Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie activitate RESTAURANT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Monografie activitate RESTAURANT

32 replies to this topic

#21 ec_alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Radauti
  • Interests:contabilitate

Postat 20 September 2005 - 08:18 PM

metodele sunt mutiple.... Cred ca cea mai corecta este cea cu retetar. ... La sfarsit de zi se vede ce s-a produs si se scade materia prima consumata. Productia obtinuta o inregistrez la cost de productie=cu valoarea materiei prime inglobate. si apoi 371=%378, 345, 4428.
Daca ai brutarie si vinzi prin magazin propriu nu tot descarci 345 prin 371?
ec_alin



#22 TARANU IOANA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 November 2005 - 04:35 PM

si pe mine te rog mersi




#23 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 November 2005 - 06:43 PM

Taranu Ioana a scris -si pe mine mersi. Nu inteleg ce vrei fi mai explicita



#24 Nicolae Camelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 15 November 2005 - 09:39 PM

301 = 401 = 100
601 = 301 = 100
371 = 701 = PRET DE PRODUCTIE (MATERII PRIME = 100 + SALARII, DAT SALARII SC, ALTE MAT. AUXILIARE, APA, CHIRIE, EN. ELECTRICA, OB DE INVENTAR - EU CALCULEZ ACESTE CH IN PROCENT DE DIN CAT LA SUTA REPREZINTA ACESTE VENITURI DIN VENITURILE TOTALE ALE RESTAURANTULUI, MAI PUTIN SALARIILE CARE SUNT CLARE: BUCATARI, AJ. DE BUCATARI ( CH. DIRECTE SI CH. INDIRECTE)
IN RESTAURANT TREBUIE EMIS NIR CU AD COM SI CU TVA, ASA ESTE CORECT...
371 = %
378
4428
SE VINDE MARFA
% = 371
607 = PRET PRODUCTIE
378
4428
SE INC VENITURILE
5311 = %
707
4427
PAREREA MEA



#25 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 November 2005 - 08:02 PM

ptr nicolae camelia
nu inteleg dece ai debitat 371 de doua ori:
371=701
371=
378
4428
banuiesc ca ai vrut sa scri
345=711
apoi ar trebui sa faci produsul marfa
371
=
345
378
4428
711=121



#26 Nicolae Camelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 19 November 2005 - 08:25 PM

am debitat o data cu venitul din productie 701
si o data cu TVA neexigibila si cu adaosul comerial 378 si 4428
am uitat sa-ti spun ca se incarca si contul de productie: 345 = 711
si se descarca tot prin 711, pe masura vanzarii> 711 = 345
ceea ce ramane in 711 se incheie in 121
se remarca un venit din productie in momentul intrarii productiei in restaurant, iar la vanzarea marfii un alt venit 707 si este logic, deoarece avem o chelt cu materiile prime 601 si una cu marfa vaduta 607



#27 COSTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:MG

Postat 21 November 2005 - 12:06 PM

Pt Nicolae Camelia
Trecerea bunurilor din categoria ,, produse finite " in categoria ,, marfuri " se relizeaza prin articolul contabil: 371 = 345 , dupa ce in prealabil s-a debitat contul 345 prin inregistrarea : 345 = 711 . De mentionat faptul ca pentru activitatea de productie si pentru activitatea de comercializare a produselor obtinute trebuie constituite 2 gestiuni distincte .
Specific activitatii restaurantelor este faptul ca in cele mai multe cazuri produsele servite in cadrul meniului se prepara numai la comnada clientului si nu se produce pe stoc , astfel ca nu prea avem ce sa stocam in 345 ( sau chiar daca raman unele produse nevandute in aceeasi zi ,cantitatile ramase sunt nesemnificative si de regula se arunca datorita perisabilitatii si a reglementarilor sanitar-veterinare . Ca urmare neavand ce stoca monografia contabila se simplifica eliminand utilizarea contulurilor 345- produse finite si 711-variatia stocurilor .
1. Aprovizionarea cu materii prime :
% = 401
301
4426
2. Prepararea produselor servite si descarcarea de gestiune in baza retetarelor folosite :
601 = 301
3. Inregistrarea veniturilor din vanzarea produselor finite care este simultana cu operatia 2 .
4111 = %
701
4427

Studiind intrebarile si raspunsurile de pe forum cred totusi ca , activitatea restaurantelor este incadrata gresit in categoria activitatilor de comert cu marfuri sau produse finite, ci ar trebui incadrata in categoria prestarilor de servicii . Baza legala pentru sustinere acestei afirmatiii o constiutie Norma metodolgica din 20/03/2003 publicata in M.O. , Partea I nr.235 din 07/04/2003 de aplicare a Ordonantei Guvenului nr.99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata, care precizeaza :

Art 4.- In intelesul prezentei ordonante , urmatorii termeni se definesc astfel :
................................................................................
.........................

g) serviciu de alimentatie publica - activitatea de pregatire , preparare prezentare si servire a produselor si a bauturilor pentru consumul acestora in unitati specializate sau la domiciliul /locul de munca al consumatorilor .

Dupa cum se observa paragraful de mai sus defineste activitea restaurantelor , astfel ca pentru veniturile obtinute ar trebuie folosit contul 704-venituri din servicii prestate .

Astept si alte pareri .

[/b]



#28 COSTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:MG

Postat 23 November 2005 - 11:12 AM

Nu mai are nimeni nici o parere ?
Lorenzo ?



#29 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 November 2005 - 03:20 PM

pentru costa
de regula cand mergi la un restaurant plata consumatiei se face in urma prezentarii de catre chelner a notei de plata nu a unei facturi, iar la solicitarea unei persoane juridice se intocmeste factura.
art. contabile in cazul incasarii dela pers fizice este urmatorul
5311
707
4427
produsul finit se prepara in bucatarie, in sala restaurantului este deja marfa.



#30 COSTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:MG

Postat 23 November 2005 - 06:45 PM

lilianarodica a spus:

pentru costa
de regula cand mergi la un restaurant plata consumatiei se face in urma prezentarii de catre chelner a notei de plata nu a unei facturi, iar la solicitarea unei persoane juridice se intocmeste factura.
art. contabile in cazul incasarii dela pers fizice este urmatorul
5311
707
4427
produsul finit se prepara in bucatarie, in sala restaurantului este deja marfa.

cine a pomenit de factura ? nota de plata pe care o prezinta chelnerul poate fi achitata in diferite moduri : cash , card , virament bancar - in special persoanele juridice caz in care se elibereaza si factura , sau plata acesteia la receptia hotelului in care este cazat clientul la sfarsitul sejurului etc. ; ca urmare putem folosi 5311 cat si 4111 sau 418 in functie de modalitatea de plata . Eu am folosit mai sus pe 4111 in sensul general si din comoditate .
Problema de fond este insa cu totul alta ,si anume stabilirea naturii activitatii unui restaurant . Tu spui ca produsele servite sunt marfuri , si nu te contrazic pentru ca e posibil sa ai dreptate , insa ce te faci cu ,,serviciul de alimentatie publica " definit mai sus ? Cand emiti o factura fiscala unui client la cererea acestuia cum o completezi , te apuci sa enumeri toate ciorbele si sarmalele pe care le-a servit ,sau treci simplu ,,prestari servicii masa ori alimentatie publica " cu valoarea totala a notei de plata ? :?:



#31 MARYA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 November 2005 - 07:19 PM

este productie ,nu incape nici o indoiala,vorbind strict de ceea ce se prepara la fata locului in local.

nu are sens trecerea prin 371,atata timp cat preparatul se vinde direct de pe plita.
productia se preda la pret de cost efectiv(345=711): se vinde la pret de lista (4111=701 si 4427 ) sau 5311=701 si 4427 ,dar sa stiti ca la cerere emit si facturi: descarcarea gestiunii se face la acelasi pret de cost efectiv
la care a fost predat.
rapoartele de productie se fac la sfarsitul fiecarei zile . la fel si consumurile,se fac pe baza retetarelor care stau la baza intocmirii bonului de consum.



#32 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 November 2005 - 11:32 AM

pentru Costa
de 8 Martie,am fost noi fetele la o carciumioara, am consumat , am platit si am cerut factura, care a fost intocmita cf notei de plata- adica detaliat cere si ti se va da.Numai bine



#33 Nicolae Camelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 10 December 2005 - 01:41 AM

si... totusi, cum il inchideti pe 711? Umfland veniturile, profitul si...automat impozitul pe profit? Ganditi-va, ca, pana la urma restaurantul are si el, saracul, un singur venit: 707 ca 701 se balanseaza cu cheltuielile, nu? Daca il tot duceti pe 711 in 121 ii dublati venitul societatii






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL