Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ordin 293/22.02.2006 privind bonurile fiscale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ordin 293/22.02.2006 privind bonurile fiscale

32 replies to this topic

#1 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 02 March 2006 - 11:27 AM

si daca totusi, am un bonulet de 200 ron fara factura si vreau sa-l inregistrez, ce fac cu el?

658=401 ??
401=5311

se vede a se poate deconta prin casa insa, cu ce inchid contul de furnizori?
cu cheltuieli nedeductibile?...sau cu ce?
legea spune ca nu am voie sa-l pun pe "cheltuieli" si nespecificand de care cheltuieli, pot as consider ca au inclus in categorie si cheltuielile nedeductibile

sau, si mai bine,.....am bonuletul de 200 RON sau mai mult fara factura si vreau sa-l decontez prin casa pentru ca legea imi permite
care ar fi inregistrarile?



#2 adigv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 02 March 2006 - 11:50 AM

ART. 2
Prevederile prezentului ordin se aplică începând cu data de 1 ianuarie 2006.

Ne bucuram de aplicarea retroactiva.




#3 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 02 March 2006 - 09:05 PM

Mie mi-e destul de clar , 658 = 5311 , nu-l mai trec prin 401 . neclar imi este : pentru bonurile pana la 100 RON am , sau nu am drept de deducere al TVA ?



#4 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 02 March 2006 - 09:32 PM

Deducere de TVA ai doar pt. bonurile de combustibil. Vezi art. 145 CF si norme.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#5 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 02 March 2006 - 09:47 PM

"(2) Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite începând cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de înregistrare a plăților în Registrul de casă. Fac excepție de la această regulă, în sensul că stau la baza înregistrărilor în contabilitate a cheltuielilor, următoarele documente:

Si eu sunt de aceeasi parere cu Ocsi. Numai la bonurile de benzina este permisa deducerea TVA.
Cat despre cheltuieli, fiecare merge pe tipul de cheltuieli mentionate pe bonul respectiv. :wink:



#6 sasory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2006 - 10:00 PM

tony a spus:

si daca totusi, am un bonulet de 200 ron fara factura si vreau sa-l inregistrez, ce fac cu el?

658=401 ??
401=5311
Incepand cu data de 1 01 2006 , bonurile fiscale (exceptand cazurile prinse in O 293/22.02.2006) nu mai pot sta la baza justificarii cheltuielilor din punct de vedere contabil , indiferent daca acestea sunt deductibile sau nu . Factura este documentul justificativ , dar se admite bonul fiscal ca inlocuitor al chitantei pentru justificarea platii unei facturi . Singur , insa , BF nu reprezinta un instrument de contabilizare al cheltuielilor .
Practic , in afara cazurilor prinse in Ordinul 293 , orice cheltuiala justificata doar cu bon fiscal va fi scoasa la control si sumele reantregite (profit sau dividende).
Sasory



#7 cucubau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:Linux

Postat 02 March 2006 - 10:03 PM

Nu exista nici un dubiu: TVA-ul se poate deduce numai de pe bonurile de combustibil cu conditiile puse de codul fiscal (nume firma cumparatoare si numar masina trecute pe bon). In rest, totul de pe bonurile acceptate (sub100RON) pe cheltuieli



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 02 March 2006 - 10:04 PM

intrebarea:
deductibile sau nu?
eu merg pe nedeductibile



#9 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 02 March 2006 - 10:08 PM

Septimiu a spus:

intrebarea:
deductibile sau nu?
eu merg pe nedeductibile

De ce?



#10 cucubau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:Linux

Postat 02 March 2006 - 10:10 PM

Bine pusa problema (adica nuanta). Dar eu cred ca in fina e vorba de cheltuieli deductibile. O sa cautam miine la o ora civilizata temeiul legal cu care sa stam in fata controlului



#11 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 03 March 2006 - 09:20 AM

Temei legal ???
CODUL FISCAL
ART. 19
(1) Profitul impozabil se calculeaza ca diferenta intre veniturile realizate din orice sursa si cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri, .......
Deci daca bonul (chitanta) sub 100 ron reprezinta o cheltuiala reala, este deductibila ....
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#12 lucyan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 03 March 2006 - 10:02 AM

Parerea mea e ca bonurile sub 100 RON care au specificate pe verso elementele de identificare specificate in ordin reprezinta cheltuieli deductibile fiscal fiind acceptate ca document justificativ de legiuitor.Dealtfel inainte de a fi emis ordinul 1714 bonurile fiscale ce contineau pe verso elementele specifice unui document justificativ erau cheltuieli deductibile fiscal (parerea mea) exceptand tva-ul ce nu ptutea fi dedus.Ca baza legala ordinul 903/2000 respectiv 1714/2005.



#13 ELVILA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 03 March 2006 - 10:25 AM

Referitor la bonurile fiscale cu val<de 100 ron, oare ce insemna "in cazul pers. fizice care desfasora activitati independente"? Eu am inteles ca sunt deductibilr doar pentru persoanele fizice autorizate. Voi ce parere aveti?



#14 alina74b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 03 March 2006 - 10:32 AM

formularea insemna ca pt firme scrii codul fiscal iar pt PFI scrii CNP ul.



#15 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 06 March 2006 - 01:38 PM

(2) Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite incepand cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de inregistrare a platilor in Registrul de casa.
... (3) Pentru inregistrarea in contabilitate a cheltuielilor, agentii economici vor solicita furnizorilor de bunuri sau de servicii sa emita factura fiscala ...

perfect.....si in cazul asta, revin cu intrebarea....am un bon mai mare de 100 lei si vreau sa-l decontez prin casa.....
ce inregistrare fac?
sincer, consider ca sunt o gramada de patroni care doresc sa-si deconteze bonurile de restaurante si logic, sunt mai mari de 100 lei.....si da, vor doar sa justifice banii din casa
ce inregistrari fac?

parerea mea este ca le fac frumusel
623nedeductibil = 5311 cu 300 lei
si gata

legea spune ca pot folosi bonuletul de orice fel, si aici includ si pe cel mai mare de 100 lei la decontrarea din casa.....iar mai departe ma baga in ceata



#16 onegassone

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:financiar - contabile

Postat 06 March 2006 - 02:08 PM

Toate bonurile fiscale neinsotite de factura, cu exceptia celor de combustibili, sunt nedeductibile fiscal.
Auzisem ca si bonurile de taxi vor fi considerate deductibile fiscal.
Stie cineva ceva ?



#17 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 06 March 2006 - 09:36 PM

ORDIN Nr. 293 din 22 februarie 2006
pentru modificarea Ordinului ministrului finanțelor publice nr. 1.714/2005 privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară și contabilă și a normelor metodologice privind întocmirea și utilizarea acestora
EMITENT: MINISTERUL FINANȚELOR PUBLICE
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 194 din 1 martie 2006

În temeiul prevederilor art. 11 alin. (5) din Hotărârea Guvernului nr. 208/2005 privind organizarea și funcționarea Ministerului Finanțelor Publice și a Agenției Naționale de Administrare Fiscală, cu modificările și completările ulterioare,
în temeiul prevederilor art. 1 alin. (4) din Hotărârea Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară și contabilă și a normelor metodologice privind întocmirea și utilizarea acestora,

ministrul finanțelor publice emite următorul ordin:

ART. 1
Alineatul (2) al articolului 1 din Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 1.714/2005 privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară și contabilă și a normelor metodologice privind întocmirea și utilizarea acestora, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.042 din 23 noiembrie 2005, se modifică și va avea următorul cuprins:
"(2) Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite începând cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de înregistrare a plăților în Registrul de casă. Fac excepție de la această regulă, în sensul că stau la baza înregistrărilor în contabilitate a cheltuielilor, următoarele documente:
a) bonul fiscal emis conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligația agenților economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările ulterioare, utilizat pentru justificarea taxei pe valoarea adăugată aferente carburanților auto achiziționați în vederea desfășurării activității, dacă este ștampilat și are înscrise denumirea cumpărătorului și numărul de înmatriculare al autovehiculului;
B) bonul fiscal emis de aparatul de marcat fiscal utilizat în activitatea de taximetrie, în conformitate cu prevederile Legii nr. 38/2003 privind transportul în regim de taxi și în regim de închiriere, cu modificările și completările ulterioare;
c) bonul fiscal emis conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, însoțit de documentul care atestă plata prin cardurile bancare ale societăților comerciale;
d) bonul fiscal emis conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, a cărui valoare totală este de până la suma de 100 lei (RON) inclusiv, dacă este ștampilat și are înscrise denumirea cumpărătorului, codul unic de înregistrare al acestuia sau codul numeric, în cazul persoanelor fizice care desfășoară activități independente."
ART. 2
Prevederile prezentului ordin se aplică începând cu data de 1 ianuarie 2006.
ART. 3
Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.

p. Ministrul finanțelor publice,
Cătălin Doica,
secretar de stat



#18 danieladorca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 07 March 2006 - 04:29 PM

tot nu imi este clar
este sau nu deductibila cheltuiala de pe binurile sub 100 ron?



#19 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 07 March 2006 - 04:32 PM

Depine pentru ce si cine e facuta.Pana acum nu se puteau inregistra pe CHELTUIALA nici cum, indiferent daca era deductibila sau nedeductibila cheltuiala.



#20 danieladorca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 07 March 2006 - 04:35 PM

deci daca teoretic pe bonul respectiv am o cheltuiala care ar fi deductibila daca as avea factura conform ord 293 o pot inreg ca si chelt deductibila mai putin TVA-ul ?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL