Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ?? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

403 replies to this topic

#161 diana_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 06 June 2006 - 02:19 PM

"Art. 236. – (1) .........................
(2) Negocierea colectivă este obligatorie, cu excepția cazului în care angajatorul are încadrați mai puțin de 21 de salariați.
"

"Art. 241. – (1) Clauzele contractelor colective de muncă produc efecte după cum urmează:
.......................
d) pentru toți salariații încadrați la toți angajatorii din țară, în cazul contractului colectiv de muncă la nivel național. "

Aceste articole pot fi interpretate astfel: "Art. 241. – (1) Clauzele contractelor colective de muncă produc efecte după cum urmează:
.......................
d) pentru toți salariații încadrați la toți angajatorii din țară, în cazul contractului colectiv de muncă la nivel național. " ( cu excepția cazului în care angajatorul are încadrați mai puțin de 21 de salariați pentru care negocierea colectiva nu este obligatorie )
Cel putin cei de la Zalu cand mi-au dat acel raspuns cred ca la asta se gandeau. Si cred ca asta ar fi aplicarea normala.



#162 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 06 June 2006 - 02:29 PM

[quote="Septimiu"]cine cineva cat e salariul minim la ITM Dambovita ?
Eu am trimis statele la Dambovita pe mai cu 330 si nu le-a primit. Marirea la 370 mi-a cerut-o de la 01.05.2006.




#163 gemello

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:cluj

Postat 06 June 2006 - 02:34 PM

Salut! se pare ca si la Cluj este problema cu salarul minim pe economie !Astazi,06.06.2006 nu s-au mai primit state de plata cu salar 330 lei! Cei de aici spun ca se aplica salarul minim de 370 lei Ron cu data de 01.05.2006!Eu nu am M.O. partea a-V-a si nu stiu ce scrie, poate stie careva mai mult ?
lili



#164 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 06 June 2006 - 03:01 PM

De regula, societatiile cu salariati sub 20 sunt obligate sa respecte legea patronatelor si a BNS, deci eu inteleg ca trebuie marite salariile la 370 minim. :!:



#165 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 June 2006 - 03:30 PM

claudiaionela a spus:

De regula, societatiile cu salariati sub 20 sunt obligate sa respecte legea patronatelor si a BNS,
deci eu inteleg ca trebuie marite salariile la 370 minim.

Nu ne dai ceva amanunte despre "legea patronatelor si a BNS" :roll:

Sigur ca trebuie marite! Discutia noastra era de cand: aprilie sau mai?



#166 Contabilutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 06 June 2006 - 03:35 PM

cristib a spus:

Se pare ca salariul minim este 370 RON de la 01.04.2006.
S-a publicat in partea a 5-a a M.O. (nu stiu numar, data...) Am aflat azi de la un lider de sindicat.....
In ce priveste stabilirea prin HG sau CCM+codul muncii se poate citi ce s-a discutat anul trecut cand a intrat 330 conform CCM....e aceeasi situatie..

Adica GRESITA !! HG 1766/12.2005 nu e abrogata sau modificata si nu poate fi schimbata de orice aditionale. Ce fac cei de la CM este abuz ! Nu ai 21 de angajati - nu esti obligat sa majorezi salariul.
Plus ca Partea a V-a a M.Of. nu are caracter de obligativitate in a fi cunoscut de toti deci s-a publicat cu anexa 6 in care sunt indicate ramurile aplicabilitatii majorarii UNDE ESTE UN CONTR. COLECTIV DE MUNCA



#167 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 June 2006 - 06:30 PM

am primit raspuns de la ei pe mail si mi-au spus ca decizia sa fie cu 01.04.2006 :shock:
pai cum M***ii m**i... daca pe aprilie mi-au stampilat statul pe data de 23 mai ?
o sa maresc cu 01.05.2006 si sa vina controlul de la ei sa ma amendeze :twisted: :evil:



#168 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 June 2006 - 06:32 PM

la romani fiecare institutie face legea ei...
cred ca o sa fac o petitie la presedentie :D... se mai baga cineva ? :roll:



#169 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 06 June 2006 - 07:43 PM

Si ITM Bacau face ca roti dracii. daca ii intrebi de salariul minim te paseaza de colo colo si fac referire la codul muncii care prevede ca "prevederile contractului colectiv de munca se aplica tuturor salariati;or"



#170 LINDA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:oradea

Postat 06 June 2006 - 07:56 PM

azi am inregistrat un contract de munca la oradea cu salar de 330 ron.numai pentru contractul colectiv adica daca sant peste 21 angajati salarul este de 370 ron.la oradea cei de la itm asa informeaza publicul si la telefon si la ghiseu :roll:
linda



#171 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 June 2006 - 08:52 PM

LINDA a spus:

azi am inregistrat un contract de munca la oradea cu salar de 330 ron.numai pentru contractul colectiv adica daca sant peste 21 angajati salarul este de 370 ron.la oradea cei de la itm asa informeaza publicul si la telefon si la ghiseu :roll:
ar fi un bun exemplu si pentru cei de la bucuresti care interpreteaza legea dupa ureche.
consider ca fac un abuz clar in cazul celor cu pana la 21 salariati



#172 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 June 2006 - 09:05 PM

albina37 a spus:

Realitatea este ca nici cei de pe la ITM-uri nu prea au habar de aceasta noua reglementare. Se repeta fix faza de anul trecut, cand sal. min. brut era de 310, iar cresterea la 330 s-a facut pe shest... :smt068
da-mi voie sa te contrazic. intr-adevar se repeta faza de anul trecut, cand salariul minim negociat de 330 a aparut tot in partea a V a aMO, pe care nu stiu cati o citesc sau cati au acces la ea, cu precizare ca se aplica de la 01.02.2005, moment in care s-a creat panica la ITM: fiecare inspector spunea altceva. Unii au luat-o in serios si au majorat salariile de la 310 la 330, alti nu. cei care nu au majorat salariile si-au vazut de treaba linistiti pana la sfarsitul anului 2005 fara a suporta nici un fel de consecinte (amenzi etc), fara a reface vreun stat sau a calcula diferente.
In urma HG publicate in decembrie 2005 (in MO partea I) au majorat salarile la 330 cu 01.01.2006 si totul a fost OK pana a inceput nebunia asta.
sper ca pana la urma ne vom calma cu totii si nu vom ceda abuzurilor unor functionari care nu prea stiu pe ce lume se afla.



#173 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 06 June 2006 - 10:15 PM

"Art. 236. – (1) .........................
(2) Negocierea colectivă este obligatorie, cu excepția cazului în care angajatorul are încadrați mai puțin de 21 de salariați.
"
"Art. 241. – (1) Clauzele contractelor colective de muncă produc efecte după cum urmează:
.......................
d) pentru toți salariații încadrați la toți angajatorii din țară, în cazul contractului colectiv de muncă la nivel național.
"
"Art. 247. – În cazul în care la nivel de angajator, grup de angajatori sau ramură nu există
contract colectiv de muncă, se aplică contractul colectiv de muncă încheiat la nivel superior.
"

Interpretarea celor de la corpul de control al ITM Bihor vizavi de cele expuse este :
"Conditiile impuse de CCM unic sunt OBLIGATORII pt. toti angajatorii din tara iar la cei care au peste 20 de salariati este OBLIGATORIU inregistrarea unui CCM LA NIVEL DE UNITATE."
Tradus in practica asta rezulta un salar minim pe unitate de 444 RON pt. ca se aplica obligatoriu si ierarhizarea salariilor si nu sunt multi salariati incadrati pe CIM cu NECALIFICAT (370 RON e valabil doar pt. necalificati).

Tot aceeasi inspectoare, neoficial, a zis ca in practica nu se vor "lega" de firme cu 2-3 salariati si activitate mica, dar vor fi necrutatori cu firmele la care constata ca ar avea puterea necesara si totusi nu se conformeaza.
Am expus problema la patronul meu, el a fost de parere ca nu risca ca sa vada oare cei de la ITM unde il incadreaza, mai ales ca noi avem 20 salariati, CA si profit bunicele, in consecinta azi am facut acte aditionale cu gramada de majorare cu art. 41/3/e cu valabilitate din 01.05.2006 (cu data intocmire 07.06.2006, ca sa nu depasesc la predare 5 zile de la perfectare).
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#174 albina37

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 07 June 2006 - 08:04 AM

Iti dau voie sa ma contrazici, dar, daca-ti vine una bucata control, aia actioneaza la sanctiuni in baza legii, iar legea spune fix ce-am postat mai inainte, respectiv fragmentele din actul aditional la CCMN si Codul Muncii... Asa ca amenzile pentru nerespectare pot fi aplicate fara probleme... Cel putin, asta este convingerea mea (sustinuta de juristii cu care am discutat).



#175 violetam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 07 June 2006 - 08:31 AM

Am citit tot ce s-a scris pe acest subiect aici,am inteles cat de controversata e toata situatia aceasta,dar,pentru mine conteaza ceea ce mi-a spus acum 30 de min o inspectoare de la ITM BRAILA. Ea a fost colega de facultate cu mine si mi-a spus zambind,sa stau linistita,salariul minim e 330 RON ,asa cum apare,de altfel, in toate anunturile lor de la ITM. Cel putin de la Braila, nu poate veni cineva in control sa-mi spuna altceva.
Asta inseamna, cred eu,ca nu-si permit,dincolo de toate celelalte reglementari legale care au fost prezentate coroborat aici, sa nu respecte o HG care NU E ABROGATA.
Eu locuiesc vis-a vis de ITM si aseara imi venea sa vorbesc cu paznicul (pe care il cunosc) si,ori sa intru eu sa vad anunturile,ori sa-mi spuna el.Dar m-am abtinut si am fost azi.



#176 ciobanu cristina-monica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:craiova

Postat 07 June 2006 - 10:22 AM

poti sa nu faci majorarile si sa o lasi asa, ceea ce cred ca voi face eu, dar ce ma fac daca am de inregistrat un contract sau daca am de facut o modificare de la 4ore la 8ore ca nu imi primesc astia de pe la noi decat cu 370. nu ar fi asa de grav, dar mi-ar sarii ceilalti angajati in cap, pai astia vin noi si au salarii mai mari decat cei care au o anumita vechime. deci...... :roll: .
Omul intelept nu trage tigrul de coada, chiar daca pare mort.



#177 violetam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 07 June 2006 - 11:16 AM

Eu nu am intrebat-o pe fata daca primeste contracte cu 330 RON, ca era clar ,din raspunsul ei -si din toate anunturile cu 330 RON-ca NU AU SCHIMBAT NIMIC! Este incredibil cum in tara asta se poate intampla asa ceva! Chiar si pentru Romania mi se pare prea mult ...Eu cred,repet,ca si ai nostri ar fi cerut 370 RON daca s-ar fi considerat acoperiti dpdv legal.



#178 mansour ana 34

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2006 - 11:34 AM

septimiu a spus:

la romani fiecare institutie face legea ei...
cred ca o sa fac o petitie la presedentie ... se mai baga cineva ?


Da, Septimiu, de ce nu? Eu te sustin. Nu se mai poate cu bataia asta de joc....Poti sa te bazezi pe mine.



#179 haflo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:contabilitate

Postat 07 June 2006 - 12:31 PM

Buna! eu acum am venit de la ITM Dolj si am depus act aditional pt marire de salariu 370 lei incepind cu 01.04.2006. Somajul nu stie de asa ceva, pensiile inca mai cauta si a.m.d. Dumnezeu cu mila, vom vedea ce se intimpla.
Vreau sa stiu cit mai multe!



#180 haflo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:contabilitate

Postat 07 June 2006 - 12:34 PM

la noi in Dolj, nu s-a tinut seama de nr.salariati sau daca ai sau nu CCM. Toti angajatorii indiferent de conditii, trebuie sa mareasca sal. de la 330 la 370
Vreau sa stiu cit mai multe!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL