Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bilant 2005 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Bilant 2005

17 replies to this topic

#1 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 22 February 2006 - 07:33 PM

Stie cineva pana cand trebuie depuse situatiile financiare la 31.12.2005 pentru cei care au aplicat in 2005 ordinul 306. Pe site-ul ministerului de finante m-am uitat si nu am gasit decat situatiile financiare la 30.06.2005.
Multumesc anticipat.
ADITA



#2 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 28 February 2006 - 09:08 PM

Daca nu ai primit inca un raspuns pina acum iti recomand sa te uiti in LEGEA CONTABILITATII republicata.

Termenul este afisat si in programul de colectare date pentru MFP, pe buton Norme, si este de 120 zile pentru entitatile lucrative care au desfasurat acticvitate in anul 2005, pentru celelalte este de 60 zile.
Adica 30-04-2006 si respectiv 01-03-2006.

Mircea Scalat



#3 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 01 March 2006 - 01:11 PM

Predau contabilitatea unei societati la 28.02.2006,acte intocmite la zi,obligatia de-a depune declaratiile pe luna februarie 2006....ok,intrebarea mea este : cine are datoria,(profesional vorbind si nu moral),de-a depune si intocmi bilantul contabil pentru 2005 ? eu,,care am inchis anul financiar 2005 ? sau noul contabil ? avand in vedere ca scadenta pt. depunerea bilantului este 30.04.2006.Ma intereseaza mult si parerea colegilor de pe forum,desi eu sunt hotarata in acesta privinta.



#4 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 01 March 2006 - 01:24 PM

E de datoria ta sa depui bilantul! Doar tu ai incheiat anul 2005!!!



#5 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 01 March 2006 - 01:29 PM

Daca esti hotarata, treci la fapte.
Daca cineva are aceeasi parere cu tine nu te ajuta cu nimic, daca are alta parere, te superi pe el.
Parerea mea este ca un sfat se cere atunci cand inca nu ai luat o hotarare definitiva.



#6 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 01 March 2006 - 01:33 PM

Chiar daca sunt hotarata,asta nu inseamna ca nu ma intereseaza parerea celor din jur.Daca este PRO ,atunci sunt si mai hotarata iar in caz contrar,poate voi fi ajutata sa gandesc altfel,daca mi se dovedeste ca nu am dreptate.Astept totusi pareri...



#7 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 01 March 2006 - 01:35 PM

Datele de ipoteza:
- Un profesinist contabil prin decizia partilor, administrator de firma si prestator de servicii contabile (angajat CM ori CodCom.) a deservit pina la termenul de 28.02.2006.
-De demonstrat:
Cine intocmeste SFA pentru anul 2005
-DEMONSTRATIE
Varianta 1 - A expirat termenul contractual, adica dupa data de 01.03.2006 intre parti nu mai sunt relatii contractulale si nu mai are acces la date si documente ale entitatii la care a tinut contabilitatea.

Dupa predarea tuturor lucrarilor si documentelor aferente activitatii desfasurate,
-in situatia in care nu s-a precizat prin actul de incetare a raporturilor contractulale nimic despre lucrarile contabile specifice raportarii exercitiului expirat

*asigurarea intocmirii acestora ramine in sarcina si responsabilitatea administratorului.

-in situatia in care s-a precizat prin actul de incetare a raporturilor contractulale ca lucrarile contabile specifice raportarii exercitiului expirat vor fi executate intr-un anume termen si cu plata unei anumite remuneratii

*atunci abligatie este a fostului prestator de servicii contabile.

Varianta 2 - A expirat termenul contractual, adica dupa data de 01.03.2006 si intre parti nu mai sunt nici un fal de relatii contractulale asigurarea intocmirii acestora ramine in sarcina si responsabilitatea administratorului.

In domeniul relatiilor contractuale nu exista obligatii morale ci numai obligatii si drepturi contractuale. Fata de orice client ori angajator ca profesionist contabil trebuie sa respact CODUL ETIC SI DEONTOLOGIA PROFESIONALA. (PUNCT)

In situatia cind un coleg profesionist contabil nu se descurca cu stilul precedesorului atunci acesta este deotologic obligat ai da informatiile despre trecutul activitatii sale si necesare pentru ca succesorul sa-si duca la indeplinire mandatul la care s-a angajat.

De-adevaratelea totul depinde de relatiile afective personale dintre partile implicate
Mircea Scalat



#8 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 01 March 2006 - 01:38 PM

Ok,Adrian,eu am incheiat anul 2005,dar pt.ca am intocmit luniile ianuarie ,februarie 2006,,,asta inseamna ca va fi datoria mea sa intocmesc si bilantul la 30.06.2006?
Am auzit o varianta de genul:"nu intomesc bilantul la 2005,pt. ca nu reaspund de actele din anul 2005" .Oameni buni,eu cred ca bilantul e una...iar actele contabile intocmite intr-un an..e altceva.,ceva pt. care persoana pe care le-a intocmit va raspunde la un anumit control.Nu cred ca cel care intocmeste un bilant contabil,raspunde pt. actele intocmite in perioada respectiva.Gresesc ? corectati-ma



#9 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 01 March 2006 - 01:40 PM

Revin cu o semnalare.
Sunt inca administratii financiare care nu preiau bilanturile, din motive tehnice. Exista la fiecare administratie cate un compartiment de bilanturi care papa leafa tot anul si nu fac decat sa puna doua stampile pe an la fiecare societate, perioada in care asuda din greu doar la plecare, sub greutatea sarsanalelor. Astept generalizarea depunerii on-line, nu vreau sa mai vad functionarii, mi-e teama sa ma contaminez de bolile lor.



#10 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 01 March 2006 - 01:44 PM

eu am depus bilant pentru o microintrepridere si am trecup pe la trei persoane:
1.a pus viza
2 a inregistrat
3. a verificat discheta
noroc ca au fost toate la acelasi etaj!
ada



#11 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 01 March 2006 - 01:50 PM

Chiar daca ai intocmit cele 2 luni ale noului an nu tu trebuie sa intocmesti bilantul la 30.06.2006.Am spus ca ai o datorie morala pentru intocmirea bilantului la sfarsitul anului.



#12 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 01 March 2006 - 01:53 PM

Mircea mi-ai facut o demonstratie SUPER,deci chiar daca sunt hotarata ,a contat sa ridic problema,pt. ca la capitolul acesta sunt cam nefasta.Intotdeauna am facut acte de caritate cand a fost vorba de-a prelua o societate in perioada depunerii bilanturilor contabile.si bineinteles eu am fost cea care am intocmit fara sa am pretentii de nici o natura.Asa ca am decis sa fiu corecta profesional si sa renunt la munca voluntara .In acesta situatie as vrea sa te rog,pt. ca observ ca te pricepi la partea de ontologie,,,,ai putea sa ma ajuti cu un model de incetare a colaborarii ? Astpet un raspuns



#13 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 01 March 2006 - 01:59 PM

Persoanele de la AFP care executa operatiile 1 si 2, nu pot in mod obiectiv sa execute si operatia 3. Motivul real? Pentru operatia 3 trebuie totusi sa ai macar cunostinte incipiente de operare pe calculator.



#14 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 01 March 2006 - 01:59 PM

Iarta-ma Ovidiu ca iti spun,insa m-am saturat de "moralitate"...a fi moral in ziua de astazi inseamna mai degraba a fi un fraier.Aha,eu moral trebuie sa mucesc in luna martie ca sa intocmesc bilantul pt.2005 ...asa-i insa administratorul nu este obligat ca...tot moral sa ma recompenseze fianciar ? Esti cumva la inceput de drum in cariera,si inca nu te-ai saturat de "moralitate" ? Iarta-ma nu am intentia de-a te jigni dar cam asa stau treburile,,,,



#15 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 01 March 2006 - 03:11 PM

Depinde ce ai stipulat in contract (sau fisa postului daca ai fost angajata)..
legea este cea de care trebuie tinut cont (nu moral sau profesional)...
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#16 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 01 March 2006 - 03:18 PM

Este vorba de un contract civil ,in care sunt stipulate urmatoarele :"activitatea care urmeaza sa fie prestata :contabilitate - note contabile,registru jurnal,carte mare,balanta de verificare,declaratii,bilant contabil.".Insa nu stiu sa existe vre-o lege care sa ma oblige sa intocmesc bilantul la 2005,atata timp cat printr-o decizie de incetare,eu nu voi mai colabora incepand cu 01.03.2006.Argumentarea lui Marcel m-i s-a parut ft.plauzibila,asta nu pt. ca ar fi in favoarea mea,pt. ca de fapt nici nu este,ci pt. ca este reala.



#17 janika0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 March 2006 - 10:20 PM

SARINA a spus:

Este vorba de un contract civil ,in care sunt stipulate urmatoarele :"activitatea care urmeaza sa fie prestata :contabilitate - note contabile,registru jurnal,carte mare,balanta de verificare,declaratii,bilant contabil.".Insa nu stiu sa existe vre-o lege care sa ma oblige sa intocmesc bilantul la 2005,atata timp cat printr-o decizie de incetare,eu nu voi mai colabora incepand cu 01.03.2006.Argumentarea lui Marcel m-i s-a parut ft.plauzibila,asta nu pt. ca ar fi in favoarea mea,pt. ca de fapt nici nu este,ci pt. ca este reala.

Poti sa-mi trimiti si mie un astfel de contract civil?
serv.calc.conta@gmail.com
Multumesc frumos! :D
JaNik@ :wink:



#18 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 March 2006 - 01:14 PM

SARINA a spus:

Este vorba de un contract civil ,in care sunt stipulate urmatoarele :"activitatea care urmeaza sa fie prestata :contabilitate - note contabile,registru jurnal,carte mare,balanta de verificare,declaratii,bilant contabil.".Insa nu stiu sa existe vre-o lege care sa ma oblige sa intocmesc bilantul la 2005,atata timp cat printr-o decizie de incetare,eu nu voi mai colabora incepand cu 01.03.2006.Argumentarea lui Marcel m-i s-a parut ft.plauzibila,asta nu pt. ca ar fi in favoarea mea,pt. ca de fapt nici nu este,ci pt. ca este reala.
Ar fi fost o solutie si anume intocmirea bilantului la decembrie 2005 mai devreme, practic inainte de incetarea relatiilor contractuale. Iar pt. iunie 2006, care se preda in august, automat cade in sarcina celui care iti va urma






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL