Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
comision ITM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


comision ITM

19 replies to this topic

Poll: Rotunjiti comisionul incepand cu 01.01.2006?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 March 2006 - 09:39 PM

ca urmare a ordinului 99 si 100 care zice ca se va declara com ITM rotunjit matematic la leu, veti platii rotunjit ?



#2 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 07 March 2006 - 10:48 PM

Nu am ce face, trebuie sa rotunjesc, pentru ca banca nu-mi mai primeste OP-urile cu zecimale :(

Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 March 2006 - 10:55 PM

:shock: cam aiurea... nu am intalnit pana acum



#4 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 08 March 2006 - 12:43 AM

eu le rotunjesc.
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#5 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2006 - 09:22 AM

Septimiu, suntem in martie ... tot nu te-ai lamurit? :lol:
- Dragos -

Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu



#6 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 08 March 2006 - 09:25 AM

normal ca le rotunjesc... :D
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 March 2006 - 12:03 PM

dco a spus:

Septimiu, suntem in martie ... tot nu te-ai lamurit? :lol:
ordinele au aparut la sf lu februarie



#8 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2006 - 01:02 PM

Septimiu, comisionul trebuia rotunjit din iulie 2005 ... acum ai confirmarea!
- Dragos -

Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu



#9 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 March 2006 - 07:20 PM

dco a spus:

Septimiu, comisionul trebuia rotunjit din iulie 2005 ... acum ai confirmarea!
in iulie 2005 nu era obligatie fiscala :wink:



#10 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 08 March 2006 - 07:26 PM

obligatie fiscala? asta inseamna ca trebuie declarata in declaratia 100? ma intreb daca a mai aparut vreo versiune de declaratii la Finante... :?:



#11 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 08 March 2006 - 07:30 PM

Septimiu a spus:

ca urmare a ordinului 99 si 100 care zice ca se va declara com ITM rotunjit matematic la leu, veti platii rotunjit ?
Eu de cand depun la ITM (de un an), mi-a cerut sa-i duc dovada platii integrale, adica la virgula, ca altfel voi fi acuzata de evaziune fiscala (asta pt. un angajat!). Si in februarie cand am fost, i-am explicat ca programul meu de conta nu imi pune virgula ci imi rotunjeste si mi-a spus ca nu e nimic, sa-i duc eu dovada platii integrale, adica cu virgula! :smt067 Ce sa mai zici?



#12 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 08 March 2006 - 09:46 PM

riquiqui a spus:

Septimiu a spus:

ca urmare a ordinului 99 si 100 care zice ca se va declara com ITM rotunjit matematic la leu, veti platii rotunjit ?
Eu de cand depun la ITM (de un an), mi-a cerut sa-i duc dovada platii integrale, adica la virgula, ca altfel voi fi acuzata de evaziune fiscala (asta pt. un angajat!). Si in februarie cand am fost, i-am explicat ca programul meu de conta nu imi pune virgula ci imi rotunjeste si mi-a spus ca nu e nimic, sa-i duc eu dovada platii integrale, adica cu virgula! :smt067 Ce sa mai zici?

Tare-s curioasa , dupa ce vor aparea celebrele declaratii privind comisionul ITM , te vor mai lasa sa scrii sumele cu virgula ?
Mira-m-as ! :?



#13 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 March 2006 - 10:20 PM

am considerat totdeauna ITM ca furnizor de servicii;la furnizori nu rotunjim sumele datorate;am vazut ca numesc datoria fata de ei ca fiind obligatie fiscala;daca "cineva"le-a permis s-o faca,va trebui sa ne conformam,chiar daca ma revolta conformismul;banca nu primeste cu zecimale???trebuia din iulie 2005???unde scria in iulie 2005 ca platim sume intregi la furnizori???nu va mai plictisesc!!!



#14 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 10 March 2006 - 10:47 AM

"Comisionul ITM se rotunjeste la leu" - citat din discutia cu o functionara ITM in luna sept. 2005. Nu a putut sa-mi arate nimic scris, dar a trebuit sa o iau ca atare.



#15 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2006 - 11:11 AM

OG 47
ART. 1
Începând cu data de 1 iulie 2005, ca urmare a denominării monedei naționale, veniturile din salarii, precum și cele asimilate salariilor, pensiile și alte drepturi de asigurări sociale, indiferent de sursa de finanțare, indemnizațiile și alte drepturi prevăzute de legi speciale, indemnizațiile de șomaj, ajutoarele și prestațiile sociale, inclusiv alte drepturi de natura celor menționate mai sus, acordate potrivit legii, se stabilesc în monedă nouă, leu nou, denumită în continuare leu.
ART. 2
Operațiunea de conversie în monedă nouă a drepturilor prevăzute la art. 1, existente la data de 30 iunie 2005, se va face prin împărțirea sumelor în moneda veche la 10.000 lei.
ART. 3
(1) Sumele rezultate potrivit prevederilor art. 2, precum și drepturile și obligațiile care se calculează, potrivit legii, prin raportare la aceste sume se rotunjesc la un leu pentru fracțiunile de peste 50 de bani inclusiv și se neglijează fracțiunile de până la 49 de bani inclusiv.

De ce tot intrebati unde scrie ca trebuia rotunjit de la 01.07.2005?
Aici scrie clar ca toate sumele claculate prin raportare la salariu, nu zice nicaieri de obligatii fiscale ... dar daca vreti sa interpretati altfel ...
ITM nu e furnizor, am mai avut discutia asta, acum poate v-ati convins!
- Dragos -

Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu



#16 monae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 10 March 2006 - 11:25 AM

rotunjit.
monae



#17 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 12 March 2006 - 06:57 PM

Corect, totul pana acum! Dar cand te ia cu evaziune fiscala pentru 22 de bani, iti vine sa razi! Desigur ca asa va fi, programul nu va permite scrierea cu virgula, pentru ca asa se si legifereaza. Dar cand vezi ce de dobitoci intalnesti, care mai de care le stie mai bine si in final nimeni nu stie nimic! Le-am platit la virgula, pana acum, pentru 22 de bani, pt. un salariat, ca oricum le platesc la Trezorerie direct! Dar situatia asta am povestit-o asa ca sa vezi ce "minunatii"de "perle" mai scot angajatii astia de la ITM! :smt035 :D



#18 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 12 March 2006 - 06:57 PM

Corect, totul pana acum! Dar cand te ia cu evaziune fiscala pentru 22 de bani, iti vine sa razi! Desigur ca asa va fi, programul nu va permite scrierea cu virgula, pentru ca asa se si legifereaza. Dar cand vezi ce de dobitoci intalnesti, care mai de care le stie mai bine si in final nimeni nu stie nimic! Le-am platit la virgula, pana acum, pentru 22 de bani, pt. un salariat, ca oricum le platesc la Trezorerie direct! Dar situatia asta am povestit-o asa ca sa vezi ce "minunatii"de "perle" mai scot angajatii astia de la ITM! :smt035 :D



#19 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 12 March 2006 - 07:07 PM

Eu le-am rotunjit din iulie 2005. La sect 4 este un inspector la ITM care ma verifica luna de luna si care a fost de acord cu OP-eurile.



#20 lolita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 15 March 2006 - 06:51 PM

Se rotunjesc la leu. Eu am pus aceasta intrebare pe site-ul lor si asa mi-au raspuns.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL