Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
infiintare firma de consultanta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


infiintare firma de consultanta

28 replies to this topic

#21 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 May 2005 - 02:32 PM

maricica a spus:

Totusi voi credeti ca aveti competenta profesionala ( nu ma mai refer aici la moralitatea unui asemenea demers) de a tine aceste contabilitati cap-coada. De la contabilitatea primara/de gestiune pana la note contabile, balante, bilanturi, ca sa nu vorbim de o analiza economico-financiara este o cale destul de lunga.

CAM ARE DREPTATE maricica, NU CREDETI? FIECARE E LIBER SA INCERCE SA CASTIGE UN BAN CINSTIT. NU-I ASA, FETELOR?



#22 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2005 - 03:08 PM

As vrea sa deschid o firma de contabilitate. Sunt anul I la stagiul colectiv pt expert contabil in cadrul CECCAR. Stiu ca pentru a infiinta o firma de contabilitate, trebuie sa fie macar unul din asociati expert contabil- sa detina 51% din capitalul social si sa fie si administrator. Eu inca nu sunt expert contabil, si caut pe cineva care ar dori sa facem impreuna o firma. Ar fi o varianta sa infiintez o firma de consultanta, dar nu cred ca pot semna bilantul, decat sa dau factura pt. consultanta in afaceri, si bilantul sa fie semnat de patronul societatii respective. ASTEPT PROPUNERI SI SUGESTII.




#23 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 16 July 2005 - 03:26 PM

Un sfat practic pt. a-ti face o firma , pt.contabilitate.Ca firma cu ob. de act.contabilitate nu poti face daca nu esti c.autorizat, cum se spunea mai sus. Poti evita chestiunea cu ob. de activitate 7230,,Prelucrarea informatica a datelor".Faci contract intre firma respectiva si firma client pt. prelucrarea datelor (poti lucra pe progr.propriu sau al clientuluii).Faci si contract de munca la firma la care ii tii contabilitatea(cu t. partial de 2 ore) ,si poti face si la propria firma c.m.de 2 ore.In felul acesta nu-i nevoie sa fii cont.autorizat.Firma pt.care lucrezi poate sa angajeze pe colega ta cu 2 ore,si-atunci toata treaba e legala.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#24 iahimda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 22 July 2005 - 01:51 PM

dimalexia a spus:

As vrea sa deschid o firma de contabilitate. Sunt anul I la stagiul colectiv pt expert contabil in cadrul CECCAR. Stiu ca pentru a infiinta o firma de contabilitate, trebuie sa fie macar unul din asociati expert contabil- sa detina 51% din capitalul social si sa fie si administrator. Eu inca nu sunt expert contabil, si caut pe cineva care ar dori sa facem impreuna o firma. Ar fi o varianta sa infiintez o firma de consultanta, dar nu cred ca pot semna bilantul, decat sa dau factura pt. consultanta in afaceri, si bilantul sa fie semnat de patronul societatii respective. ASTEPT PROPUNERI SI SUGESTII.

tot anul I sunt si eu si am reusit sa infiintez o firma de contabilitate cu obiect principal de activitate cod CAEN 7412 numai ca in paranteza scrie "contabilitate primara". Ca sa te accepte, trebuie sa mentionezi in statut acest lucru. Mai departe pofta de munca!!!!



#25 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2005 - 06:53 PM

Multumesc pentru raspuns. Te rog mult, sa-mi dai mai multe amanunte. De exemplu: pasii pe care ar trebui sa-i fac pentru a infiinta o astfel de firma. Sa inteleg , ca punand cod CAEN 7412 si in paranteza contabilitate primara, si specificand chestia asta si in statut, nu ti s-a mai cerut avizul CECCAR. Ai putut sa-ti faci tu singura firma, adica un singur actionar, sau trebuie sa fie 2 asociati? Unul dintre asociati trebuie sa fie expert contabil?
Pt. o astfel de firma poti avea in actul constitutiv mai multe coduri CAEN sau numai unul (7412).



#26 iahimda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 25 July 2005 - 06:45 AM

nu a fost nimic deosebit. asociat unic, alte coduri CAEN ca activitati secundare, un act constitutiv bine pus la punct (te sfatuiesc sa il faci tu) si urmezi toate instructiunile de pe site-ul registrului comertului. toata procedura te costa 6 mil si 3 zile de alergat.



#27 lilianab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:noutati

Postat 25 July 2005 - 10:28 AM

iahimda a spus:

nu a fost nimic deosebit. asociat unic, alte coduri CAEN ca activitati secundare, ...
Mie imi pare ca ai reusit sa faci ceva chiar deosebit; cu aviz ceccar si cu 7412, eu stiu ca nu-ti accepta alte activitati , asa ca te rog mult, da-mi si mie daca poti niste lamuriri: ai reusit asta la Bucuresti? Crezi ca se poate repeta succesul tau?



#28 iahimda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 25 July 2005 - 11:14 AM

trimite un mail pe iahimda@yahoo.com



#29 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 25 July 2005 - 12:39 PM

.........






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL