Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ordin 293/22.02.2006 privind bonurile fiscale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


ordin 293/22.02.2006 privind bonurile fiscale

32 replies to this topic

#21 danieladorca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 07 March 2006 - 04:36 PM

adica pt un bon sa zicem de birotica in val de 100 ron avem:
604=401 84
635=401 16?????????????????



#22 DanielaN

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:suceava

Postat 07 March 2006 - 06:50 PM

Cu siguranta :
1. bonurile fiscale de pina la 100 RON (inclusiv) se pot inregistra in contabilitate pe cheltuieli
2. sint deductibile la calculul impozitului pe profit
3. se poate deduce TVA de pe ele

Conditia : sa aiba scris pe spate cumparatorul si codul fiscal al acestuia.




#23 sasory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2006 - 07:17 PM

"tony a spus:

perfect.....si in cazul asta, revin cu intrebarea....am un bon mai mare de 100 lei si vreau sa-l decontez prin casa.....
ce inregistrare fac?...
Pentru nici un fel de cheltuiala nu putem atasa justificativ bonul fiscal , daca suma este mai mare de 100 RON . Indiferent daca sunt deductibile sau nedeductibile cheltuielile . Legea este foarte clara . Putem folosi bonul fiscal in loc de chitanta , ca justificare a platii cu numerar , dar numai atasat la factura . In cazul BF cu valoare <100 RON se accepta folosirea acestora , in conditiile legii , la decontarea cheltuielilor deuctibile sau nedeductibile , infunctie de natura lor .
Sasory



#24 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 07 March 2006 - 07:36 PM

DanielaN a spus:

Cu siguranta :
1. bonurile fiscale de pina la 100 RON (inclusiv) se pot inregistra in contabilitate pe cheltuieli
2. sint deductibile la calculul impozitului pe profit
3. se poate deduce TVA de pe ele

Conditia : sa aiba scris pe spate cumparatorul si codul fiscal al acestuia.

Pct. 1 ok.
Pct. 2 ok, cu conditia ca chelt. sa fie in concordanta cu obiectul de activitate.
Referitor la pct. 3, TVA nu se poate deduce de pe un bon fiscal neinsotit de factura! Vezi CF capitolul TVA + norme.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#25 Cristina_mutiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Fotografie

Postat 07 March 2006 - 08:13 PM

In legatura cu bonurile fiscale... Bonurile care sunt pentru protocol si au valoare peste 10 RON trebuiesc sau nu insotite de factura? Din toata discutia voastra am inteles ca este necesara factura doar pt bonurile cu valoare ce depaseste 100 ron, (nu 10). Conteaza daca cheltuielile sunt pe un ONG-u'?
Merci.



#26 ARMATAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI& FOCSANI

Postat 08 March 2006 - 01:12 AM

bonurile fiscale de pana la 100 ron sunt deductibile, dar numai pt persoanele fizice indepedente si nu pt soc comerciale



#27 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 08 March 2006 - 08:22 AM

ARMATAS!
Te inseli, au acelasi regim atat pentru persoaele fizice cat si pentru societati comerciale. Reverifica Ordinul MF!



#28 Cristina_mutiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Fotografie

Postat 08 March 2006 - 10:57 AM

Revin la intrebarea mea: trebuie sau nu insotite de factura sumele mai mari de 10 ron..?!



#29 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 March 2006 - 12:16 PM

Cristina_mutiu a spus:

Revin la intrebarea mea: trebuie sau nu insotte de factura sumele mai mari de 10 ron..?!
Prevederea legala este postata un pic mai sus. Scrie ceva de 10 ron?.



#30 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 14 March 2006 - 02:25 PM

Hai sa lamurim problema asta cu bonurile fiscale mai mici de 100 roni ca mai am putin si ma bat cu salariatii si patronul!!! hihihi Eu am inteles asa: bonurile fiscale < 100 roni se pot inregistra pe cheltuieli deductibile sau nedeductibile(in functie de codul fiscal ptr impozitul pe profit) dar nu sunt documente justificative ptr deducerea tva-ului ( exceptie bonurile ptr carburanti). E ok? Va rog!!!



#31 jani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:legislatie,alte subiecte

Postat 14 March 2006 - 03:03 PM

In sfirsit fivefell ai facut lumina,ca prea s-au batut cimpii cu subiectul asta.Fiecare si-a spus parerea si a iesit o cacialma.Sint si eu de acord cu tine.
O zi buna tuturor :lol:



#32 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 14 March 2006 - 04:09 PM

Si eu sunt de acord! Iata ce am scris la un alt subiect din acest forum:
Deci, sa facem un rezumat la discutiile de pana acum. Iata ceea ce am inteles eu: Ordinul 293/2006, publicat in M.O. nr. 194/01.03.2006, mai sus prezentat prin amabilitatea unui coleg (multumim pe aceasta cale), spune clar ca cele patru exceptii stau la baza inregistraririlor in contabilitate a cheltuielilor. Clar, se inregistreaza in R.C. si se trec pe grupe de cheltuieli. La pct. a spune clar ca este vorba de bonurile fiscale ..... utilizate pentru justificarea TVA aferente carburantilor auto , deci se inregistreaza si TVA. Iar la pct. d, cel cu bonuletele < 100 RON, nu pomeneste nimic de justificarea TVA, ci doar ca trebuie stampilat, denumit si cui-uit, ca sa spun asa. Adica se inregistreaza clar in RC si pe cheltuieli, dupa cum spune la inceput. Deci benzina cu TVA iar bonuletele < 100 RON, fara factura, numai pe cheltuieli,fara a se deduce TVA. Mie asa imi este clar. Eh?? :D/



#33 gianigl

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 March 2006 - 11:27 AM

AJUTOOOOOOR!

Spuneti-mi si mie ce intelegeti voi prin combustibili auto? Eu cumpar motorina pentru centrala termica, nu pentru auto. Pot sa ma inregistrez cu un bon fiscal de 1.400 RON pe cheltuiala, fara factura?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL