Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fond mediu - AMBALAJE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


Fond mediu - AMBALAJE

184 replies to this topic

#141 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 November 2009 - 12:50 PM

calculezi, cantaresti, numeri



#142 ciule

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 November 2009 - 03:23 PM

Firma la care lucrez are contract cu o firma care sa ridice cartoanele pentru reciclare. Totusi aceasta firma solicita factura cu taxare inversa pentru cartoanele ridicate de la noi. Eu nu am intrare pe aceste cartoane si nu am nici diferente de greutate, intrucat primesc x nr bucati marfa..nu la kg...
Ajutati-ma va rog spunandu-mi cum sa fac contabilizarea si daca am vreo obligatie catre fondul de mediu (trebuie sa platesc acei 2 lei/kg??).

Multumesc mult!

Andreea




#143 conta.global

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 November 2009 - 11:14 PM

Taxa de mediu (2 ron/kg ) se plateste pentru ambalajele introduse pe piata.
In baza importului/achizitiei intracomunitare se genereaza deseurile de carton ,folie etc.Deci documentul pentru aceste deseuri este DVI-ul sau factura intracomunitara fapt pentru care le poti vinde ,ca propietar,catre un colector sau reciclator.
Esti obligat sa inregistrezi :
-plata taxei de mediu,asta in situatia in care nu ai incheiat un contract de transfer de responsabilitate cu o firma care se ocupa cu chestia asta
-vanzarea cartonului,foliei
-taxarea inversa mai putin pentru lemn

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 February 2010 - 11:45 AM




#144 conta.global

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 November 2009 - 11:20 PM

Vezi postareacriseta, la Nov 17 2009, 03:18 PM, a spus:

Si daca este achizitie intracomunitara si nu am DVI?
Daca nu ai DVI sau achizitie intracomunitara ,inseamna ca tu ai cumparat marfa de la un furnizor roman si acesta are obligatia sa plateasca taxa de mediu.
Taxa se plateste de firma care introduce pentru prima data ambalajele pe piata si aceasta are obligatia sa declare ambalajele la Fondul de Mediu si sa plateasca taxa de 2ron/kg.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 February 2010 - 11:46 AM




#145 ciule

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 November 2009 - 12:09 PM

Multumesc mult conta.global pt raspuns!! In sfarsit m-am lamurit si eu :) !!

O zi buna tuturor



#146 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 09 December 2009 - 02:12 PM

Bun, sa pun si eu cateva intrebari legate de taxa de mediu pentru ambalaje:

- daca primesc produse in containere de metal cu regim de restituire, mai platesc taxa?
- retroactiv mai pot depune declaratii?
- se plateste taxa si pentru lazile cu care pleaca marfa, chiar daca ele se intorc? mai bine zis pleaca marfa in lazi, se intorc lazile (aceleasi lazi) si se trimit iar cu marfa in ele, cand plateste taxa?
- lunar se depune declaratie cantitativa iar anual se depune declaratie valorica?


S-ar putea sa mai am intrebari, dar acum nu imi vin in minte. Sunt cam derutat cu legea asta.

Aceasta postare a fost editata de danbonta: 09 December 2009 - 02:13 PM

Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.



#147 Gaby_Co

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 December 2009 - 02:05 PM

Buna ziua!


Eu sunt un pic novice pe acest forum, dar si in ale contabilitatii. Lucrez de un an de zile la o firma importatoare de marmura si granit. Acum cateva zile a venit o notificare in legatura cu declararea ambalajelor. Nu s-a mai facut asa ceva in firma niciodata, de cand este aceasta infiintata. Am intrat pe forum si am gasit cateva raspunsuri si as dori sa va prezint ceea ce am facut pana acum pentru ca nu stiu daca este bine.
Am intocmit o declaratie pe propria raspundere ca firma detine centrala termica pe lemne, ceea ce este adevarat si am luat toate DVI-urile din anul 2009 si am inceput sa scot de acolo diferenta dintre greutatea bruta si neta, care este de fapt adevarata greutate a ambalajului.(am uitat sa mentionez ca la noi singurul ambalaj care vine odata cu marfa importata este paletul din lemn). Am descarcat programul lor de declaratii Atlas si am facut toate declaratiile din 01-200-/12-2009. Suma de plata este 0(zero) pentru ca noi tot lemnul il folosim la centrala, deci nu il reciclam la centre.

Intrebarea mea: Este bine oare ce am facut pana acum? Ef ectiv nu am pe cine sa intreb si incerc sa fac fata singura.

Va multumesc din suflet!
:pullhair:
Adevarul este ca am fost la mediu ieri si efectiva tipele de acolo nu au stiut ce sa imi spuna exact, intelegand ca nici macar ele nu stiu ce trebuie facut.



#148 conta.global

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 28 December 2009 - 05:03 PM

Vezi postareadanbonta, la Dec 9 2009, 02:12 PM, a spus:

Bun, sa pun si eu cateva intrebari legate de taxa de mediu pentru ambalaje:
...S-ar putea sa mai am intrebari, dar acum nu imi vin in minte. Sunt cam derutat cu legea asta.
Trebuie sa clarificam faptul ca taxa de mediu se plateste pt ambalajele introduse pe piata (import,achizitie intracomunitare)
1.pentru containerele de metal nu trebuie sa platesti taxa
2.poti depune declaratii retroactiv
3.pentru lazile de marfa care se intorc nu trebuie sa platesti
4.se depun numai declaratii cantitative

Vezi postareaGaby_Co, la Dec 16 2009, 02:05 PM, a spus:

Buna ziua!
Eu sunt un pic novice pe acest forum, dar si in ale contabilitatii. Lucrez de un an de zile la o firma importatoare de marmura si granit. ... Intrebarea mea: Este bine oare ce am facut pana acum? Ef ectiv nu am pe cine sa intreb si incerc sa fac fata singura.
Va multumesc din suflet! :pullhair:
Adevarul este ca am fost la mediu ieri si efectiva tipele de acolo nu au stiut ce sa imi spuna exact, intelegand ca nici macar ele nu stiu ce trebuie facut.
In situatia in care societatea dumnevoastra gestioneaza individual deseurile de lemn in scopul atingerii obiectivelor de valorificare/reciclare prevazute in HG 621/2005 trebuie sa faceti dovada ca aceste cantitati de deseuri de ambalaje au fost folosite pentru incalzire,centrala pe lemne, prin documente justificative.(proces verbal care sa cuprinda data ,kg etc)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 February 2010 - 11:48 AM




#149 steluta_pet@yahoo.com

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 17 January 2010 - 07:08 PM

Vezi postareaGaby_Co, la Dec 16 2009, 02:05 PM, a spus:

Buna ziua!
Eu sunt un pic novice pe acest forum, dar si in ale contabilitatii. Lucrez de un an de zile la o firma importatoare de marmura si granit. ... Adevarul este ca am fost la mediu ieri si efectiva tipele de acolo nu au stiut ce sa imi spuna exact, intelegand ca nici macar ele nu stiu ce trebuie facut.
salutare,
si eu am avut problema ta si am avut control.In primul rand mi-au spus ca pot sa ard lemnele dar centrala termica sa fie trecuta in autorizatia de mediu.In al doilea rand rezulta niste deseuri.aceste deseuri se trec lunar intr-o situatie,dupa care se depune o data pe an pana pe 10ianuarie la Protectia Mediului.Mai este si AFM unde se depun declaratiile de mediu(cele de care stiam mai demult).Cam atat.
Acum am si eu o intrebare:eu am cumparat ambalaje din Ungaria.(caserole pentru oua).Nu stiu cum sa le declar la protectia mediului deoarece eu le folosesc atunci cand vand ouale.
astept si eu raspuns si...multumesc
steluta

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 February 2010 - 11:48 AM




#150 ela30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 January 2010 - 02:17 PM

buna ziua.
am si eu o problema. nu am depus in timpul anului 2009 declaratiile cu cantitatile de ambalaje introduse pe piata.

ce fac acum? fac declaratiile lipsa rectificative????



#151 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 21 January 2010 - 03:41 PM

Si eu am preluat o firma de import care nu a depus niciodata decl la Mediu.Cum depun rectificative si cum platesc taxele din urma?
Ceva amenzi?Voi ce stiti?



#152 nairamus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 January 2010 - 03:42 PM

Te duci la Administratia fondului de mediu cu declaratiile facute de cand ai inceput sa faci importuri Le spui ca abia acum ai aflat de declaratia minune si probabil ca o sa ti le primeasca.... NU faci rectificative ci initiale. 99% din cazuri nu platesti amenda ci va trebui sa platesti valoarea de pe declaratii... Nu stiu exact daca legea prevede o amenda pentru ca nu le-ai depus dar la mine le-au primit chiar si cu 2 ani in spate... Din cate stiu amenda poti primi doar in caz de control si doar daca nu le ai depuse deloc... La mine nu a trebuit sa dau nimic.... Dar aveam asa ... pentru orice eventualitate o "ciocolata" in geanta... NU a fost nevoie de ea...

Aceasta postare a fost editata de nairamus: 21 January 2010 - 03:43 PM




#153 stefan30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 January 2010 - 02:54 AM

Buna. si eu am aceeasi problema, am o firma la care inca nu s-a depus nimic. (import de ambalaje)
Ce nu am inteles eu este ca, acum in 25, cand o sa depun declaratie si pt 2009, si 2008 (mai bine mai tarziua decat niciodata), cate depun?
Anual, unul cu 31.12.2009 cu ambalajele pt tot anul 2009, si unul cu 31.12.2008 pt ambalajele din 2008, sau se depun pt fiecare luna (24 de declaratii ???). Am tot citit legea dar nu mi-am dat seama, odata scrie ca se declara si se plateste anual pana in 25 ianuarie, odata ca e lunar. Sau se refera pt alt gen de deseuri?
Inca o problema. eu sunt din Bihor, cum declar? Trimit prin posta cu confirmare de primire? Nu este posibilitatea de a trimite online? Plata se face tot in acel cont? (RO92TREZ7065017XXX000155)
Am incercat intr-un timp sa dau de ei, dar dupa vreo 3 zile, cand s-a gandit cineva ca ar trebui sa ridice receptorul, am fost transferat la vreo 3 persoane, iar ultima imi tot reamintea ca sa citesc legea ... ca doar bani ne trebuie, dar sa stam 5 minute sa explicam ... prea mult.

PLEASE HELP.
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de stefan30: 22 January 2010 - 02:56 AM




#154 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2010 - 11:06 AM

Uite cum am procedat eu ,am importuri lunare ,dar cu cant. mici de carton, Pt. ca nimeni nu s-a ocupat de asta si eu care -i mai trag de atentie am omis ,m-am uitat la cate imp. am avut in 2009 si am aproximat cantitatea. Am facut o declaratie la dec si am si achitat suma .



#155 ela30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 22 January 2010 - 05:17 PM

pana la urma am facut o singura declaratie la 12.2009 unde am trecut toate ambalajele din 2009 si am platit suma rezultata.



#156 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 January 2010 - 04:19 PM

Atentie, cititi bine ordinul 927/2005, eu nu l-am citit.
In afata de declararea lunara a ambalajelor, se mai declara si anual la APM pana la 25 feb total ambalaje introduse si total estimate pe anul ce vine.
AU inceput controalele pe fondul de mediu...
din pacate nu reusesc sa il atasez..

declarare deseuri ambalaje



#157 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 06 February 2010 - 10:42 AM

nu pot tipari declaratia pentru fond mediu-ambalaje aferenta lunii ianuarie
mesajul este: versiune depasita
a mai incercat cineva sa transmita?



#158 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 February 2010 - 08:30 AM

da, pe site-ul lor inca nu a aparut codul lor si nici alta versiune.
Probabil e prea devreme, mai asteptam...



#159 ela30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 February 2010 - 11:00 AM

trebuie sa depun declaratia si daca am 0 ambalaje pe ianuarie???

eu am inteles ca da, dar intreb sa fiu sigura.



#160 ade31

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sibiu

Postat 09 February 2010 - 02:50 PM

Salutare,

Hai sa vedem ce parere aveti voi:
La firma unde lucrez se produc brichete din rumegus (se valorifica deseurile din lemn).Depun declaratie anuala pentru acestea.Dar.... o parte mica din aceste brichete se vand persoanelor fizice (aprox. 10 saci pe luna) pentru incalzire. Aceste brichete sunt ambalate in saci de plastic. Problema este : trebuie sa fac declaratie la AFM pentru acesti 10 saci pe luna, pentru ca introduc ambalaje pe piata?

Multumesc pentru orice parere






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

6 useri citesc topicul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL