal ..........................., reprezentata prin Dl. ..................................., in calitate de imprumutat, pe de alta parte,

a intervenit prezentul contract de imprumut

Eu, ............................, dau cu titlu de imprumut societatii comerciale , al carei administrator/asociat sunt, suma de ......................................... lei, urmand ca restituirea integrala a sumei fara alte obligatii de plata sa se faca in termen de 12 (doisprezece) luni de la data semnarii prezentului contract.

Subscrisa ...................... SRL, prin reprezentant, declara ca primeste cu titlu de imprumut de la ..............................., azi, data incheierii prezentului inscris, suma mai sus mentionata , pe care se obliga sa o restituie in totalitate, cel tarziu la data de ..................., fara alte obligatii de plata.
In cazul in care suma imprumutata va fi achitata in intregime, in conditiile si la termenul anterior specificate,toate obligatiile nascute in sarcina imprumutatului din prezentul contract se sting.

Redactat in doua exemplare, cate unul pentru fiecare parte.




Imprumutator, Imprumutat,



#24 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2006 - 11:46 AM

CONTRACT DE IMPRUMUT
incheiat astazi ......................




Intre subsemnatii:

1. ..................................., cetatean ..............., domiciliat in .............................., posesor al pasaportului/ ci nr. ....................... eliberat de autoritatile ........................ la data de ......................, administrator al ............................... conform Act constitutiv, in calitate de Imprumutator, si

2. S.C. .............................. S.R.L., cu sediul in ......................................................, inmatriculata la Registrul Comertului sub nr. ......................., cod fiscal ..........................., reprezentata prin Dl. ..................................., in calitate de imprumutat, pe de alta parte,

a intervenit prezentul contract de imprumut

Eu, ............................, dau cu titlu de imprumut societatii comerciale , al carei administrator/asociat sunt, suma de ......................................... lei, urmand ca restituirea integrala a sumei fara alte obligatii de plata sa se faca in termen de 12 (doisprezece) luni de la data semnarii prezentului contract.

Subscrisa ...................... SRL, prin reprezentant, declara ca primeste cu titlu de imprumut de la ..............................., azi, data incheierii prezentului inscris, suma mai sus mentionata , pe care se obliga sa o restituie in totalitate, cel tarziu la data de ..................., fara alte obligatii de plata.
In cazul in care suma imprumutata va fi achitata in intregime, in conditiile si la termenul anterior specificate,toate obligatiile nascute in sarcina imprumutatului din prezentul contract se sting.

Redactat in doua exemplare, cate unul pentru fiecare parte.




Imprumutator, Imprumutat,



#25 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2006 - 11:47 AM

scuze pt repetitie dar mi-a dat o eroare urata serverul ca si cum nu mi-ar fi trimis mesajul :D



#26 noston

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 23 March 2006 - 11:37 AM

se poate face si dispozitie de incasare - pentru creditarea firma, fara sa mai faci contract de imprumut

5311 = 4551 asociati conturi curente

Prea multe hartii :shock:



#27 noston

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 23 March 2006 - 11:37 AM

se poate face si dispozitie de incasare - pentru creditarea firma, fara sa mai faci contract de imprumut

5311 = 4551 asociati conturi curente

Prea multe hartii :shock:



#28 skf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 23 March 2006 - 11:59 AM

Si cand asociatii isi vor vrea banii inapoi, ce vei face Noston? Ca nici-o banca n-o sa vrea sa faca plata fara un contract de imprumut... Doar daca nu-i dai inapoi cu taraita, prin casa ...cate-un pic, pic, pic; pana n-o mai ramane nimic :-({|=



#29 adina_zgn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 23 March 2006 - 12:47 PM

in cazul asociatului unic, imprumutul tb restituit obligatoriu in 12 luni sau se poate stabili si alta perioada.care sunt reglementarile in vigoare la aceasta data?



#30 flaxx3001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:c-s
  • Interests:finante

Postat 23 March 2006 - 12:57 PM

Daca esti unic asociat si vrei sa "reglezi" casa(uneori) se poate face o dispozitie de incasare/plata cu firma. De preferinta creditarea sa nu depaseasca 2-3 luni.
In cazul mai multor actionari, cel mai sigur e autentificarea contractului la notar... pt a se evita (eventuale) neintelegeri pe viitor. Taxa de notar merge pe chelt.firmei, cu onorariile! :)



#31 noston

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 24 March 2006 - 04:20 PM

va complicati cu contractele- nu va trebuie



#32 noston

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 24 March 2006 - 04:20 PM

va complicati cu contractele- nu va trebuie



#33 miruna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2006 - 04:26 PM

noston a spus:

va complicati cu contractele- nu va trebuie
anul trecut am avut 3 controale de la garda. in momentul in care am pronuntat cuvantul "creditare" ghici ce au murmurat baietii... "da` contractu`, don`soara.... contractu` unde e?"
concluzia mea: complicat sau nu, va trebuie!
Nimic nu poate fi prea rau.



#34 ica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:tulcea

Postat 27 March 2006 - 07:54 AM

si pe mine m-au intrebat de contract. in cazul unui asociat unic nu trebuie inregistrat la un notar, dar trbuie sa-l ai.



#35 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 27 March 2006 - 09:07 AM

noston a spus:

va complicati cu contractele- nu va trebuie

Inclin sa te cred. As vrea sa cunosc argumentele tale.



#36 mariuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mangalia/constanta

Postat 13 April 2006 - 09:38 PM

cine stie sa-mi spuna baza legala ce reglementeaza necesitatea contractului de creditare?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL