Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Norme Contrib.Asig.Soc.de Sanatate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Norme Contrib.Asig.Soc.de Sanatate

91 replies to this topic

#41 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2005 - 02:48 PM

Art. 20( din NMet din 04.11.2005)
(1)Listele privind evidenta nominala a asiguratilor si a obligatiilor de plata catre Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate se vor depune la casele de asigurari de sanatate pe suport electronic si pe suport hârtie (listate la imprimanta, semnate si stampilate).
(2)Listele în format electronic vor fi transmise pe suport tip discheta FD 3,5" Microsoft DOS sau CD-ROM, în dublu exemplar. De ce dublu exemplar? Si unde este programul de completare a listelor in format electronic?
Nu stiu cine o sa lamureasca nelamuririle :twisted: .

Oricum, daca la OUG 107/14.07.2005 ( de modif. a OUG150/2002) au aparut unele Norme met. ( continand si Declaratiile nominale multasteptate) la 04.11.2005 ... care va fi data aparitiei NMet. pentru OUG 158/17.11.2005 privind concediile de sanatate?

putin off-topic:
am intrat pe site-ul CNASS ! La sectiunea legislatie : ultima OUG este cea din 14.07 ! Si cand te gandesti ca este pagina Casei NATIONALE A.S. :cry:



#42 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 08 December 2005 - 09:32 PM

Am depus azi o declaratie la CASMB si am intrebat si de noul program . Mi s-a raspuns ca se lucreaza la el si va apare in jur de 10-15 ianuarie . Oricum avem ce studia pana atunci . Apropo - la cate s-au moficat sfarsitul asta de an poate le-a scapat ceva . Propun sa le mai sugestionam si noi ce ar mai putea sa modifice sa nu-si iasa din mana iar noi din ritm :D




#43 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2005 - 10:36 PM

esti din Bucuresti, George ?



#44 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 09 December 2005 - 06:56 AM

Da Otilia . Am depus declaratia pt o firma din sect 4 ,nou infiintata, pe str Ilfov asa ca normele nu cred ca vor intra in vigoare mai devreme de 1 ian , odata cu oug 158 . Intr-un fel e firesc pentru ca cele doua se refera la acelasi fond iar haosul creat de aplicarea lor separata cred ca va fi mult mai mare decat daca vor intra in vigoare simultan.



#45 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 09 December 2005 - 10:42 AM

Referitor la data la care intra in vigoare OUG 158
" Art. 59. - Prezenta ordonanþã de urgenþã intrã în vigoare pe data de 1 ianuarie 2006. "
Sanda



#46 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 09 December 2005 - 01:58 PM

Din cateva mesaje anterioare am vazut ca indemnizatia pentru cresterea copilului pina la 2 ani ar fi platita de primarie. Din cate am inteles eu primaria trebuie doar sa adune actele si sa le trimita la Directia Pentru Munca, Solidaritate Sociala si Familie, care le analizeaza,aproba sau nu si trimite raspuns primariei. Tot DJMSSF se ocupa de plata drepturilor. (nu inteleg ce legatura ar avea primariile si sunt implicate in afacere).
Oricum ramane aceasi intrebare : daca angajatorul nu mai are de a face cu acest tip de indemizatii acel 2*sal min brut*6.5% corespunzator lor nu-si mai are rostul.



#47 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 09 December 2005 - 10:48 PM

Confunzi indemnizatia cu contributia.

Indemnizatia este suma de bani pe care are dreptul de a o incasa persoana in CIC.
Contributia este suma de bani pe care are obligatia de a o plati angajatorul (7%) sau asiguratul (6,5%).



#48 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 10 December 2005 - 11:40 AM

Rog un moderator sa faca un rezumat obiectiv la aceste discutii ,practic nu stiu ce retineri sa calculez pentru fondul de sanatate si mai ale de cand?
zambeste,maine va fi mai rau



#49 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 12 December 2005 - 08:50 AM

de acord cu tine.



#50 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 13 December 2005 - 12:39 PM

Raspuns de la CASMB la nenumaratele intrebari referitoare la cele 2 acte normative.

Adaugat: 13.12.2005 - 12:22 pm

Deoarece exista inadverdente intre O 221 si OG nr. 158 privind contributia de sanatate pentru indemnizatii din concediu medical,
am solicitat precizari la emitentul acestor acte normative.
Cristina Calinoiu
Sef Birou Relatii Publice CASMB
_________________
Cristian CLOT - IT CASMB
Administrator site
www.casmb.ro




#51 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 14 December 2005 - 08:12 AM

lorenzo a spus:

Confunzi indemnizatia cu contributia.

Indemnizatia este suma de bani pe care are dreptul de a o incasa persoana in CIC.
Contributia este suma de bani pe care are obligatia de a o plati angajatorul (7%) sau asiguratul (6,5%).

Am fost plecat 2 zile si nu am vazut raspunsul. Nu am confundat indemnizatia cu contribuita ci am nedumerirea cum se va face evidenta acestor persoane (in ingrijire copil 2 ani): vor fi si in evidenta firmei la care sunt angajati (si vor apare cu 0 peste tot la salarii doar la zile pt. ing.copil 2 ani diferit pentru a calcula aceea contribuie de sanatate ce se deducea din CAS ) si la Primarii (numai pentru plati) ?



#52 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 14 December 2005 - 10:57 AM

Dinu George a spus:

Am fost plecat 2 zile si nu am vazut raspunsul. Nu am confundat indemnizatia cu contribuita ci am nedumerirea cum se va face evidenta acestor persoane (in ingrijire copil 2 ani): vor fi si in evidenta firmei la care sunt angajati (si vor apare cu 0 peste tot la salarii doar la zile pt. ing.copil 2 ani diferit pentru a calcula aceea contribuie de sanatate ce se deducea din CAS ) si la Primarii (numai pentru plati) ?

Nu stiu cum va fi cu prezenta pe stat sau nu dar OUG 148 spune clar:

"Art. 20. - (1) Calculul si plata drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se fac de catre directiile teritoriale.
(2) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se achita lunar beneficiarului, reprezentantului legal ori mandatarului acestora, imputernicit prin procura, pe baza de mandat postal sau, dupa caz, in cont curent personal.
(3) Calculul si plata contributiei individuale de asigurari sociale de sanatate, datorata pentru drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, se fac de catre directiile teritoriale.
(4) Modalitatile de plata a drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se stabilesc prin norme, aprobate prin ordin al ministrului muncii, solidaritatii sociale si familiei."

Asa ca nu mai avem treaba sau de calculat nimic pentru cei in ingrijire copil. Singurul lucru va fi sa-i dai o adeverinta ca a fost platitor de impozit ultimele 12 luni si ca i-ai aprobat cererea de intrare in concediu ingrijire copil ca sa le puna la dosar.



#53 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 15 December 2005 - 10:44 AM

un rezumat la chestia cu 0,75% - daca mai trebuie adaugat ceva ziceti voi.


Ordonanta de urgenta Nr. 158 din 17 noiembrie 2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate

Incepand cu data de 1 Ianuarie 2006, concediile si indemnizatiile medicale prevazute in prezent de Legea nr. 19/2000 vor iesi de sub incidenta acestei legi si vor fi reglementate de OUG nr. 158/2005. Este vorba despre concediile si indemnizatiile medicale pentru:
a)incapacitate temporara de munca, cauzata de boli obisnuite sau de accidente in afara muncii;
b)prevenirea imbolnavirilor si recuperarea capacitatii de munca, exclusiv pentru situatiile rezultate ca urmare a unor accidente de munca sau boli profesionale;
c)maternitate;
d)ingrijirea copilului bolnav;
e)risc maternal.
Incepand cu data de 1 Ianuarie 2006, cota de contributie de asigurari sociale datorata de angajator se va diminua cu 0,75 puncte procentuale. Totodata angajatorii vor plati contributia de asigurari sociale de sanatate destinata suportarii indemnizatiilor mentionate mai sus, denumita contributie pentru concedii si indemnizatii. Cota de contributie va fi de 0,75% aplicata la fondul de salarii.



#54 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 15 December 2005 - 11:50 AM

Sa inteleg ca de la 1 ianuarie angajatorul va calcula 21.25% in loc de 22%? Sau se calculeaza 22% si pe langa acestia inca 0.75%? Cum se calculeaza??? :?: :roll: :?:
Sanda



#55 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 15 December 2005 - 01:02 PM

Art.4 din ordonanta: "La data intrarii in vigoare a prevederilor prezentei ordonante de urgenta , cotele de contributii de asigurari sociale stabilite prin Legea bugetului asigurarilor sociale de stat se diminueaza cu 0,75% puncte procentuale, prin deducere din: a) cota de contributie de asigurari sociale datorata de angajator....."

Deci 21,25% la CAS si 0,75% merge in bugetul fondului unic de asigurari sociale de sanatatee.



#56 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 16 December 2005 - 08:46 AM

oricum pana in februarie cand o sa depunem declaratiile pentru ianuarie ne mai lamurim noi.



#57 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2005 - 02:41 PM

Hai sa va spun si ce am inteles eu:
1. Toate concediile medicale trec de sub "umbrela" CAS-ului, sub cea a CASS-ului (sanatate), mai putin CIC-ul care va trece catre Directiile de munca
2. Se diminueaza cota de CAS angajator la 21.25%
3. Se infiinteaza o noua contributie: 0.75% (contributie pentru concedii medicale..parca asa se numea in lege);
4. Pentru perioada de concediu medical se va plati CAS 9.5% la nivelul unui salariu minin pe economie, care SE VA RETINE din indemnizatia de medical. Ceea ce este aici o tampenie, este faptul ca nu se specifica nicaieri daca acest 9.5%*921 se pondereaza cu zilele de concediu medical. Pt ca daca nu....se poate ajunge la situatii hilare cand o persoana pt 1 zi de medical trebuie sa vina cu bani de acasa. (9.5%*921>indemnizatia de medical);
5. Si vesnica problema indelung dezbatuta aici: daca se plateste sau nu 6.5% pt perioada de concediu medical. Mie mi se pare normal sa nu se plateasca, dar aici dragii nostrii legiuitori trebuie sa se puna de acord.



#58 vioboss2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2005 - 09:54 PM

Pentru "Pisoias" : ce reprezinta 921 ?



#59 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 17 December 2005 - 10:08 PM

vioboss2004 a spus:

Pentru "Pisoias" : ce reprezinta 921 ?

:lol: :lol: :lol:
salariu mediu pe economie :shock:



#60 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2005 - 11:08 PM

PISOIAS a spus:

...4. Pentru perioada de concediu medical se va plati CAS 9.5% la nivelul unui salariu minin pe economie, care SE VA RETINE din indemnizatia de medical. Ceea ce este aici o tampenie, este faptul ca nu se specifica nicaieri daca acest 9.5%*921 se pondereaza cu zilele de concediu medical. Pt ca daca nu....se poate ajunge la situatii hilare cand o persoana pt 1 zi de medical trebuie sa vina cu bani de acasa. (9.5%*921>indemnizatia de medical)...

Hai sa gandim logic!
Normal ca se pondereaza cu zilele de CM. Altfel de unde stii ca acel salariu minim este cel lunar si nu anual :lol: ( nici asta nu se specifica ).






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL