Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fond mediu - AMBALAJE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


Fond mediu - AMBALAJE

184 replies to this topic

#181 dianacry

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 22 June 2010 - 10:22 AM

Multumesc pentru raspuns,

Mai am o intrbare daca se poate:
- daca vreau sa vand sau sa returnez aceste cutii de metal, se mai declara la fondul de mediu?

Multumesc!



#182 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 June 2010 - 12:03 PM

Ambalajele se declara de catre producatorii care le introduc pe piata sau importatorii...
Daca ati importat acele materiale cu ambalaj, trebuie declarat
Iar daca le returnati, cu atat mai mult, intrucat nu puteti returna ceva ce nu exista, nu?
Daca le vindeti sau returnati, scrieti in declaratie, la reciclare, cantitatea respectiva, si pastrati actul de justificare(factura de retur sau vanzare), si astfel nu aveti de plata nimic...

Aceasta postare a fost editata de HANDA76: 22 June 2010 - 12:08 PM




#183 Nichiforova

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 September 2010 - 08:07 AM

va rog sa imi spuneti de unde descarc programul pentru a declara retroactiv (anul 2008 si 2009) ambalajele introduse pe piata nationala?
va multumesc!



#184 conta.global

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 17 November 2010 - 06:38 PM

Vezi postareaNichiforova, la Sep 30 2010, 09:07 AM, a spus:

va rog sa imi spuneti de unde descarc programul pentru a declara retroactiv (anul 2008 si 2009) ambalajele introduse pe piata nationala?
va multumesc!


Aplicație de întocmire a declarațiior privind obligațiile de plată către Fondul pentru mediu pentru perioada ianuarie 2006 - septembrie 2010 se gaseste aici http://www.afm.ro/ve..._declaratie.php



#185 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 December 2010 - 02:48 PM

Vezi postareaRonaldo, la Nov 4 2008, 03:54 PM, a spus:

Am studiat destul de mult problema ambalajelor si a fondului de mediu in ultima perioada si dupa N discutii cu cei de la AFM am ajuns la urm. concluzie : se plateste taxa aia de 2 lei pe kg pt. urm in cazul unei firme normale de productie:
1. ambalajele care invelesc materiile prime, marfurile, mijloacele fixe, obiectele de inventar... la import (aici se intelege in sensul interpretarii celor de la AFM si achizitie intracomunitara, chiar daca nu e bine definit in lege si cineva daca ar fi mai smeker ar putea sa spuna ca daca cumpara din U.E., nu datoreaza, pt. ca in lege se spune doar de import). Principiul este cine polueaza plateste si in cazul materiilor prime, al marfurilor, al mijloacelor fixe, al obiectelor de inventar este adevarat ca acestea intra pe piata romana, ambalajul se arunca de obicei si e cam logic ca se datoreaza taxa. Daca la import se vad cantitatile de ambalaje pe declaratiile vamale, in cazul achizitiilor intracomunitare ar trebui sa fie scrise pe factura (sau packing list) de catre furnizorul extern. ATENTIE : in cazul cumpararii unei marfi din strainatate si revandute aici in RO, taxa se plateste LOGIC o singura data si anume la momentul achizitiei din strainatate (diferenta BRUT-NET). IN ACEST CAZ 1 SE PLATESTE TAXA IN CALITATE DE IMPORTATOR DE BUNURI AMBALATE.
2. ambalajele care invelesc produsele finite (fabricate de catre firma) si vandute pe piata in RO. Ar trebui facuta o situatie in fiecare luna in baza facturilor de vanzare in tara, situatie care sa detalieze ambalajele ce invelesc produsele finite ATENTIE : DOAR PRODUSELE FINITE - pe tip de ambalaj si cu greutatile aferente. IN ACEST CAZ 2 SE PLATESTE TAXA IN CALITATE DE PRODUCATOR DE BUNURI AMBALATE.


Pt. o societate care cumpara multe materii prime de afara si apoi le asambleaza aici in RO, taxa poate ajunge la sume foarte mari si de aceea este extrem de recomandat sa se transfere responsabilitatea catre o alta fima care poate indeplini in numele primei societati obiectivele de valorificare si reciclare (din pacate nu prea exista multe firme de acest gen pe piata si nu vreau sa fac reclama aici - dar va informez ca diferentele intre sumele platite la AFM fara transferul responsabilitatii si sumele platite la o organizatie ce preia responsabilitatea sunt uriase). Pt. mai multe detalii, va invit sa sunati la Admin. Fondului pt. Mediu (AFM) si sa-i intrebati care sunt firmele care pot prelua responsabilitatea.


Eu ma incadrez la aceasta categorie, import materii prime ambalate dar vand in piata interna si produse finite ambalate in folie de plastic. Sa inteleg ca in declaratia la Fondul de mediu, la plastic de exemplu, se insumeaza ambalajele introduse prin import cu folia de plastic ce ambaleaza produsele finite? Asta inseamna ca pentru a plati cat mai putin, trebuie sa gasesc alte deseuri de ambalaje pentru a indeplini obiectivele de reciclare?
Multumesc






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL