Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediu sarcina si lehuzie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Concediu sarcina si lehuzie

6 replies to this topic

#1 miky_frunza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2006 - 01:05 PM

In ianuarie am primit un certificat de concediu medical de sarcina si lehuzie....si pentru ca nu am fost ff lamurita in ceea ce priveste modul de calcul al acestuia ...l-am amanat pentru acum...rugamintea mea...este daca ma puteti ajuta cu modul de calcul al acestuia...
Asa ca iata datele problemei
Concediu din 01-31.01.2006 (21 zile lucratoare)
Salariu de incadrare 1600 ron
Media zilnica calculata 74.4186
Ceea ce eu nu inteleg este ce se retine de fapt si cui ???
eu am simulat acest concediu in Ciel...si singura retinere calculata a fost 9.5% aferent CM = 330...dar nu inteleg cum a dat suma asta...
Si 1% somaj...nu se mai retine deloc???
Va rog daca ma poate ajuta cineva...mi-ar fii de mare ajutor....
Va multumesc....
Unde-s multi...puterea creste...



#2 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 June 2006 - 05:28 PM

Legea nr.19/2000




#3 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 June 2006 - 10:02 PM

Concediul de sarcina și lehuzie este de 126 zile,63 de zile înainte și 63 după naștere,care se pot compensa între ele cu condiția ca durata minimă a concediului de lehuzie să fie minim 42 zile calendaristice,iar cuantumul lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din baza de calcul.Baftă !



#4 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2006 - 10:51 AM

miky_frunza a spus:

..si singura retinere calculata a fost 9.5% aferent CM = 330...dar nu inteleg cum a dat suma asta...
Si 1% somaj...nu se mai retine deloc???
Va rog daca ma poate ajuta cineva...mi-ar fii de mare ajutor....
Va multumesc....
Incepand din 2006 prin OUG158/2005 contributia la pensii pentru persoanele aflate in concediu (maternitate, incapacitate s.a.) este de numai 9,5% calculata la salariu minim. Si evident si punctajul la pensii pe aceasta perioada. Alte retineri? NU.



#5 PICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Interests:economice

Postat 16 June 2006 - 01:12 PM

la expirarea celor 42 de zile calendaristice de concediu de sarcina si lehuzie se poate intra in co ingrijire copil? care sunt retinerile in cazul unui astfel de concediu? (9.5%*330), si impozit?
as dori inregistrarile contabile in acest caz cu mentiunea ca diferenta de concediu trebuie recuperata de la FNUASS .



#6 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 16 June 2006 - 01:36 PM

Concediul de sarcina si lauzie e de 126 zile.esti obligat insa sai ai din acest concediu cel putin 42 dupa ce nasti.Apoi poti in tra in CIC(conc.de ingrijire copil pana la 2 ani)..sau poti sa le faci pe toate cele 126,e la latitudinea persoanei in cauza.
CIC se plateste de la buget,nu de la angajator.salariatul care intra in CIC are contractul de munca suspendat.Deci la tine nu mai apare pe stat,deci nu ai retineri



#7 PICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Interests:economice

Postat 16 June 2006 - 01:58 PM

eu am intrebat care sunt retinerile in cazul unui concediu de sarcina si lehuzie? (85% din media veniturilor din ultimele 6 luni aferente concediului)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL