Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Norme Contrib.Asig.Soc.de Sanatate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


Norme Contrib.Asig.Soc.de Sanatate

91 replies to this topic

#81 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2006 - 09:48 AM

tony a spus:

si totusi, daca in propunerile de anexe de la Casa de Pensii nu apare cota de 0.75% CCI si nici in propunerea de programel de la Casa de Sanatate nu apre nimic......dati-va cu parerea.....unde va aparea declarata nenorocirea de cota?
in mod cert, in decl 100.....si mai unde ???  :?:
Vom avea doua raportari:
- listele si centralizatorul cu asiguratii si coasiguratii pe case de sanatate (modul de calcul si virare a cotelor de 6,5 si 7 %) conform anexelor 3a,b,c si 4 din Ord.221/2005 (modificat cu Ord.269/2005) pentru aprobarea normelor de aplicare a OUG 150/2002;
- "Declaratia privind evidenta obligatiilorde plata catre bugetul FNUASS pentru concedii si indemnizatii pe luna.... anul..." adica anexele 1 si 2 la Normele de aplicare a OUG 158/2005.



#82 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 07 February 2006 - 12:30 PM

frumos de noi.....vom printa o groaza de hartii
"Declaratia privind evidenta obligatiilorde plata catre bugetul FNUASS pentru concedii si indemnizatii pe luna.... anul..." .....asta nu am vazut-o nici macar in proiect pe undeva
sau nu m-am uitat eu bine?




#83 ConDor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 07 February 2006 - 12:45 PM

tony a spus:

frumos de noi.....vom printa o groaza de hartii

Inca nu v-ati reprofilat ? Tot cu ...contabilitatea ?? :lol:

Vezi si raspunsul de mai jos ...



#84 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 07 February 2006 - 12:45 PM

Uitati ce raspuns am primit azi de la Finante:

Urmare e-mail-ului dv., va comunicam urmatoarele:
In urma discutiilor purtate intre Agentia nationala de administrare fiscala si Casa nationala de asigurari sociale de sanatate, s-a convenit modificarea Ordinului nr. 158/2005 emis de Casa Nationala, iar directia de specialitate din cadrul Ministerului Finantelor Publice/Agentia Nationala de Administrare Fiscala va modifica Ordinul ministrului finantelor publice pentru aprobarea continutului si modelului formlarului 100 - Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat. Dupa modificarea si aprobarea ordinelor, acestea vor fi publicate in Monitorul Oficial al Romaniei.
Dupa publicare, aplicatia necesara completarii electronice a formularului 100 se va gasi pe site-ul ministerului la adresa www.mfinante.ro/Portal ANAF/Asistenta contribuabili/Contribuabili - persoane juridice/Formulare si programe utile.
Toate aceste modificari se estimeaza a fi realizate cu o saptamana inaintea termenului de depunere a declaratiei, respectiv data de 25 februarie 2006.

Director adjunct,
Suzana CHIRIAC
Directia de indrumare si asistenta a contribuabililor
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#85 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 08 February 2006 - 07:35 PM

adica sa nu ne grabim sa depunem declaratie 100 pt ca dupa ce apre noua versiune e gresita, nu? :cry:


sa vezi la cate cozi stam. si eu ziceam sa le depun pana pe 15.02 :cry: :cry:



#86 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 February 2006 - 07:39 PM

mony23 a spus:

adica sa nu ne grabim sa depunem declaratie 100 pt ca dupa ce apre noua versiune e gresita, nu? :cry:  


sa vezi la cate cozi stam. si eu ziceam sa le depun pana pe 15.02 :cry:  :cry:
a aparut programu'



#87 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 08 February 2006 - 07:44 PM

a aprut noua versiune modificata?



#88 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 08 February 2006 - 07:46 PM

da. ai dreptate. astazi 08.02 :lol: :P



#89 micha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 09 February 2006 - 09:37 PM

pe site-ul www.casan.ro gasiti Normele de aplicare la OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanantate.
Programul de predare a declaratiilor la casele de sanantate nu a aparut inca pentru ca normele nu au fost publicate in M.Of.
Daca vreti sa va puneti creierul pe bigudiuri succes la citit aceste Norme.



#90 Daciana_S.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate, audit

Postat 13 February 2006 - 08:51 AM

62.(2620050304-439)Contrib.pt.concedii si indemnizatii de la PJ sau PF (0,75%)#5L
Aceata este obligatia care trebuie evidentiata in decl.100?
Multumesc anticipat!



#91 Daciana_S.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate, audit

Postat 13 February 2006 - 08:52 AM

62.(2620050304-439)Contrib.pt.concedii si indemnizatii de la PJ sau PF (0,75%)#5L
Aceata este obligatia care trebuie evidentiata in decl.100?
Multumesc anticipat!



#92 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 13 February 2006 - 07:47 PM

da
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL