Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Diverse - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Diverse

3 replies to this topic

#1 oanacristurean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sighisoara
  • Interests:contabile

Postat 25 May 2004 - 09:38 AM

Buna ziua!
Am din nou cateva probleme si sper ca ma puteti ajuta!
1. Cum inregistrez in contabilitate o masa acordata pe zi angajatilor, bunurile fiind din productie proprie (mini-restaurant)? Asta mareste intr-un fel salariile sau sunt distincte, ca si bunuri acordate angajatilor?
2. Care este formula prin care se calculeaza cheltuielile de protocol? Am auzit ceva de un procent din profit sau venit dar nu stiu nimic mai mult!
3. Putem acorda unor voluntari care lucreaza la noi o masa gratuita pe zi? Care sunt inregistrarile contabile in cazul acesta?

Multumesc foarte mult pentru ajutor!



#2 iahimda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 30 July 2004 - 01:25 PM

1. le inregistrezi in cheltuieli sociale
2. (total venituri-cheltuieli mai putin chelt de protocol) * 2%= cheltuieli de protocol deductibile
3. daca chiar nu poti sa le eviti le poti inreg. ca protocol, reclama sau ca la poz 1.




#3 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2004 - 01:48 PM

vreau sa adaug la punctul 2:
(total venituri impozabile - cheltuieli aferente ven.impozabile + chelt protocol + chelt.imp.profit) * 2%= cheltuieli de protocol deductibile

vezi Art.21 (3) (a) din codul fiscal



#4 iahimda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 31 August 2004 - 09:37 AM

este acelasi lucru. ''total cheltuieli, altele decat chelt de protocol si chelt cu imp/profit ''
cele cu imp/prof sunt neded. din start[/code]






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL