Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sponsorizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sponsorizare

14 replies to this topic

#1 DANIELA2001

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:focsani-vrancea

Postat 04 March 2006 - 12:41 PM

Sponsorizarea am facut-o in bunuri (incaltaminte - societatea are un magazin de incaltaminte) pentru Crucea Rosie. Am facut aviz pentru marfa care am dat-o , iar cu ei am incheiat si un contract de sponsorizare in care am trecut valoarea bunurilor care am dat-o.(valoare evaluata la pret de vanzare cu amanuntul). Problema este ca nu le-am intocmit si factura., si nu stiu ce sa fac.(fac factura sau nu).
Referitor la norme la art 128 alin 7 intra si categoria asta de marfuri ca in norme se fac ceva precizari in legatura cu marfurile acordate gratuit (sponsorizare) cum ar fi : materiale igienico-sanitare, etc......
AJUTOOORRRR !!!!!



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 March 2006 - 04:01 PM

Desi nu scrie explicit in lege, consider ca la sponsorizare in bunuri trebuie intocmita factura fiscala, chiar si numai pentru faptul ca beneficiarul trebuie sa aibe act doveditor al proprietatii acestuia.
Se colectaza astfel Tva, facand deductibila Tva aferent cumpararii bunurilor respective.
Pe factura de vanzaze se face metiunea "Nu se achita, cf.contract sponsorizare nr..", uramand ca suma neincasata din contul client (411) sa se inchida prin contul de cheltuieli cu sponsorizarea (nedeductibila).




#3 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 04 March 2006 - 06:00 PM

Sunt curioasa : ce fel de inregistrari faci in cazul acesta ?
Inregistrezi clienti la un cont de venit (?!) si scazi gestiunea la 607 ?



#4 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 March 2006 - 07:28 PM

ggf a spus:

Sunt curioasa : ce fel de inregistrari faci in cazul acesta ?  
Inregistrezi clienti la un cont de venit (?!) si scazi gestiunea la 607 ?
Da. Ca orice vanzare (411=707,4427). Particularitaea sponsorizarii in natura apare doar la inchiderea clientului (6582=411)
Cert e un lucru: De regula sponsorizarea este in bani (6582=512).
Daca se face in natura, atunci ea nu trebuie sa produca influente asupra celorlalte conturi si mai ales asupra Tva.



#5 COCEAN ELIDA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:INFORMATIE SI COMUNICARE

Postat 28 March 2006 - 12:20 PM

Dar,...se poate face o sponsorizare in bani pentru o persoana fizica(eleva) care pleca la o bursa de specializare ?? este de ajuns doar contractul , sau mai am nevoie de la ea si alte documente...?va rog am o rugenta...multumesc!!



#6 cristian0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:

Postat 28 March 2006 - 01:18 PM

COCEAN ELIDA a spus:

Dar,...se poate face o sponsorizare in bani pentru o persoana fizica(eleva) care pleca la o bursa de specializare ?? este de ajuns doar contractul , sau mai am nevoie de la ea si alte documente...?
Contractul +dispozitie de plata daca ai platit in numerar semnata de beneficiarul sponsorizarii sau ctr+OP pt plata prin banca.



#7 COCEAN ELIDA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:INFORMATIE SI COMUNICARE

Postat 28 March 2006 - 08:41 PM

multumesc...Cristian :D



#8 db

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:craiova

Postat 30 March 2006 - 09:31 AM

DANIELA2001 a spus:

Sponsorizarea am facut-o in bunuri (incaltaminte - societatea are un magazin de incaltaminte) pentru Crucea Rosie. Am facut aviz pentru marfa care am dat-o , iar cu ei am incheiat si un contract de sponsorizare in care am trecut valoarea bunurilor care am dat-o.(valoare evaluata la pret de vanzare cu amanuntul). Problema este ca nu le-am intocmit si factura., si nu stiu ce sa fac.(fac factura sau nu).
Referitor la norme la art 128 alin 7 intra si categoria asta de marfuri ca in norme se fac ceva precizari in legatura cu marfurile acordate gratuit (sponsorizare) cum ar fi : materiale igienico-sanitare, etc......
AJUTOOORRRR !!!!!

nu se intocmeste factura.este corect cum ai facut: aviz de insotire pe care se trece "nu se factureaza" conform contract de sponsoriz.nr.. nu se colecteaza TVA. 6588=371
Cod Fiscal- art.128
(9) Nu constituie livrare de bunuri, in sensul alin. (1):
a) bunurile distruse ca urmare a unor calamitati naturale sau a altor cauze de forta majora;
B) bunurile de natura stocurilor degradate calitativ, care nu mai pot fi valorificate in conditiile stabilite prin norme;
c) perisabilitatile, in limitele prevazute prin lege;
d) bunurile acordate gratuit din rezerva de stat, ca ajutoare umanitare externe sau interne;
e) acordarea in mod gratuit de bunuri ca mostre in cadrul campaniilor publicitare, pentru incercarea produselor sau pentru demonstratii la punctele de vanzare, alte bunuri acordate in scopul stimularii vanzarilor;
f) acordarea de bunuri, in mod gratuit, in cadrul actiunilor de sponsorizare, de mecenat, de protocol, precum si alte destinatii prevazute de lege, in conditiile stabilite prin norme.



#9 arianaP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 March 2006 - 10:22 AM

cristian0 a spus:

COCEAN ELIDA a spus:

Dar,...se poate face o sponsorizare in bani pentru o persoana fizica(eleva) care pleca la o bursa de specializare ?? este de ajuns doar contractul , sau mai am nevoie de la ea si alte documente...?
Contractul +dispozitie de plata daca ai platit in numerar semnata de beneficiarul sponsorizarii sau ctr+OP pt plata prin banca.

Art. 4. - (1) Poate fi beneficiar al sponsorizării
a) orice persoană juridică fără scop lucrativ, care desfășoară în România sau urmează să desfășoare o activitate în domeniile: cultural, artistic, educativ, de învățământ, științific - cercetare fundamentală și aplicată, umanitar, religios, filantropic, sportiv, al protecției drepturilor omului, medico-sanitar, de asistență și servicii sociale, de protecția mediului, social și comunitar, de reprezentare a asociațiilor profesionale, precum și de întreținere, restaurare, conservare și punere în valoare a monumentelor istorice
.................................................................
d) orice persoană fizică cu domiciliul în România a cărei activitate în unul dintre domeniile prevăzute la lit. a) este recunoscută de către o persoană juridică fără scop lucrativ sau de către o instituție publică ce activează în domeniul pentru care se solicită sponsorizarea.

incearca
Art.1

(3) Mecenatul este un act de liberalitate prin care o persoană fizică sau juridică, numită mecena, transferă, fără obligație de contrapartidă directă sau indirectă, dreptul său de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare către o persoană fizică, ca activitate filantropică cu caracter umanitar, pentru desfășurarea unor activități în domeniile: cultural, artistic, medico-sanitar sau științific - cercetare fundamentală și aplicată.



#10 COCEAN ELIDA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:INFORMATIE SI COMUNICARE

Postat 30 March 2006 - 10:31 AM

merci, Ariana... :D



#11 luke

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 10 April 2006 - 01:06 PM

Salve all,
Vreau sa fac o sponsorizare catre o asociatie studenteasca. Cei de acolo sustin ca nu pot face factura ci numai chitanta. Vreau ca plata sa fie prin banca. E oc Contract + OP ptr contabilitate?
Merci.



#12 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 10 April 2006 - 01:09 PM

e de ajuns



#13 davis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 11 April 2006 - 10:53 AM

luke a spus:

Salve all,
Vreau sa fac o sponsorizare catre o asociatie studenteasca. Cei de acolo sustin ca nu pot face factura ci numai chitanta. Vreau ca plata sa fie prin banca. E oc Contract + OP ptr contabilitate?
Merci.
Poate cineva sa-mi spuna ce inregistrari se fac in acest caz.Multumesc frumos.



#14 cristian0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:

Postat 11 April 2006 - 11:23 AM

davis a spus:

Poate cineva sa-mi spuna ce inregistrari se fac in acest caz.
Pai fiind e o chelt.nedeductibila, du-o acolo unde tzi ch.nedeductib.
Daca o vrei separat ,faci un analitic, ceva la genul 6588.sponsoriz....
6588.neded=401
401=5311/5121



#15 aegis

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:cluj napoca
  • Interests:conta

Postat 04 April 2007 - 12:51 PM

sincer, fara sa supar pe nimeni, eu m-am zapacit, sa va explic in "mare", caut un raspuns pertinent bazat pe "justificare" (vezi art.x legea x OGx) insa pana acum nu m-am putut "lamurii"
intrebarea mea este la sponsorizare, mostre, probe date cu "titlu" gratuit unei persoane juridice sau fizice(sponsorizarea) se intocmeste factura sau NU. aici parerile sunt foooarte impartite.
eu am doua variante:
1. contract si aviz pe care se scrie nu se facturea conf contract nr...../data
2.contract ,aviz si factura cu valoarea a "bunurilor" care se leaga de un jurnal de cheltuieli in functie de ce calitate le "daruiesti"

sunt in mare dilema pt ca am intrebat citit si rascitit prin legi dupa un raspuns clar plus de asta LAFARGE face factura pentru mostre ......sincer nu mai stiu cum e corect, sau ...poate ambele variante sunt corecte!!!
la varianta 2 singurul lucru care ma sperie e raportarea semestriala la "finante" privind nr de facturi

va rog astept un raspuns scurt si "documentat"






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL